sobota 9. března 2019

Hrajeme si: Karetní hra Animazoo od Djeco


Když jsem měla o jarních prázdninách holky u babičky, tak jsem si během stýskání řekla, že bych zase mohla rozšířit naši herní sbírku. Měla jsem jeden jasný cíl, který vám příště představím, tím byla hra Slož do minuty! a další výběr směroval ke karetním hrám od Djeco a tu, která mi padla do oka, vám představím dnes.

Od Djeca máme doma již několik her a hraček a milujeme je pro zajímavý nápad a originální zpracování. Po dlouhém rozhodování, co z té lákavé nabídky vybrat, jsem zvolila hru Animazoo. Trošku jsem se bála, aby pro holky nebyla těžká, protože je psaná od 7 let. Ale zamilovali jsme si ji hned.
Animazoo se řadí ke strategickým karetním hrám a je vhodná pro děti, které už zvládnou o chloupek složitější pravidla.

V krabičce najdete tři sady karet, jedna obsahuje zvířata ze zoo, druhá potravu pro zvířata a třetí jsou bonusové karty. Cílem je nasbirat pro svou zoo co nejvíce zvířat za co nejvíce bodů. Princip hry se zdá být jednoduchý - každý hráč dostane tři karty karty s potravou. Na stůl se vyloží tři karty se zvířaty a tři karty s potravou. Zbylé karty se nechají v balíčku. Každé zvíře má u sebe nakresleno, jestli je masožravec, býložravec nebo všežravec a kolik toho sežere = 1 - 3 karty své potravy. Následně si hráči mohou zvolit, jestli si chtějí přibrat karty s potravou (z odhalených i z balíčku), nebo si chtějí vzít zvíře, pro které ale musí mít v ruce dostatek potravy. Složitější část, kdy už hráči musí přemýšlet strategicky, je získání co nejvíce počtu hvězdiček a získání bonusových bodů. Zvíře, které potřebuje nejvíc potravy, má i nejvyšší hodnotu - nejvíc hvězdiček. Bonusové body potom hráči mohou získat za nejrychleji nasbírané zástupce různých kategorií - když jako první nasbírají alespoň jedno zvíře od savců, ptáků i plazů, když mají alespoň jedno zvíře od každé potravy - býložravce, masožravce a všežravce a třetí bonusové body se dají získat, když nasbírají zvířata ze všech kontinentů. Vše je vyobrazeno na kartě zvířete (najdete na podrobných fotkách níže).

My jsme ze začátku hráli bez sbírání bonusových bodů, jen na co největší počet nasbíraných zvířat. Taková varianta je určitě vhodná i pro předškolní děti (Darince je 5 let), takže si hru můžete pořídit určitě i pro děti mladší než 7 let. Po několika hrách hrajeme i s bonusovými kartami, pravidla už chápou obě, Darince ještě tolik strategie nejde, ale Maruška, které brzy 7 let bude, už hraje hru perfektně.

Hra nám doma sedla, co by milovníky zvířat a přírody, nás baví sestavovat vlastní zoo. Pravidla jsou složitější, chvíli mi trvalo než jsem si zapamatovala, co všechno se musí hlídat a jak se co boduje. Každopádně vymyšlená je skvěle a je zábavná i pro dospělého, který si u ní taky zapřemýšlí. My jsme si ji zamilovali hned po první hře a určitě ji řadím mezi nejoblíbenější.

Žádné komentáře:

Okomentovat