neděle 23. února 2020

Hrajeme si: Multi-Trio Les + SOUTĚŽ

Jako malá holka jsem vyrůstala u lesa. Později jsme se přestěhovali do větší vesnice, les už nebyl tak blízko, ale byli jsme obklopení poli a velkými loukami a žít v přírodě a poznat alespoň nejběžnější druhy zvířat a rostlin pro nás bylo přirozené. Věděli jsme, odkud pochází mléko, med, kdy se co sází a sklízí, jít na houby nebyl celodenní výlet se svačinou, ale bylo to jako vyběhnout pro jahody na koláč. Vždycky jsem tvrdila, že budu vesnická žena, co z přírody paty nevytáhne. Ale jak už to tak v životě bývá, v 19 se ze mě stala pražská náplava a ve 20 už i s trvalým bydlištěm, s manželem a dítětem na cestě. A o něco později už ty děti byly tři, tři malí "měšťáci". Prahu jsem si zamilovala. Kupodivu je spousta lidí překvapených, že tu máme i les a spoustu přírody :-) Ale pořád je to hlavně město a čím jsou naše děti větší, tím víc mi ta opravdu ryzí příroda pro nás schází... Snažíme se hodně jezdit do hor, čím dál od civilizace, tím lépe. Děti mají možnost trávit prázdniny u prarodičů na vesnici, ale spoustu věcí musí nasávat z knížek, videí nebo vzdělávacích center. A samozřejmě čím hravější forma je dětem nabídnuta, tím je pro ně učení zajímavější.

Dneska tu mám pro vás recenzi a zároveň i soutěž o nádhernou hru Multi-Trio LES od Betexy ve spolupráci s eshopem Hračky vzdělávačky, kde tuto hru a mnoho skvělých dalších můžete zakoupit. A jak už název napovídá, téma hry se točí okolo lesa, konkrétně okolo lesní fauny a flóry. Je vám jasné, že tomu, komu srdce bije pro přírodu, se rozbušilo ještě víc, když se mu tato hra dostala do rukou. Už jen ta krabice s úžasnými ilustracemi přírody... Co vám budu povídat, těšila jsem se, až nám bude zářit na poličce a ještě víc, až si ji zahrajeme. A třeba si ji zahrajete i vy!


Možná je vám grafika hry povědomá. A možná ani nemusíte pátrat daleko. Multi-Trio je, dá se říct, hodně vylepšená verze Pexetria - pexesa, ve kterém nehledáte dvojice, ale trojice obrázků. Ty nejsou stejné, ale tvoří logické trojice různých obrázků (např.Ptáci - pták, hnízdo, vejce). I v Multi-Triu najdete kartičky s trojicemi, ale je jich zde mnohem více a jsou rozdělené do dvou oblastí. Zelené obsahují zvířata a rostliny, které v lese můžete běžně vidět. Hnědé obsahují drobná zvířata a rostliny, na které se musíte v lese zaměřit, abyste je nepřehlédli. V Multi-Triu najdete také 12 velkých karet pro hru Loto Trio, velký plakát se všemi zvířaty a rostlinami vyobrazených na kartičkách, hrací kostku a podrobný návod s mini encyklopedií. Celkem si pak s Multi-Triem můžete zahrát minimálně 14 her v celkem 38 variacích.
Už celá krabice, design i jednotlivé ilustrace nás moc natěšila. Zpracování je opravdu krásné, realistické a do detailu propracované. Trochu jsem se zalekla toho, jestli hru zvládneme s dětmi (3-7 let) vůbec hrát, kromě nejběžnějších zvířat a rostlin jsou tu i druhy, u kterých jsem si nebyla na první pohled úplně jistá. Ale s tím výrobce počítá a jednotlivé hry najdete v příručce seřazené tak, abyste se nejdřív naučili a zapamatovali si vše, co se na kartičkách nachází. Takže pokud nejste zrovna znalec přírody, určitě se nebojte, že se ztratíte.

A co všechno si můžete zahrát? Jak už jsem zmínila výše, Multi-Trio obsahuje 14 různých her v celkem 38 variacích. Nám se podařilo vymyslet ještě několik dalších možností, jak kartičky využívat.Loto Trio

Pokud tápete s jednotlivými obyvateli lesa, nejjednodušší je začít hrou Loto Trio. Hraje se pomocí malých kartiček s obrázky zvířat a rostlin, které si rozprostřete rovnoměrně na rovnou hrací plochu. Mezi hráči si rozdělíte velké karty, na které budete kartičky přikládat. Ideální je začít nejlehčí variantou - rozložit si kartičkyjedné barvy obrázky nahoru a pro začátek jen hledat, které trojice k sobě patří a na kterou kartu je přiložit. Tím se jednoduše seznámíte se všemi živočichy a rostlinami, které ve hře (a v lese) jsou. Postupně můžete hrát těžší varianty Lota - s náhodně vybranými kartičkami, které jsou již otočené obrázky dolů.Pexetrio

Jak už jsem naťukla v úvodu, Multi-Trio vychází původně z Pexetria, které je vlastně pexesem, ve kterém hledáte trojice. Oproti běžnému pexesu jsou ale obrázky rozličné a spojuje je jen stejná tématická skupina. Tady v "Lese" je spojení trojic trochu složitější, protože si musíte zapamatovat, která zvířata/rostliny k sobě patří (např. drobní savci - zajíc, lasice, ježek), není to tak, že otočíte např.kočku a tušíte, že k ní musíte najít kotě a kocoura. Tady si musíte nejdřív osvojit, co k sobě patří. Můžu říct, že u Pexetria se chytají hlavně děti, které mě ještě nikdy nenechaly vyhrát. Mají úžasnou paměť.


Multi-Trio

A konečně ke hře, podle která se to celé jmenuje. Multi-Trio - hra, která nás z "celé krabice" nejvíc baví. Kartičky se rozdělí na tři hromádky, hráči si mezi sebou rozdělí velké karty a potom, podle toho, kdo v předešlém kole správně uhádl, co je na obrázku, otáčí kartu z libovolné hromádky. Jakmile ji otočí, musí hráči co nejrychleji uhodnout druh zvířete/rostliny. Kdo řekne správný název jako první, ten si zkontroluje, zda je kartička na některé z jeho karet. Pokud ano, tak ji k sobě přiřadí, pokud ne, řadí ji na hrací plochu a hraje se dál. Hráč, kterému se kartička hodí, si musí pamatovat, kde na hrací ploše je umístěná, musí vědět správný název zvířete a až na něj přijde řada, tak se jí zmocnit. Pokud si děti ještě nepamatují názvy všech druhů, hráli jsme i variantu, kdy jen ukazovaly na plakátu, kde se co nachází.
Další hry už jsou jednodušší a rychlejší, zažijete u nich spoustu srandy, ale je potřeba dobře znát, co je na kartičkách.

Chmatavka - Jeden z hráčů řekne informací, která směřuje k jednomu konkrétnímu druhu na kartičce (např. Je to plaz, který je jedovatý) a ostatní musí co nejrychleji najít kartičku se správnou odpovědí

Najdi svých šest obrázků - hráči si mezi sebou rozdělí velké karty a jeden z hráčů rozmístí příslušné kartičky ke kartám po místnosti. Ostatní potom hledají kartičky, které patří na jejich karty. Vyhrává ten, kdo první zaplní svou kartu/karty

Kdo je na obrázku - z kartiček se utvoří kruh, určí se jedna, od které se začne, poté se hodí kostkou a hráč, který je na řadě, musí správně říct název zvířete/rostliny, který je na odpočítané kartičce. Hraje se tak dlouho, dokud hráči správně neurčí všechny druhy z kartiček

Kvíz - z druhé strany velkých karet objevíte ke každému jednotlivému druhu kvízovou otázku

Trojice z plakátu - hra na postřeh. Kartičky se umístí okolo plakátů, hráči se střídají v otočení kartiček a přiložením na místo, kde je daný druh na kartičce vyobrazený na plakátu. Hráči musí sledovat, kdy se na plakátu objeví všechny tři druhy z dané kategorie a kartičky získá ten, kdo první řekne název trojice.

Kimovka - využití velké karty a plakátu, kdy si každý hráč musí zapamatovat, co má vyobrazeno na své kartě, tu poté musí schovat a v kartičkách musí najít svá zvířata a správně je umístit na plakát.

♛ A co jsme si s kartičkami vymysleli my navíc?

"Myslím na některé zvíře, rostlinu...", kdy ostatní hráči pokládají otázky, na které "myslitel" může odpovídat pouze ANO/NE a hráči musí co nejrychleji uhodnout, na co myslí.

"Kdo jsem?" - ostatní hráči jednomu hráči vyberou jedno zvíře nebo rostlinu a hráč musí otázkami, na které se dá odpovědět ANO/NE zjistit, čím j.

"Namaluj se zavázanýma očima" - jeden hráč si vybere zvíře/rostlinu na kartičce a potom se ji snaží namalovat se zavázanýma očima. Ostatní hráči hádají, co vyobrazil.
Myslím, že slovo "Multi" v názvu opravdu vystihuje, jak moc variabilní tato hra je. Teď už víte, co všechno se s ní dá dělat a než si o ni zasoutěžíme, tak vám ještě prozradím, jak se nám líbila. Hru jsme testovali opravdu důkladně několik týdnů, zahráli jsme si všechny varianty, i ty naše navíc a podrobily ji testu i s kamarádkou, která je vystudovaný zoolog.

Multi-Trio Les v prvé řadě umí ukázat, jak je naše příroda krásná a rozmanitá. A je hřejivé vidět to, co u nás opravdu můžete vidět, protože je hra česká.

Ačkoli je téma hry specifické a sáhnou po ní hlavně lidé, co se zajímají o přírodu, dokáže i tak zaujmout široký okruh lidí. Hra je v podstatě věkově neomezená. I když není vyloženě určená nejmenším dětem, i u batolat už si umím představit použití kartiček k seznámení se zvířátky a rostlinami z lesa. Různé varianty her pak zaujmou a uspokojí tříleté dítě, stejně jako dospělého člověka. Většina her se dá hrát dobře v malém kolektivu stejně jako ve větším. Hrát ji tak můžete klidně doma ve dvou lidech, ale i ji vzít na chalupu s přáteli. Já ji vidím i jako úžasnou součást výuky přírodopisu na školách.

Hraním jednotlivých her si neodnesete jen zábavu, ale spoustu vědomostí, která vám do hlavy naskáčou naprosto nenásilně. A když vidím své děti - ty nasávají informace jako houby a jen po pár kolech Lota a Pexetria toho ví více než já. Je úžasné, když potom vyrazíte ven a spoustu zvířat a rostlin reálně potkáváte. Více si jich všímáte a víte, s čím máte tu čest.

Co si myslím, že je u hry mínusem, že ji jen tak nevytáhnete a nezačnete hrát, když přijde návštěva. Ten, kdo hru už nějakou dobu vlastní, má velkou výhodu oproti těm, co se s ní teprve musí seznámit a musí si zapamatovat jak druhy zvířat a rostlin, ale také jejich rozdělení na Loto-Trio kartách. Takže je vhodná spíš do prostředí, kde se k ní dá vracet opakovaně. Nicméně Pexetrio nebo hledání kartiček v místnosti si můžete zahrát kdykoli s kýmkoli.

K jednotlivým hrám nemám moc připomínek. Jak už jsem zmínila, nám se nejvíc líbí Multi-Trio, které je o štěstí, ale i znalostech, soustředění a drobné strategii. Děti se dokáží nadchnout už jen pro společnou aktivitu, takže nemůžu říct, že by nás některá z her nebo jejich variant nebavila. Jediný kvíz je pro mě trochu nedotažený. Většina otázek mi přijde příliš jednoduchá a je škoda, že kvízu nepředchází nějaká hra, při které by se správné odpovědi nenápadně zmínily. V příručce s návodem ke hře je sice mini encyklopedie, ale ani v ní některé otázky nejsou zodpovězeny. Správnou odpověď se tak dozvíte až přímo u kvízu. Kvízem bych spíš zpestřila některou z variant her, kde hráči získají bonusové body za správnou odpověď.

Nejnáročnější pro mě bylo prokousat se pravidly, ale nutno přiznat, že já jsem vzteklá i při čtení manuálů k domácím spotřebičům 😁 Hry samy o sobě nejsou těžké, jen je jich hodně v mnoha variantách, takže si na přípravu vyhraďte dostatek času.

Víte, že já si na recenzi neberu nic, o čem nejsem přesvědčená, že se nám to bude líbit. Takže můj celkový dojem ze hry je rozhodně pozitivní. Navíc jsme obklopení lidmi, co mají k přírodě taky blízko, takže ji můžeme vytasit na většinu návštěv a chrlit rozumy :-) Kromě tématu přírody ale na hře oceňuji, jak moc je variabilní a že nám vydrží v podstatě celý život, není omezená jen krátkou věkovou kategorií.

Tak a konečně jdeme na tu

!!!SOUTĚŽ!!!

Protože jsou Hračky vzdělávačky nejlepší, domluvily i jeden kousek hry Multi-Trio Les pro vás 💗 

Zapojit se můžete tady na blogu nebo na FB Matky na palubu pod příspěvkem označeným "Recenze a soutěž o hru Multi-Trio Les"

Stačí, když do komentáře napíšete, které Pexetrio je vaší rodině či dětem tématem nejbližší aneb které byste si pro své děti vybrali! Bohaty výběr Pexetrií najdete ZDE. Samozřejmě pokud máte již nějaké oblíbené doma, můžete se podělit o jeho název 👍

Na Facebooku navíc můžete svou šanci na výhru zvýšit tím, že budete příspěvek veřejně sdílet na svém profilu. Sdílení je dobrovolné, ale zařadím vás za to do soutěže ještě jednou.

Soutěžíme ode dneška, 23.2.2020, do konce února, 29.2.2019 do půlnoci. Poté vygeneruji jednoho vítěze, kterému hru zašlu.

Za spolupráci děkuji eshopu se smysluplnými hračkami, hrami a knihami - www.hrackyvzdelavacky.cz a české rodinné firmě Betexa, která je známá hlavně pro své vystřihovánky a hru Pexetrio. 

Hodně štěstí! 3 komentáře:

  1. Tak u nás by určitě zvítězily pohádky a také musí být super abeceda :-)

    OdpovědětVymazat
  2. My už máme řadu let Pexetrio Čím se živí zvířátka - takže nějaké další s tématem přírody by u nás mělo určitě taky úspěch :-)

    OdpovědětVymazat
  3. Our Call Girls in Goa service will provide oral and anal sex facilities also by trained and experienced girls.Call Girls in Goa We have also most of the clients who wish to take these girls for business purposes such that Call Girls in Goa business tour client meetings and presentations also where Call Girls in Goa they can enjoy each and every moment with confidence and they will make his dignity Call Girls in Goa against their business partner.

    OdpovědětVymazat