pátek 22. prosince 2017

Draci... teda Děti v kuchyni

Vánoce, to byl čas, který jsem jako dítě milovala. A pořád miluji!Pamatuji si, když jsme s mamkou pekly cukroví. Jak jsem krájela váleček těsta na vanilkové rohlíčky, jak jsem je ještě teplé obalovala v cukru a bála se a těšila zároveň, až se některý zlomí. Bála, protože jsem jich chtěla mít co nejvíc, ale zároveň každý ten zlomený znamenal ochutnat tu dobrotu dřív než na Štědrý den. Snila jsem o tom, že jednou budu slavná cukrářka a budu péct dortíky a cukroví ve své malé cukrárničce... 

Tyhle sny se rychle rozplynuly, protože mě neopustila dětská nešikovnost a moje výtvory postrádají estetično (ještě že se už můžu vymlouvat na děti 😀). Ale na kuchyň jsem nikdy nezanevřela a vařím i peču moc ráda. 

Těšila jsem se, až budu jednoho dne péct se svými dětmi. Až jim uvážu zástěrky. Až budou krájet válečky, potají uždibovat těsto, budeme si u toho pouštět koledy... A všechno to bude tak krásně vánoční... Už se začínáte usmívat?Holkám bylo 1,5 a 2,5 roku, když se konečně udržely na židlích u linky a já se rozhodla, že je zapojím do pečícího procesu. Těšila jsem se, jak budu postovat fotky dvou roztomilých batolátek, které buclatými ručičkami vykrajují hvězdičky a andělíčky. Místo těsta a vykrajování je zajímalo, jak moc se dá odrazit na židli, jestli se dá vypít rozmíchané vajíčko a zda rozsypaná mouka po podlaze vypadá jako sníh. Po tomto mém pokusu sice vypadaly, že už 14 dní vkuse nejí, nespí a jen pečou, ale popravdě jsem vydržela asi půl hodiny, než jsem to se slzami na krajíčku a nervy v kbelíčku vzdala. 

Proč probůh nikdo, ale opravdu nikdo, kdo postuje fotky svých mrňat pečící cukroví, nenapíše, že to vlastně vůbec není idylické? 😂

Ale věříte, že může být? A to i s mrňaty? Jen se chce na to trošku připravit.K nám se letos před Vánoci dostala velmi milá příručka Julie, Robík a okurka, jejíž autorky Renata Křivánková a Kájina Šponarová se zaměřují právě na vaření s dětmi. Vycházejí z principů montessori pedagogiky a naprosto skvěle tohle téma zpracovaly jak pro děti, tak pro rodiče ve 3 eboocích, audioknize a 21 názorných videí.

I když už jsou naše holky velké a v kuchyni pomáhají s přehledem, tak jsem celou příručku s nadšením pročetla a zhlédla. Je to prostě boží a mrzí mě, že nebyla na světě v době, kdy byly holky maličké. 

Příručka rodičům vysvětlí, na co se s nejmenšími zvídavými dítky připravit, jaké činnosti a nástroje jsou pro ně vhodné, jak si připravit pracovní plochu. A nechybí ani recepty, které děti hravě zvládnou. Ve videích se potom můžete inspirovat, jak přesně s dětmi pracovat. U všeho najdete také věkové určení, kdy je schopno orientačně dítě úkol zvládnout. 

Jsem přesvědčená, že děti do kuchyně patří! A i když já jsem to ty naše první "batolecí" Vánoce vzdala, s holkama jsme v kuchyni trénovaly pořád. Míchat, krájet, loupat...

A už loňské Vánoce byly super, žádná moučná faux pas ani vypitá vejce, jen oždíbané těsto a okousaná čokoláda, ale bez toho by nebylo dětství, že? 💗
A letos? Kromě odměřování surovin a obsluhování trouby holky zvládají vše! Rozdělí si těsto, vyválí ho, nachystají plech i s papírem, vykrojí tvary, naskládají s patřičnými mezerami na plech a pak už je tu jen moje malá bezvýznamná rolička nacpat to všechno do trouby. Ani délku pečení hlídat nemusím, protože ty moje cácory si nahřívají nožky a u toho sledují, jak jim to tam všechno krásně vyskakuje a růžoví.


Přejeme krásné Vánoce!

Žádné komentáře:

Okomentovat