úterý 16. ledna 2018

Čteme: Hana


...aneb Recenze, která čekala, až objevím pravý žloutkový věneček 😄

Protože krásná minimalistická obálka s věnečkem, který v příběhu hraje zásadní roli, si přímo říká o minimalistickou fotku k recenzi. 

Knihu Hana jsem četla už o letních prázdninách, kdy jsem hledala "cestovní čtení". Kladné recenze na mě vyskakovaly ze všech koutů a já dostala nutkavý pocit, že ji musím mít. Že ji musím přečíst.

Autorkou je úspěšná spisovatelka Alena Morsteinová a v Databázi knih má kniha Hana hodnocení 97% od 1200 uživatelů!


Vše začíná v roce 1954, kdy malá devítiletá Mira i přes zákaz rodičů jde k řece, kde se s ostatními dětmi chystají plavit na ledových krách. Mira spadne do vody, čímž se v promáčeném kabátu rodičům samozřejmě prozradí. V tu chvíli nikdo z nich netuší, že právě tato událost ji ochrání před smrtí. Na rodinné oslavě za trest nedostane žloutkový věneček. Právě ten způsobil šíření tyfu, kterým se nakazila celá Miřina rodina. Kromě ní. Osiřelá Mira se tak nejprve dostává k rodině matčiny kamarádky, kde však nenajde pochopení u jejich dětí. Nakonec se jí ujme její teta Hana. Nemluvná podivínka, která až budí hrůzu. Čím déle však Mira u tety žije, tím více se jí teta otevírá a odhaluje hrozný příběh utrpení Židů za druhé světové války... 

Válečná témata příliš nevyhledávám. Ač jsem narozená téměř 50 let po válce, přesto ve mně příběhy z druhé světové války otvírají cosi bolestného a děsivého. Před časem jsem ale dostala skvělou knihu Vypravěčka, která mě utvrdila, že lidské příběhy této doby jsou sice hrozné, ale zároveň nesmírně hluboké a zajímavé. A ani Hana mě v tomto ohledu nezklamala. Naopak. Z knížky jsem naprosto nadšená. I přes všechno zlé se kniha velmi příjemně čte. 


1 komentář:

  1. Vřele doporučuji i ostatní knihy Aleny Morštajnové. Jak příliš nevyhledávám české autory, tak ona je skvělá vypravěčka. Čte se jedním dechem, těžká témata umí podat velice lidsky a psychologii postav má v malíku. Už aby vydala novou knihu :-)
    A kdyby to někoho zajímalo, tak o Haně jsem psala tu :-)
    https://maleeradosti.blogspot.cz/2017/07/ctu-v-cervnu.html
    Krásný den, Džejn

    OdpovědětVymazat