čtvrtek 17. května 2018

Zahradničíme s dětmi


Ať už žijeme na venkově či ve městě, v každém z nás je ukryta jakási touha mít ve své blízkosti kousek něčeho živého, něčeho, o co je třeba pečovat, starat se, radovat se z nových přírůstků či vlastních výpěstků a sazeniček, kterými můžeme obdarovávat své blízké.

Blízkost rostlin obohacuje každého z nás, vnímáme jejich proměnlivost v průběhu celého roku, zlepšují nám náladu, působí na naše zdraví, čistí náš životní prostor, dávají nám užitek. Každá jsou jiná, a i ty druhově „stejné“ jsou vlastně každá naprostý originál… stejně jako my, lidé.Jaro je pro zahrádku bezesporu tím nejrozmanitějším obdobím. Zakládáme nové záhonky či balkonové truhlíky, sledujeme každý centimetr přírůstku, radujeme se z květů a jsme omámeni nekonečnými vůněmi kvetoucích dřevin, bylin i závanem z polí, lesů a luk. Vůně rostlin v člověku umocňuje dobrou náladu, pocit svěžesti je očišťující a osvobozující, dodává nám novou energii, čerstvost a také naději z nadcházející úrody. A dětem nekonečnou radost z každého kvítečku, broučka na něm nebo z možnosti obdarováním maminky květinkou do vázičky. Čas v přírodě, na zahrádce i na tom kousku balkónu v blízkosti rostlin je k nezaplacení.


Zahrada může mít mnoho forem. Dnes se zaměříme na tu pro děti. Jedlou, praktickou, zábavnou, bezpečnou, léčivou,...Každý máme svůj prostor, který nazýváme zahradou. Ať už se jedná o rozlehlou plochu kolem domu, ozeleněnou terasu, zimní zahradu, balkon či okenní truhlíky, vždy je zde záměr podobný. Být o kousek blíže přírodě, cítit ji, radovat se z ní i v ní, využívat její plody.
Možnosti pěstování rostlin jsou rozmanité. Ať už se jedná o klasické záhonky, v současnosti velmi oblíbené a praktické vyvýšené záhony nebo nádoby, sortiment je široký materiálově, velikostně i barevně. Stačí sladit s místem a vhodnou rostlinou a zahradničení může začít.
Ne každý má v dnešní době touhu, pěstovat si kvanta domácího ovoce a zeleniny do zásoby, jako tomu bývalo kdysi. Čerstvé bylinky, drobné rajče či domácí ovoce, utržené přímo z keříku, však nic nenahradí. Stačí se zamyslet nad tím, co máme rádi a i na malém prostoru vypěstovaná pažitka či petrželka může udělat velikou radost a dodat spoustu čerstvé chuti nedělní polévce. Sklizeň bylinek či plodů přináší mnoho radosti také dětem, které se tak mimo jiné seznamují s koloběhem života rostlin. Pozorují je od semínka, přihlíží proměně květů v plody a zjišťují, jaký mají rostliny přínos pro naši obživu. Můžeme je učit také péči o ně, čímž dojdou ke zjištění, že čím více péče rostlinám věnujeme, tím více užitku nám přinesou. A časem zjistí, že je to tak v životě v podstatě se vším…


Stránka dětské radosti je však vůbec ta nejdůležitější a zahrada jim k ní nabízí nesčetné příležitosti. Dětem mnohdy stačí k radosti úplně málo, i když si to mnozí rodičové nechtějí připustit a děti zahrnují hromadou plastových či zvukových hraček a podobných zbytečností. Přitom si popravdě přiznejme, čí dítě si na dlouhé hodiny nevystačí s obyčejným pískem, kamínky, lezoucím broučkem, šnečkem či žížalou nebo rozmanitými druhy klacíků, které jim příroda nabízí…? A navíc zadarmo a s možností vrácení kdykoli a kdekoli je přestanou bavit?!Jako milovník zahrady a zahradničení vlastním možná na 200 publikací s touto tématikou. Málokterá však tak široce a zároveň stručně zvládá problematiku spojení praktické, zdravé i hravé zahrady dokupy, jako knížka Bylinky pro děti a maminky odnakladatelství Grada.

Kniha mě po celý rok inspiruje mnoha nápady, jak využít a zpracovat veškeré dary z naší zahrádky i přírody okolo našeho domu, ať už do podoby léčivých sirupů, hravých obrázkových jídel pro děti či výrobků s využitím rostlin, kterými se zabavím já i mé malé děti. Návody jsou velmi jednoduché a výsledky jsou skvělé. Knížka mě často vnese do krásných vzpomínek z dětství, kdy nás dědeček brával k lesu a zasvěcoval do tajů bylinek, nebo kdy jsem s obdivem pozorovala maminku, jak máčí velikonoční vajíčka v cibulových sukénkách. Člověk si ani neuvědomí, kolik možností skýtá použití úplně běžných rostlin, které v průběhu roku potkáváme na každém kroku.
Proto važme si toho, co je nám tak blízko a blízké… radujme se z maličkostí, užívejme si toho, co nám příroda nabízí, vždyť ona jediná to s námi přes všechnu naši hloupost a neúctu, myslí pořád nejlépe!


Žádné komentáře:

Okomentovat