čtvrtek 8. února 2018

Čteme: Van Goghova hvězdná noc


Ze školních let mi v paměti utkvělo jen několik učitelů, kteří nás svým vyprávěním dokázali nadchnout. Kteří nudné učebnice plné textu dokázaly proměnit v něco zajímavého. Je škoda, kolik informací propluje jen tak okolo nás, protože nás dostatečně nezaujmou. Mám moc ráda výstavy, umění, ráda sama maluji, ač mi to moc nejde. Přesto ale vím, že toho vlastně moc nevím. O umění. Přitom je to oblast, která v sobě ukrývá celou historii lidstva a která je nesmírně zajímavá. 

Na podzim vyšla v nakladatelství CPRESS výjimečná encyklopedie umění. Je určena dětem, ale zároveň její zpracování nadchne nejednoho dospělého včetně mě. Pojďte se mnou nakouknout do knižního skvostu, do knihy Van Goghova hvězdná noc, Dějiny umění v příbězích pro děti. 


Autorem knížky Van Goghova hvězdná noc je Michael Bird, který je historikem umění. Díky jeho zaměření je kniha do detailů propracovaná po odborné stránce, ale zároveň je protkaná obyčejnými příběhy lidstva. 

Knížka je jakousi encyklopedií umění pro děti, která je zpracována srozumitelnou a hlavně čtivou formou, doplněna o krásné ilustrace Kate Evans. Kniha čtenáře provede prvními malbami pravěkého lidu až po současné umění. A také historií všeobecně. Určená je čtenářům od 7 let. Určitě je obohacující i pro nás dospělé a je jednou z těch knih, kterou budete velmi rádi číst se svými dětmi. Ale klidně i sami pod peřinou, znám několik lidí, kteří si knížku pořídili hlavně pro sebe. A jedním z nich jsem já :-) 

Našim holkám se příběhy líbí, ale knížka je pro ně zatím hodně obsáhlá a ještě nejsou schopné pochopit historické vazby, takže si jí spíše listují a když se jim zalíbí některý z obrázků, přečteme si jeho příběh. Samotné texty jsou srozumitelné i pro menší děti, ale knížku ocení určitě spíše starší čtenáři. Najdete zde celkem 68 kapitol na celkem 336 stranách. 

Tento knižní počin se opravdu velmi podařil a kniha Van Goghova hvězdná noc se s jistotu řadí mezi nejlepší knížky loňského roku. Pokud je vám aspoň trochu umění blízké, určitě tato kniha stojí za přečtení. 

A já doufám, že až jednou holky přijdou ze školy, že ten dějepis je nuda, vytasím na ně hromádku krásných knížek, do kterých se s nadšením začtou. Jednou z nich bude jistojistě Van Goghova hvězdná noc... 
1 komentář:

  1. Díky za tip. Sice mé starší dceři jsou teprve dva a půl ale asi knihu koupím už dopředu :)

    OdpovědětVymazat