sobota 6. ledna 2018

MVDr. Maruška, Jak doma vyrobit doktorský kufřík


Naše Maruška už přesně ví, čím jednou bude. Farmářkou! Bude mít vlastní farmu, na které bude mít buvoly a čolky a k tomu si přistaví útulek pro pejsky. To je jasnačka! Zrovna na mě dneska vyskočil článek o tom, že to, čím si děti přejí být okolo 6 let, je pro ně v životě zásadní. Každý nemá šanci pracovat v oboru, jaký si vysní, ale když si to tak promítnu, tak souhlasím s tím, že své dětské sny promítám alespoň do koníčků. A Maruška, to je jasná zvířomilka. Ať už jednou bude čímkoli, jsem si jistá, že vždycky obklopená zvířaty.

Na podzim, když jsem u Svojtky ulovila slevu na knížky, jsem narazila na knížku Budu veterinář (ukazovala jsem vám ji ve videu s tipy na Vánoce), a když jsem do ní nahlédla, hned jsem věděla, že je to pro Maru to pravé ořechové.

O pár týdnů později jsem řešila s mamkou, co má holkám koupit k Vánocům a poté, co jsme vzdaly marný výběr kočárku pro panenky (o tom třeba někdy příště), mě osvítilo, že by nemuselo zůstat jen u knížky a ty naše zvířomilky a ošetřovatelky by mohly dostat doktorskou sadu. Strejda Gůgl nám pod heslem "hračka veterinář" vyplivl docela dost nabídek, ale musím říct, že za 900 jsem čekala víc než hromadu čínského plastu a už jsem byla zoufalá, že nic nevybereme. Holky dřív měly plastový doktorský kufřík, který nebyl úplně špatný, skoro vše v něm bylo funkční, ale hrozně rychle se vše opotřebovalo a polámalo. Potom měly i dřevěnou sadu, která se mi ale zase nelíbila v tom, že neodpovídala reálným velikostem a nic v ní nebylo funkční (stetoskop byl jen šňůrka s dřevěnými kuličkami, injekce pomalovaný váleček). Za pár dní mi mamka volá, že už všechno vymyslela. Proč prostě nenakoupit přímo v lékárně?

Tak se u nás pod stromečkem zrodily dvě malé veterinářky! A jéje, to jsme ani netušili, kolik plyšáků u nás doma je nemocných! Kolik jich má zlomenou nohu a méďa potřeboval akutní operaci!

A jak to ta naše mamka (oficiálně Ježíšek) vymyslela? Čtěte dál a dám vám pár tipů, jak doma sestavit doktorský kufřík.

Jako základ použila mamča plyšovou kabelku, na ni našila červený kříž s nápisem VETERINÁŘKY, použít můžete například i papírový kufřík (červený a na něj nalepit bílý kříž).

Ze starého ubrusu (prostěradla, bílé látky...) ušila holkám jednoduché zástěrky a čelenky, na které našila opět kříž. Využít můžete i bílou košili, plášť


Obsah lékařské brašny jsme daly dohromady společně. Celý tenhle nápad začal stetoskopem, který není drahý (dá se sehnat zhruba v rozmezí 150-350Kč) a pro děti je poslouchání srdce velký zážitek! Mamka na něj narazila při hledání doktorských hraček a v tu chvíli se rozhodla, že dárek v podstatě vyrobíme.

Další věci se dají běžně sehnat v lékárně, nebo jsem je dětem dala z naší domácí lékárničky. Jestli máte doma starou autolékárničku, ta ukrývá nejvíc pokladů!

Co potřebuje malý lékař?

 • teploměr (ne skleněný a ne rtuťový), nejobyčejnější se dají sehnat do 100Kč
 • lékovku 
 • náplasti
 • stříkačky
 • obvazy
 • buničité čtverečky
 • roušku
 • špachtličky
 • lahvičky
 • trhací notýsek a la recept
 • diář, sešit na zapsání diagnózy
 • přebalovací podložku
 • rentgeny (ty jsem zapomněla nafotit, ale mám doma přímo svoje rentgeny páteře a lebky, což se holkám moc líbí, stačí ale i vytisknout, nebo namalovat na průhlednou folii)
 • přepravku po našem kocourovi

Co nemáme, ale může se hodit?
 • lékařské kladívko
 • kapátko
 • lžička
 • baterka
 • razítko 

A nakonec se podíváme do knížky, která to celé odstartovala. Budu veterinář je jedna z knih ze série, která je určená pro děti, které se chtějí dozvědět co nejvíc o různých povoláních. Zatím vyšly 4 knihy, Budu veterinář, Budu astronaut, Budu vědec a Budu inženýr. Knihy jsou pojaty zábavně a naučně, děti v nich najdou odborné informace, kvízy, úkoly, hry i samolepky.

Já jsem si knížku prohlídla skrz videa a náhledy přímo na stránkách Svojtky ještě před koupí a hned jsem věděla, že z ní bude Maruška nadšená. A je, moc! Hned na začátek jsme spolu složily model koně (z jedné strany je kostra), vyplnily úvodní vizitku a vrhly se na kvízy a čtení zajímavostí. Knížka je moc hezky zpracovaná, a tak doufám, že výjdou i další díly, které by mohly zajímat holčičky.

Na fotce ještě můžete vidět notýsek a taky knížku Nemocnice pro zvířátka, kterou holky taky našly pod stromečkem. Přiznám se, že mě ale kniha příliš neoslovila, příběhy jsou na mě až příliš bláznivé. Nicméně se ale krásně tématicky hodila k ostatním dárkům a holkám se líbí, na databázi knih taky nemá špatné hodnocení.Náhled do knížky Nemocnice pro zvířátka

Náhled do knížky Budu veterinář


Pokud vás tvorba vlastního lékařského kufříku zaujala, doporučim ještě velmi pěkné zpracování na blogu Audiny: http://www.audina.cz/2016/11/lekarsky-kufrik-pro-deti/, která tam má mimo jiné v závěru i dokument plný dalších tipů, čím ho naplnit.

Žádné komentáře:

Okomentovat