pondělí 25. listopadu 2019

DIY: Ozdoby z včelího voskuUž za pár dní tu máme advent a s ním i spoustu příprav na Vánoce. U nás ve škole se chystá každoroční jarmark, kde mají děti svůj třídní stánek. Děti vyrábí něco s paní učitelkou a něco nosíme my rodiče. Peníze, které se pro děti vydělají, třída využije podle svého, třeba na výlet a to mi přijde super.  Pro mě je to výzva, protože na tyhle věci moc nejsem. Takže se vždycky snažím najít něco, co bude jednoduché a bude to hezky vypadat, i když člověk není příliš šikovný. Na instagramu včelařů Medarek jsem nedávno objevila nádherné ozdobičky ze včelího vosku a měla jsem jasno. Výrobu sice popisovali komplikovaně, ale řekla jsem si, že se nedám! A nakonec jsem našla cestu, jak je udělat jednoduše a s trochou opatrnosti mohou pomáhat i děti. Pokud vás ozdobičky zaujaly, určitě nemusíte použít jen včelí vosk, ale jakýkoli vosk na svíčky. Skvělý je i sójový. Včelí však má tu výhodu, že nádherně voní!

A jak na to?

Co budete potřebovat: 


  • včelí vosk - 1 plát o velikosti A4 mi vyšel na 4 ozdoby, celkem jsem použila cca půl kila vosku na 30 ozdob
  • formičky - ideální je silikonová forma, použít můžete i vykrajovátka (je to ale náročnější)
  • něco na ozdobení - koření (hřebíček, badyán), kávová zrna, knoflíky, perličky, nasušený kumquat  (maličké mandarinky)
  • skleničku, ve které budete vosk roztápět a kterou pak vyhodíte
  • hrnec
  • špejli nebo čínskou hůlku
  • pomerančový esenciální olej (nemusí být)
  • pečicí papír - pokud budete používat vykrajovátka
  • talíř/plech/tácek - kam odložíte hotové ozdoby
  • šňůrku (ke včelímu vosku nejvíc ladí červená, hezky ale vypadá i bílá a zelená)
Jak na to?

Nejdřív si začněte roztápět vosk. Možností jsem na internetu našla několik, je však nutné vědět, že vosk je hořlavý (což spoustu lidí nenapadne). Nejlepší mi přišla vodní lázeň a pomalé zahřívání. Po ruce jsem měla pokličku, kdyby opravdu vosk začal hořet, abych zamezila přístupu vzduchu. Hořící vosk se hlavně nesnažte uhasit vodou! Vosk si nalámejte do skleničky, v hrnci přiveďte vodu k varu, potom ztlumte a ponořte skleničku s voskem. Pozor, ať se vám sklenice nepřevrátí do vody. 

Vosk se roztápí pomaličku, takže si mezi tím nachystejte vše ostatní. Formičky dejte přesně na místo, kde budete odlévat a nechávat ozdoby tuhnout. Naše silikonové formy jsou z domácích potřeb Orion - za mě jsou ideální, protože je už odlijete s dírkou. Pokud využijete vykrajovátek, počítejte s tím, že je dobré odlévat ve dvou. Vykrajovátko musíte pevně přitisknout k pečicímu papíru, aby se vosk nerozlil. 

Když se vám vosk roztopí, můžete přidat vonný olejíček (vosk ale sám o sobě hodně voní a koření mu ještě přidá), zamíchejte špejlí a poté nalijte do formiček. Osvědčilo se mi ozdoby odlévat maximálně 4 najednou a sklenici se zbylým voskem ponořit zpátky do hrnce. Potom je rychle ozdobte (mějte po ruce špejli, kdyby se vám něco zanořilo příliš), včelí vosk velmi rychle tuhne. S formičkami už nehýbejte, aby se povrch ozdoby nezvlnil. Po ztvrdnutí můžete ozdobu vyloupnout, dát na ni provázek a je hotovo :-) 

A hurá na jarmark, babičkám, tetičkám a paním učitelkám do balíčku. My máme ozdobičky u postele, protože ta vůně je prostě boží :-)

P.S.: Pozor na mlsné tatínky, ten náš už se do nich zakousl!


1 komentář: