neděle 30. září 2018

Hrajeme si: Hra Čmárej a hádej


Září je u nás měsíc plný svátků. My je vlastně moc neprožíváme, a když byly holky ještě úplně malé, tak jsme je ani moc neslavili. Ale teď už vše vnímají a myslím, že by jim bylo líto, kdybychom si na ten den aspoň nevzpomněli.  Většinou to slavíme nějakým zážitkem, zajdeme si na procházku a na něco dobrého. Letos holky dostaly novou společenskou hru, u které se sejdeme celá rodina a máme postaráno o zábavu i společné chvíle. Hru Čmárej a hádej už jsem na blogu zmiňovala a moc mě těší, že ji teď máme i doma a můžu vám poreferovat, jaký je to super nápad! A třeba se ho chytne nejeden Ježíšek, co? 


Hra Čmárej a hádej mě zaujala svou jednoduchostí. Krabice obsahuje celkem 108 kartiček s čmáranicemi, hrací tabulku, do jejíhož středu se vloží kartička, smazatelné fixy a přesýpací hodiny. Princip hry je takový, že si hráč náhodně vybere jednu kartičku, na které jsou různé nesmyslné obrazce a jeho úkolem je k ní domalovat obrázek, který ho napadne, když se na čmáranici podívá. Na přemýšlení i kreslení má jen jednu minutu, takže musí být kreativní a rychlý. Ostatní hráči potom hádají, co namaloval. Hra je vhodná pro děti zhruba od 5 let.

Že bude mít hra u holek úspěch, to mi bylo jasné. Vím, že v těchto věcech jsou po mně a pro hru se hned nadchly. Na začátku mě překvapilo, kolik fantazie v sobě mají a že si hned pod tou spletí čar uměly něco představit a během minuty to i namalovat. Když pak přišla s čmáráním řada i na mě, trochu jsem se zarazila a říkala si, že vlastně dospělý maluje už tak reálně, že není co hádat. Ehm... Moje první kartička bylo několik koleček. Tak si říkám: Anežko, buď kreativní... Vzpomněla jsem si na nedávnou rozpravu o karetách, když nám přišel pohled ze Zakynthosu a začala jsem malovat želvu, která klade vajíčka do písku. A že jsem si dala záležet, do posledního zrníčka!

"Jééé, mamiiii, to je krásný stegosaurus!" raduje se Maruška, když odkryju své dílo.
"Jooo a on kaká, to je boží!" nakloní se nad můj výtvor Darinka.

No. Nebudu lhát. Spadl mi hřebínek 😀 Ale nasmály jsme se, ne že ne.

Na hře se mi líbí, že je hlavně o zapojení fantazie a kreativity, nikdo v ní není lepší či horší. Je jednoduchá a dá se hrát pořád dokola a vždycky je co v té spleti čar objevit, stačí třeba jen pootočit. Pokud vás omrzí klasická forma, můžete si vymyslet další varianty.

My hrajeme třeba takto:

- malujeme podle kategorií (zvířátka, jídlo, příroda, povolání...)
- každý hráč přimaluje kousek, dokud nám nevznikne smysluplný obrazec
- v jednom kole všichni domalujeme stejnou kartičku
- musíme dokončit obrázek jedním tahem

Určitě čím dýl u nás hra bude, tím víc variant ještě vymyslíme. Věřím, že nás hra jen tak neomrzí!

Na závěr chci ještě pochválit praktické balení. Krabice je sice poměrně velká, přeci jen je v ní hodně kartiček, ale je pevná, takže odolá i nešetrné dětské manipulaci a vše v ní má své místo.

Jestli vás hra zaujala, můžete ji zakoupit ZDE.

Děkuji Ditipo.cz za věnování hry k recenzi, dělá nám velkou radost!

Žádné komentáře:

Okomentovat