pondělí 19. března 2018

Rozhovor s autory knihy Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít!

Po delší době přišel čas oprášit na blogu záložku Rozhovory. Na Facebooku jsem vám nedávno navrhla, že bych vám posílala tipy na zajímavé lidi a blogy, přičemž mi udělalo radost, že by vás potěšily i rozhovory s inspirativními osobami.

A dnes mám pro vás rovnou dva fešáky, kteří inspirací jen srší! Michal a Míra jsou autory úspěšné knihy Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít. Její tvorbu mohli čtenáři sledovat dávno předtím než vyšla a vydáním knížky autoři rozhodně nekončí. Na HitHit.com právě běží jejich další kampaň, o které se dozvíte právě v rozhovoru.


Znáte ten pocit, kdy se začtete do knihy a její příběh Vás zcela pohltí? Tak přesně tohle se stalo i medvědovi Wrr. A to doslova!

V otlučené krabici od bot se dostane do zdánlivě opuštěné továrny, ve které vznikají knihy. Ano, všechny ty knihy, kterých máte doma plné police nebo knihovny. Když se do jedné z nich začte, je jí doslova vtažen do děje a stává se součástí jejího příběhu. Narazí zde na pirátskou bandu v čele s protřelým kapitánem Crabsonem. Ten se plaví napříč knihami, v jejichž příbězích hledá ukryté součástky z rozbitého stroje na výrobu knih. Jeho cíl je jediný – získat nad vynálezem moc a podmanit si tak celý knižní svět! Podaří se medvědovi Wrr překazit jeho velkolepý plán?
Řeknete nám prosím krátce něco o sobě. Jak jste se poznali, jak vznikl celý nápad a proč jste se rozhodli zrovna pro knížku pro děti?

Jsme Michal a Míra, dva dlouholetí přátelé. Známe se od střední školy, což je už dlouhých 17 let. Na začátku stála malá černá postavička, která neměla žádné jméno. Dokonce neměla ani tělo, jen vykukovala z našeho loga.


Nápad přišel o pár let později, kdy jsme chtěli dát medvědovi duši. Nějakým způsobem ho oživit, vytvořit kolem něj krátký příběh o tom, kde se vzal a co zažívá. Dokreslili jsme mu tělíčko, dali mu jméno Wrr a začali vymýšlet jeho charakter a svět, ve kterém žije. Původně to byly krátké komixy o čtyřech obrázcích, kde byl vždy nějaký vtipný příběh. Napadlo nás, že bychom mohli časem z těch komixů vydat knížku a vymysleli jsme takový krátký prolog, který by čtenáře vtáhnul do děje a odhalil, odkud se medvěd Wrr vlastně vzal. No a tyhle čtyři stránky jsou dneska začátkem naší knihy Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít. Protože když jsme se s odstupem času podívali na ony krátké vtipné komixy, zjistili jsme, že vlastně nejsou vůbec vtipné a ani hezky nakreslené :-) Takže jsme všechnu naši práci hodili do koše, vzali vcelku povedený úvod a začali ho dál rozvíjet. A tak začal vznikat příběh, který můžete s medvědem Wrr prožít v jeho knize.

Jak dlouhá a složitá byla cesta od nápadu k realizaci?

Cesta to byla dlouhá a strastiplná, protože jsme oba s Mírou pracovali od rána do večera v předchozí firmě a na psaní knihy bylo hrozně málo času - vlastně jen po práci nebo o víkendech. Navíc na začátku ani jeden z nás neměl s psaním ani ilustrováním knih žádnou zkušenost. Kreslit jsme sice oba uměli, ale nakreslit jeden malý jednoduchý obrázek nebo ilustrovat celou knihu s velkými celostránkovými obrázky se všemi těmi detaily je úplně jiné kafe :-) A proto kniha nakonec vznikala dlouhé 4 roky. Ale myslím, že to tak bylo správně. Nikam jsme nespěchali a každou stránku, každý obrázek jsme pilovali a hráli si s každým detailem. Někdy jsme obrázek i úplně smazali a začali znova s čistým papírem, protože jsme nebyli s výsledkem spokojeni.


Knihu Medvěd Wrr jste si vydali sami, nesnažili jste se oslovit nakladatelství?

I to byla jedna z variant, ale máme rádi věci pod kontrolou a měli jsme už nějaké zkušenosti s prodejem, takže jsme se do toho rozhodli vrhnout po hlavě - tak jako vždycky a vydali jsme si knížku sami. Nutno podotknout, že za obrovské podpory našich fanoušků!

Když knížka spatřila světlo světa, určitě jste s napětím očekávali, jak se bude líbit. Utkvěla vám nějaká reakce, kterou jistě nezapomenete?

Těch reakcí bylo tolik, že nás to úplně "rozsekalo" :-) Před dokončením knihy jsme měli hodně náznaků, že by se knížka mohla lidem skutečně líbit. Ale to, co přišlo po jejím vydání, jsme opravdu nečekali! Rodiče nám píší úžasné reakce dětí, posílají fotky ze společného čtení před spaním,... Úplně největší radost máme z toho, že knížka skutečně plní svůj účel - přivést děti zpátky ke čtení, ukázat jim kouzlo knih. Známe už tolik příběhů dětí, které knížky nezajímaly, čtení je nebavilo, ale medvěd Wrr je natolik zaujal, že dnes nosí knížku všude sebou, rodiče jim ji čtou stále dokola před spaním nebo je díky ní baví učit se číst. Medvěd Wrr pro ně byl takový otvírák do světa knih. A na to jsme oba skutečně hrdí!


Na HitHit.com právě běží vaše další kampaň. Prozradíte čtenářům, na co se mohou těšit a jak vás mohou podpořit?

Protože jsme dětem chtěli ještě víc prohloubit zážitek ze čtení, připravili jsme pro ně karetní hru, která kopíruje knižní příběh. Děti se tak budou moci vžít do role medvěda Wrr a zažít s ním příběh na vlastní kůži. Chceme, aby děti měly možnost plnohodnotně trávit svůj čas se svou rodinou a tak jim přinášíme ke "čtecí" zábavě i tu "herní" :-) Karetní hru si můžete pořídit v předprodeji na www.hithit.com/cs/project/4550/medved-wrr-karetni-hra a podpořit tak její vydání. Všem předem hrozně moc děkujeme, bez vás bychom to nedokázali!


Máte s Medvědem Wrr další plány? Můžeme se třeba těšit na pokračování knížky? A co zahraniční čtenáři, nepřemýšleli jste, že byste vaši knížku dostali i za hranice?

Medvěd Wrr nás strašně baví, lidé kolem něho jsou naprosto úžasní a reakce dětí i jejich rodičů nás neskutečně dobíjí a povzbuzují do další práce. Knížku jsme přeložili i do slovenštiny, takže i tam si děti knihu užijí ve svém rodném jazyce. Aktuálně žijeme karetní hrou, ale v hlavách už nám zrají další nápady, kam se s medvědem vrtnout :-) Zatím nechceme moc prozrazovat, protože uvidíme, co přinese čas. Ale dvojka medvěda Wrr je zatím asi nejpravděpodobnější :-)


Budu se moc těšit, čím Michal a Míra ještě překvapí! Velmi děkuji za příjemný rozhovor a přeji medvědovi mnoho dalších úspěchů!


Žádné komentáře:

Okomentovat