neděle 4. března 2018

Hrajeme si: Společenská hra Pojďte nakupovat!


Znáte anglickou značku Orchard toys? Pod tímto názvem se ukrývá pestrá paleta společenských her , puzzle, knihy a další vzdělávací hračky pro děti. Nám už se několik her této značky v poličce vystřídalo, když byly holky menší, známe je i ze školky. Nově nám přibyla hra Pojďte nakupovat, v originále Pop to the shops, která je určená dětem zhruba od 5 do 9 let.

Hra je ideální pro nácvik počítání, naučení hospodaření s pěnezmi, procvičení komunikace, soustředění a spolupráce ve skupině.

Pojďte s námi nakupovat a my vám představíme naši novou hru!


Hra Pojďte nakupovat obsahuje herní desku, na které jsou vyobrazeny 4 obchody s různým zbožím,  vzájemně jsou propojeny cestičkami. Dále obsahuje 4 figurky s podstavci, peníze v hodnotě 10, 20 a 50 centů a dvoje kartičky s vyobrazením jídla. Každý hráč dostane svou nákupní tašku, do které musí během hry nasbírat 6 potravin.

Hra je určená dětem, které už zvládají základní počty. Holky ještě tolik počítat neumí, takže jim s tím musím pomáhat, ale čím víc hrajeme, tím víc si umí uvědomit hodnotu jednotlivých mincí a zboží.

Na začátku si hráči rozdělí nákupní tašky, určitý obnos peněz a figurky, které postaví ke svému obchodu. Poté si z kartiček se zbožím, které jsou obráceny obrázky dolů, každý vybere jednu náhodnou kartičku, které jim určí, do kterého obchodu půjdou nakoupit. Takto hráči jezdí od obchodu k obchodu, dokud nenaplní svou nákupní tašku. Při každém překročení středového bodu hrací plochy získají více peněz pro svůj nákup. Když hráč dorazí do obchodu, kde se chystá nakoupit, musí umět hezky pozdravit a říct, co si přeje koupit. Následně musí správně spočítat peníze a zaplatit. Vyhrává ten, kdo jako první naplní svou tašku.

A jak se hra u nás osvědčila?


Hru Pojďte nakupovat si holky vybíraly z široké nabídky samy, takže jsem věděla, že téma jim bude blízké. Však kdo by si jako dítě taky nehrál na obchod?

Samotné vítězství je o náhodě, což jsem za takové hry ráda. Holky jsou zrovna ve věku, kdy spolu neustále soupeří a už se u nich projevují oblasti, ve kterých dokáží být výrazně lepší než ostatní. Proto jsem ráda za hry, u kterých mají rovnocennou šanci na výhru. Každopádně během hry musí zapojit  hlavu, musí umět správně napočítat políčka podle toho, kolik si hodily kostkou, musí umět spočítat peníze (tohle ještě holkám příliš nejde) a nesmí zapomenout v obchodě pozdravit a slušně říct, co potřebují. Zároveň musí být neustále ve střehu a sledovat, do kterého obchodu míří a zda mají dostatek peněz na nákup.

Hra je přes svou jednoduchost zábavná právě proto, že při  ní člověk procvičí více oblastí a není tak monotónní.

Zároveň jsem ráda, že si můžeme povídat o financích, protože nás s nástupem Marušky do školy bude čekat řešení kapesného. Doteď jsme holky do věcí okolo peněz a hospodaření s nimi příliš nezasvěcovali. Díky hře tak můžeme probrat vše okolo financí a nakládání s nimi.

Hra se nám doma zalíbila všem, je zábavná i pro mě jako dospělého. Co bych jí vytkla (a je to problém většiny her Orchard Toys), je hodně malých částí, pro které není v krabičce uspořádání, a tak zvažuji výrobu látkových pytlíčků, abychom vše měli přehledné a nic se nám neztratilo.

Pokud se vám hra zalíbila, nebo se chcete podívat i na další témata her, můžete mrknout na nabídku ZDE, všechny hry jsou za příjemné ceny. A už teď můžu prozradit, že sledujte poctivě blog, protože o jednu skvělou hru od Orchard Toys si brzy zasoutěžíme!
Spokojený vítěz, nákupní taška naplněna!
Za hru děkuji www.ditipo.cz!

1 komentář:

  1. orchard toys mají dobré hry... Už dlouho mám zálusk na Bus stop. Měli jsme jí půjčenou a všechny nás dost bavila...

    OdpovědětVymazat