sobota 24. února 2018

Přečteno: Dívka v ledu


Dívka v ledu. Dívka, z bohaté rodiny, která se stane obětí zločinu a je nalezena v jezeře pod ledem. K případu je povolána Erika Fosterová, vyšetřovatelka, která po smrti manžela a dalších policejních kolegů, dostává po delší pauze případ, který nebude snadné rozluštit. Na první pohled se řeší vražda krásné mladé dívky, která měla krátce před svatbou a celý život před sebou. Již brzy se ale začnou odhalovat nepříjemné skutečnosti, které rozhodně neukazují na idylický život zbohatlické rodinky... 

Když jsem tu nedávno vkládala recenzi na knihu Temné hlubiny, třetí díl thrilleru Roberta Bryndzy, odkazovali jste mě na úspěšný první díl Dívka v ledu. Temné hlubiny se mi líbily, takže jsem se vrhla i na další knihu. Ale přiznám se, že se tentokrát dostavilo lehké zklamání.

Pan Bryndza umí dobře psát. Knížka je velmi čtivá a já jsem ji zvládla přečíst za jednu noc, nebyly v ní žádné nudné pasáže, A opět jsem až téměř dokonce netušila, kam se příběh vyvine, za což dávám mnoho plus. Dívka v ledu je rozhodně kvalitní knihou a nebojím se ji doporučit dál, ale...

Zklamání pro mě přišlo v tom, že je psaná velmi podobně jako Temné hlubiny. Obě knihy obsahují podobné situace - zase kolega, který Eriku Fosterovou nemusí, zase někdo, kdo chce Eriku zabít v jejím ubytování... A potom tu byly věci, které mi neseděly. Erika v jednu chvíli objeví v kapse vzkaz od vraha, ale potom už se nikde neřeší, kde jí vzkaz mohl dát a že ji může sledovat. Pořád jsem čekala, že tahle neopatrnost má vyústit v nějaké plusové odhalení ve prospěch vraha, ale nic takového se nekonalo, jednoduše to autor přehlíží. Stejně jako u třetího dílu, i tady mi chyběla propracovanost psychologie postav.

Na druhou stranu se mi líbilo, že zatímco Temné hlubiny začínají minulostí, u Dívky v ledu se pan Bryndza držel přítomnosti hned od začátku. Líbilo se mi, že se příběhem prolínal i pohled na vraha aniž by čtenář tušil, kdo ona "postava" je. Styl psaní určitě dokáže upoutat.

Aktuálně se chystá v českém překladu čtvrtý díl, takže jsem zvědavá, kam se pan Bryndza vypracoval a jaké bude mé další srovnání.

Za knihu děkuji nakladatelství Grada!


Žádné komentáře:

Okomentovat