čtvrtek 26. října 2017

Taková ta školková rána

...která nemám ráda!Jestli jsem si na mateřské na něco zvykla, tak na to pohodlí nikam nespěchat. Všechny tři děti byly vyspávací typy, takže budíček v 10 u nás nebýval ničím výjimečným. Což mě, noční sově, zcela vyhovovalo. Jenže to s nástupem do školky rychle skončilo. Budíček 6:30, nachystat snídani, obléct se, vzbudit děti, nasnídat se, obléct děti, nasoukat se do bot a vyrazit. No však pamatujete můj nedávný příspěvek představa vs realita. Pro děti je čas relativní pojem a i když si budík nastavím o půl hodiny dřív, stejně z domu vycházíme na poslední chvíli. Ale za ty dva roky už jsme si relativně zajeli nějaký systém, až na takové ty "Den blbec", kdy je od rána všechno špatně.

A jak to teda máme?


Naše ranní rutina aneb jak přežít a nezbláznit se

Naše ráno začíná vlastně už večer. V době, kdy všechny děti spí, chystám oběma holkám oblečení, do tašky oblečení na ven, pyžámka apod. do školky a batůžky. Do chladničky do krabiček nachystám snídani. Večer sice musím překonat únavu, ale ráno to ušetří mnoho času a organizování.

Ráno vstávám o půl hodiny dřív než děti. Jsem ten typ, co má budík na 6:00, 6:15 a 6:30, než je schopný vstanout a s každým zazvoněním budíku má radost, že ještě chvilku může spát :-) Jdu si uvařit kafe, vytáhnu (nebo dodělám) snídani a obleču se.

Mezi 6:45 a 7:00 budím holky. Do školky odcházíme sice až o hodinu později, ale chci, aby se ráno nemusely honit a měly čas na to se najíst, hned po probuzení většinou nemají hlad. Ale jsem přesvědčená, že snídaně je důležitá pro správný start dne a snažím se ji nezanedbávat. Ranní přípravu mám časově rozdělenou a snažím se, aby holky čas dodržovaly.Holky se umyjí, oblečou a potom jdou snídat. Když byly menší, pouštěla jsem jim ještě pohádky, ale brzy jsme od toho upustily, protože pak jen koukaly, nejedly a neoblékaly se. Snažila jsem se je namotivovat, že když si s jídlem a oblékáním pospíší, budou mít čas před odchodem i na tu pohádku, ale víc jim vyhovuje "slow" režim.

Jako posledního budím Viktorka, který rád vyspává. Pro holky je to znamení, že už mají nahazovat bundy, nabalit si batůžek (nosí v něm plyšáky) a jít se obouvat.

A v 7:45 hurá do školky!

A pár postřehů?

Dva roky jsme jezdily hlavně autobusem. Školku máme vzdálenou od domova necelé 2km. Ale co mám kočárek, chodíme pěšky. A je to super! Stihneme si povídat o spoustě věcí, holky vybijí trochu víc energie, takže se jim po obědě ve školce dobře spí a já jsem ráda, že mám pohyb.

Ráno nám vše trvá, než se nastartujeme, takže se do holek nesnažím nacpat nijak velkou a složitou snídani, ač když jsme doma, tak si na tom dávám záležet. Naštěstí má naše školka velmi pestrý jídelníček, takže vím, že hlady ani živinami nestrádají.


A co u nás nejčastěji snídáme? Dbám, aby každé ráno snídaly čerstvé ovoce. Nejlepší mi přijde banán, co do energie a sytosti. Někdy dělám i ovocný salát. Ráno holkám pečivo nedám, protože to mívají často ve školce, doma ho proto omezuji na minimum. Snažím se sem tam něco upéct, ale nebudu nic nalhávat. Nejraději mám rychlé věci, které jsou hned po ruce. U nás tak nikdy nechybí zásoby tyčinek. Máme rádi ty ze sušeného ovoce, nebo jsme si teď oblíbili tyčinky FitKid, které mají sympatické složení - jsou bez éček, bez lepku a je doslazovaná stévií. Taky u nás frčí ovocné kapsičky všeho druhu a domácí jogurt. A nebudu lhát, že někdy mají i něco méně zdravého jako jsou dětské cereálie do mléka.

Loni od Ježíška holky dostaly větší batůžky a od té doby jsou každé ráno pyšné, že si ho s sebou do školky můžou nosit. Co si tam nabalí, nechávám na nich. Mají takovou malou zodpovědnost za to, co si do školky donesou a kolik si toho musí uhlídat (tajně do nich ale trošku nakouknu). Taky jsem ráda, že si díky batůžkům myslí na to, co si mají do školky přinést a co z ní odnést.

A na závěr musím napsat, že jsem se snažila článek napsat prakticky, ale nemyslete si, že nezažíváme šílená rána. A že jich je! Nejlepší jsou ty, kdy už jste vítězoslavně u dveří, pomyslně se chválíte, jak jste všechno krásně zvládli a najednou má Darinka v botě kamínek, potom si je obuje naopak a nakonec si před zamčenými dveřmi vzpomene, že nutně potřebuje čůrat!

Jo a jednou šla do školky bez kalhotek. Takže tak 🙈Žádné komentáře:

Okomentovat