pátek 2. srpna 2019

Hrajeme si: Hra Pohádkové bylinky + SOUTĚŽ


Pojďte si s námi zahrát tu nejvoňavější hru!

Z dnešní recenze mám opravdu velkou radost, proto je mi ctí vám představit nádhernou hru Pohádkové bylinky. Jak už název napovídá, najdete v ní spoustu bylinek a klasických pohádkových postav. 

Když nám přišla nabídka testování, moc mě to potěšilo. Je to přesně jedna z nabídek, která je blogu šitá na míru a moc jsem se těšila, až balíček dorazí. 

Hra Pohádkové bylinky je z dílny Sváťova dividla (Klub ochotníků a přátel loutkového divadla hrající klasické loutkové divadlo). A za jejím vytvořením stojí konkrétně Anežka Horváthová. S pomocí Kašpárka se vydáte na pohádkovou cestu, na které musíte u pohádkových bytostí posbírat žetony s přísadami do kouzelného lektvaru pro čertíka Popletu. Děti se hrou nejen zabaví, ale také se naučí názvy 36 bylinek a dozví se, jak se dají použít. 


Když k nám doputoval balíček, hned jsme ho s nadšením začali vybalovat. Je to úplně jiný pocit, když se k vám dostane hra, která je vyráběna v malém nákladu pro potěšení. Když vybalíte krabičku s osobitou ilustrací a otevíráte ji s pocitem, že je uvnitř malý poklad... 


Hra obsahuje: 
 •  herní plán (velikost A2, 4 puzzle díly)
 • Popletův příběh a pravidla
 • 36  karet s bylinkami
 • 36 akčních kartiček
 • 12  žetonů s přísadami do nápoje pro Popletu
 • 6 dřevěných figurek a kostku   
Ještě než začnete hrát, musíte také přiložit ruku k dílu a vystřihnout si žetony a akční kartičky. Herní plán složíte jako puzzle a rozloží se před vámi barevná pohádková říše slibující velké dobrodružství! Nejdřív ale musíte zjistit jaké a tak vás čeká pročíst si sešit, kde objevíte Popletův příběh a podrobná pravidla včetně toho, že se dozvíte, jaké neduhy trápí kterou pohádkovou postavu. Ty s vámi během hry mění své žetony (ingredience do kouzelného lektvaru) za bylinky, které dostanete na začátku hry.

A o čem je Popletův příběh a cíl hry? Popleta je čertík, kterého nic nebaví, nic mu nechutná a ve staré čarovné knize objeví recept na své potíže - Lektvar jasnozřivosti. Do něj ale potřebuje ingredience, které u sebe mají pohádkové bytosti. Kašpárek se nabídne, že mu společně s hráči pomůže ingredience sehnat. A tak na své zahrádce nasbírá bylinky, které pohádkové postavy potřebují na své neduhy či k vaření, aby je mohl vyměnit za přísady do kouzelného lektvaru... A v tu chvíli začíná cesta pohádkovou říší, na které hráči musí projít mnoha úkoly a nasbírat žetony od všech pohádkových bytostí. Zároveň jim s každou bylinkou musí říct, co jim předávají a k čemu se daná bylinka využívá. Poté, co odevzdají všechny své bylinky, mohou se vydat se svými přísadami za čertíkem Popletou. Hra není jen o tom, kdo první dorazí do cíle, ale také o tom, aby do cíle dorazili všichni a lektvar společně uvařili. 

A jak se nám hrálo a líbilo?
Už samotné zpracování hry, které je vyladěné do puntíku, naše holky nalákalo a moc se těšily, až si zahrajeme. Bohužel jsme ji začaly hrát večer a brzy jsme zjistily, že je hraní na delší dobu, tak jsme nestihly dojít do cíle. Určitě si vyčleňte alespoň hodinu.

Druhý den jsme tedy začaly znovu a lépe, tedy dříve, abychom na ni měly dost času. Měla jsem obavy, aby holky vydržely hrát, ale ty byly zbytečné. Pohádkové bylinky jsou důmyslně zpracované a díky úkolům, kterých je v celé hře opravdu hodně, jsou děti neustále v pozoru. Běžně se v hrách  políčkům s úkoly hráči spíše vyhýbají, ale tady na ně stoupnete s radostí. Občas sice obsahují nějaké zdržení, ale většinou se pod nimi ukrývají zábavné úkoly, které se nám moc líbí.

Co se mi na hře taky moc líbí, že podporuje týmového ducha. Samozřejmě, že se každý hráč snaží co nejrychleji dostat do cíle, ale ten cíl mají všichni hráči společní. A tak zatímco u jiných her se holky většinou vztekají a vzájemně si rozhodně nepřejí, že se ta druhá dostala do cíle dřív, tady si fandí a pomáhají. Hra vyžaduje také dost soustředění a strategie, aby hráč zbytečně nejezdil sem a tam, ale aby oběhl co nejrychleji pohádkové postavy, pro které má bylinky.

Pár drobných much bych ale vytkla, tvůrci o nich ví. Na kartách s bylinkami je symbol, který vám řekne, které postavě bylinku nesete, umístěný nešikovně vpravo místo vlevo. To znamená, že když karty držíte v ruce ve vějíři, symboly bohužel nevidíte. Což trochu hru komplikuje, i když po pár kolech už si děti pamatují, která bylinka ke komu putuje. Já osobně si ale mám problém zapamatovat i symboly 😁 Musím se pořád koukat na okraje herního plánu, kde jsou vyobrazeny, ke komu patří. Myslím si, že pohodlnější by bylo umístit na karty symbol přímo pohádkové postavy. Stávající symboly vyobrazují, k čemu se bylinky používají. Což bych nechala jen jako nápovědu třeba ve spodní části karty. Ale to jsou drobnosti, které hře určitě nijak výrazně neubírají na kvalitě a hlavně děti mají, jak se u nás doma říká - pamatováka a brzy ví, co komu nesou. 

Celkově bych hru určitě hodnotila kladně, protože má duši. Cítíte z ní, s jakou péčí byla vytvořena a má krásnou myšlenku. Navíc navazuje přímo na Sváťovo dividlo, takže jsou postavy v ní zhmotněny v loutkách, které děti mohou potkávat na představeních.

Co vám budeme povídat, jsme nadšené 💗

A co vy, zaujala vás hra také? Rozhodla jsem se, že si o jednu hru zasoutěžíme, protože bych ji moc ráda dostala do širšího povědomí a Sváťovo dividlo podpořila. Pokud se chcete zapojit do soutěže, najdete ji pod fotkami níž a taky na Facebooku (Matky na palubu) a Instagramu (agnes_kekrt). Budu moc ráda za vaše sdílení, kde se dá :-)!!!SOUTĚŽ!!!


Jak se zapojit?


Stačí, když mi do komentáře napíšete, jakou pohádkovou postavu jste v dětství měli nejraději. 


Své komentáře můžete přidávat zde pod tento článek, nebo na FB Matky na palubu pod příspěvek označený: "Soutěž o hru Pohádkové bylinky". 

Zároveň vás za sdílení na sociálních sítích zařadím do soutěže dvakrát (na FB nezapomeňte sdílet veřejně).

Soutěžíme do 11.8.2019 do půlnoci, poté vygeneruji ze všech komentářů a sdílení jednoho výherce, kterému hru zašlu.

Výhru lze poslat pouze na adresu v České republice, děkuji za pochopení.

29 komentářů:

 1. Asi jako každá holčička princeznu už nevím přesně kterou jestli Růženku nebo se zlatou hvězdou na čele

  OdpovědětVymazat
 2. Pamatuji si, že jsem měla nejraději hodné čarodějky a kouzelné babičky...
  Pavlína

  OdpovědětVymazat
 3. Zdravím,
  já jsem byla paf z Nekonečného příběhu - jak to dopadne když člověk ztratí fantazii cestou k dospělosti. Když přestane věřit na zázraky a šťastné konce ;)
  Hra vypadá parádně, díky za možnost soutěžit o ni.
  Přeji pohodové letní dny,
  Helena K.(panprag@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 4. Áju z Maxipsa Fíka
  Hana
  hana.dlouha125@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 5. Makovou panenku 😊

  Krisstynkac@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 6. Nejraději jsem měla Pipi dlouhou punčochu. Ivanaulreichova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 7. Jako malá jsem milovala Šmouly _)

  OdpovědětVymazat
 8. Nejraději Rákosníček toho miluju dodnes.

  OdpovědětVymazat
 9. Nejraději Rákosníček toho miluju dodnes.
  Sar.pa@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 10. ja Popelka vzdycky :) Rmarci@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 11. Popelku :) iivanar@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 12. Včelku Máju - to byla pecka. Moje dcerky už ale stejné nadšení nesdílí, fňuk ;-)

  OdpovědětVymazat
 13. já vyrůstala na kačerech a želvy Ninja :)hhranolkakatka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 14. Křemílek a Vochomůrka :) tadeasek3@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 15. Já jsem zbožňovala včelí medvídky :-)
  Katka.volna@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 16. Krkonošské pohádky - Anče a Kubu

  OdpovědětVymazat
 17. Mně se moc líbil Maxipes Fík. :-)
  arenarlen@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 18. Mně se líbil Rumcajs a Krakonoš
  prilucikovapetra@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 19. Já milovala Arabelu :) petra.ferencikova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 20. Nejraději jsme měla Arabelu. Super článek,díky 😊 Andrea.p@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 21. Mně okouzlila Šípková Růženka.No hlavně že všechno dobře dopadlo :-).soniksonik11@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 22. já jsem milovala dvě postavy - malého Mikuláše a paní Láryfáry :) @cervenkova.barbora@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 23. Já měla velmi oblíbeného čerta z pohádky Princezna ze mlejna :)
  MK.Michaela@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 24. U me vedl krtecek :-).
  Katka.315@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 25. Gumídky, Včelí medvídky, Spejbla a Hurvínka, Křemílka a Vochomůrku,...

  OdpovědětVymazat