úterý 7. listopadu 2017

Čteme: Před pikolou za pikolou

Nedávno jsme byly s holkama v cukrárně. Když jsme odcházely, houkla jsem na ně, že ještě skočím koupit dortík tátovi domů, ať na mě počkají. Než jsem vystála frontu, Maruška mi zmizela z dohledu. Vyběhla jsem z cukrárny a ona nikde. Hlavou se mi honilo, jestli mě slyšela, když jsem jí říkala, že se ještě vracím k pultu? Co když si myslela, že už jsme odešli a šla nás hledat? Kam mohla jít? Do obchodu, do metra, do parku? Co když ji prostě někdo popadl? Celá tahle situace trvala jen pár vteřin, než se Maruška vynořila zpoza pultu s dorty, které si chtěla prohlédnout pěkně z blízka a za všech stran, takže v podřepu nebyla vidět... Pár hloupých vteřin a já jsem se klepala ještě celou cestu domů.V nakladatelství Bookmedia vyšla nová knížka Před pikolou za pikolou, která je právě o jedné takové ztrátě. Lisa je se svou 4 letou dcerou Ellou v parku, kde si hrají na schovávanou. Lisa jde pikat a mezi tím jí zazvoní telefon, potom se zavřenýma očima počítá než se Ellu vydá hledat. Jenže uplyne pět minut, deset, patnáct a Ella není k nalezení. Nevinná hra se změní v noční můru. Ella se ztratila. Leží někde zraněná? Nebo ji někdo unesl? Žije? Ublížil jí někdo?


Výborná kniha se skvěle propracovanou psychologií postav. U téhle knížky jsem měla husí kůži, občas jsem neměla ani k slzám daleko. Knížku jsem si musela dávkovat po částech, příběh je velmi silný a pro mě jako rodiče až děsivý. Je vyprávěn z pohledů tří lidí - matky Lisy, únoskyně a jejího syna, který zápisky z minulosti odkrývá, co únoskyni k činu vedlo.

Nechci odhalit více než je nutné. Autorce se skvěle podařilo postupně odkrývat příběh tak, že jsem do poslední chvíle netušila, jak to celé dopadne. Když jsem hned na začátku zjistila, že je odtajněna únoskyně, trochu jsem pocítila zklamání, že přijdu o napětí "kdo je vinen", ale knížka je velmi napínavá i tak. Zajímavé je nakouknout i do "zákulisí" rodiny uneseného dítěte. Celé to není jen o tom, že jsou zničení z toho, že neví, co je s jejich dítětem a zda ho ještě někdy uvidí. Ale také se musí potýkat s okolím, přehnaným soucitem, nelidskostí médií, ošklivými reakcemi na internetu, podezřívání, že trestný čin mohli spáchat i oni sami atd.

Za mě jedna z nejpůsobivějších knih, které jsem v poslední době četla. Umím si představit, že by se více dalo zapracovat na textu, lehce jsem měla problém s postavou syna únoskyně, který by podle mě snesl kapku mužnějšího vyjadřování. Samotný příběh mě však od začátku do konce pohltil. Takže ráda předávám dál tip na skvělé čtení.

Knížku najdete ZDE.

Za knížku moc děkuji Knihcentru!


Žádné komentáře:

Okomentovat