středa 31. ledna 2018

Hrajeme si: Společenská hra Nešťourej se v nose


Slušné vychování. Téma propírané napříč generacemi. Jsou děti horší, nebo pořád stejné? Jak se na tohle téma díváte vy? Postrkujete děti, aby vždy pozdravily, poděkovaly či se omluvily, nebo to nechávate na nich?

U nás se snažím řídit tím, že jdu dětem především příkladem, což si myslím, že je nejdůležitější. Mám za to, že se nám z našich dětí daří vychovat slušné a ohleduplné jedince. Nicméně jsou situace, kdy narážím na to, že děti vlastně neví, proč se něco má udělat. Něco papouškují, protože se to tak naučily, ale chybí jim to pozadí, proč to vlastně dělají.

A právě tématem etikety se zabývá hra Nešťourej se v nose od 4bambini, kterou jsme si půjčily u kamarádky. Hra obsahuje 30 karet a 5 hracích desek. Na kartách jsou vyobrazeny otázky na nejčastější situace v životě dětí. Na hracích deskách jsou v okruzích vyobrazeny odpovědi. Najdete zde například otázky, jak se zachovat, když vejdete do místnosti, jak se chovat k půjčeným věcem, zda je vhodné si na návštěvě hrát s mobilem, co uděláte po použití toalety apod.


Hra má jednoduchý princip - hráči si mezi sebou rozdělí hrací desky a rozloží kartičky obrázky dolů. Potom náhodně vybírají kartičky a hledají, kdo má správnou odpověď na otázku na obrázku. Vyhrává ten, kdo první zaplní svou desku.

My si hrajeme i bez soutěžení a jen si u obrázků povídáme.

A jak se nám hra Nešťourej se v nose líbila?

Mám ráda zpracování témat, ktera se pomocí hry dají vysvětlit lidsky, aniž bychom děti museli poučovat. Pomocí hry lze s dětmi diskutovat a spoustu věcí si ujasnit, ráda si poslechnu, jak dané téma vnímají i děti. Mnohdy z nich vypadnou i zážitky ze školky, kdo se kdy vysmrkal do rukávu a kdo koho předběhl na procházce :-) Největší plus tedy určitě dávám jednak za osvojení tématu a také, že se při hře děti rozpovídají i o věcech, o kterých běžně mlčí.

Hra je jednoduchá, takže ji zvládnou hrát děti od 3 let. Některé obrázky nejsou úplně jasné, takže si myslím, že bez asistence "předčítače" se děti neobejdou.

Co mě trochu mrzí, že je jednotvárná, po pár kolech už děti ničím moc nepřekvapí, určitě by se s tímto tématem dalo lépe vyhrát. Co bych přidala, tak jednu hrací desku, protože 5 se špatně rozděluje mezi 2-4 hráče a nikdy tak nevyužijeme všechny kartičky, což je škoda.

Hra holky zaujala, hrají ji rády, mnohdy mě překvapuje hloubka jejich názorů, kolik věcí zvládají pochytit, aniž by je to někdo vyloženě učil. Co mě mile překvapilo, když jsme narazily na kartičku o tom, jak se chovat k dětem jiných národností, které vypadají jinak než my. Holky netušily, jak odpovědět. Chodí do školky v oblasti, kde chodí dětí nejrůznějších kultur, takže je pro ně přirozené, že jsou lidé různorodí a nevnímají to jako odlišnost.

Pokud je u vás etiketa a slušné chování právě aktuálním tématem, můžu doporučit i další hry a knihy, které by vás mohly zaujmout:

Ve stejném duchu vydalo 4bambini i hru Dávej bacha, která se zabývá nástrahami života: https://www.hrackyvzdelavacky.cz/4bambini--davej-bacha.html

O etiketě pro děti napsal několik knih Ladislav Špaček, Dědečku vyprávěj, Dědečku ještě vyprávěj a Mistr E: https://www.martinus.cz/authors/ladislav-spacek

A krásné zpracování nabízí i Emušáci, kteří se zabývají dětskými emocemi a pomocí pohádek pomáhají dětem mluvit o starostech běžného dětského života, včetně správného chování: https://www.hrackyvzdelavacky.cz/emusaci-ferda-a-jeho-mouchy.html
Žádné komentáře:

Okomentovat