středa 14. února 2018

Čteme: Město spí


Město spí, knížka, která se ještě lépe než v knihovničce vyjímá večer v postýlce!

Zdeněk Svěrák, to je mé dětství a svými provází svými písničkami, básničkami a pohádkami i naše děti. Mám moc ráda jeho styl psaní a humoru, a tak mě nenechala klidnou ani tato lednová novinka Město spí z nakladatelství Grada.

Kniha vznikla podle básničky, kterou pan Svěrák složil svému synovi na školní představení. Byla také zhudebněna, ale do knižní podoby se dostala až nyní. Knihu bohatě ilustroval Jiří Votruba.

A co v ní najdete?

Prahu, město, které zahalí tma. Je noc a město spí. Děti spí. Ale přeci je někdo, kdo nespí. Jsou to můry. Jsou to kočky, psi. A taky lidé. Je spousta profesí, které se vykonávají během noci, aby přes den bylo vše připraveno. Hlídač bdí nad obrazy v muzeu, policisté dohlížejí na bezpečnost, pekaři pečou křupavé rohlíčky, abychom si je mohli dát k snídani... A opraváři dávají dopořádku tramvajové koleje!

Ilustrace nočního života bohatě zdobí každou dvojstranu a jsou doplněny o krátké verše básně pana Svěráka.

Knížká Město spí je ideální čtení před spaním pro unavené rodiče, kteří nechtějí ochudit děti o večerní rituál, ale zároveň už nemají energii na čtení dlouhé pohádky. Nebo pro nás, které batolátko Viktorek nenechá přečíst víc než 3 souvislé věty :-)

Knížka nejvíc zaujala naši Darinku. Pro mě je srdcová Praha, která je v knížce vyobrazena, pro holky je zase zajímavý noční život. Na tohle noční téma je knih jako šafránu a přitom děti tak baví :-)1 komentář: