pátek 6. října 2017

Jak zvládnout skorodvojčata?

"Ahoj, našemu miminku je pět měsíců a právě jsem zjistila, že jsem těhotná. Vůbec si neumím představit, jak se to dá zvládnout?!" tak nějak takhle začíná spousta dotazů v jedné skupince maminek "skorodvojčátek". Dříve bylo normální, že žena rodila jedno dítě za druhým, ale v dnešní době plánovaného rodičovství zaskočí nejednoho z nás fakt, že je na cestě další dítě, když je starší ještě samo miminko. Jak víte, i naše holky mezi sebou mají velmi malý rozdíl, 14 měsíců a rozhodně jsme to tak neplánovali. Ale od začátku jsou to úžasné parťačky a já jen doufám, že jim to vydrží navěky. Přesto ale nepopírám, že to byla dřina a protože se s náročností péče o malé děti potýká spousta z nás, rozhodla jsem se sepsat, jaké "vychytávky" mi hodně usnadnily život (a usnadňují), když nám do rodiny přišlo další miminko. A i když jsem tohle téma vztáhla hlavně na skorodvojčata, spoustu věcí jsem praktikovala u Viktorka, který už je holkám věkově vzdálenější. Článek je obsáhlý, ale věřím, že může opravdu pomoci.Těšení na miminko

Když jsem čekala Darinku, tak Maruška z toho ještě pořádně neměla rozum, však jí v době, kdy jsem objevila pozitivní test, bylo půl roku. Okolo roku už ale věděla, že v bříšku je miminko a dostala svůj první kočárek a panenku. U Viktorka už si holky uvědomovaly vše, už chápaly, že v bříšku roste miminko, jejich bráška. Pomáhaly mi vybírat a chystat výbavičku a taky jsme Viktorkovi zavedli deníček. Mohu doporučit tuhle knížku od Presca, která je určená přímo pro děti, je v ní hodně tvoření: http://www.presco.cz/bude-nas-o-jednoho-vic-omalovanky/, naši recenzi na ni najdete zde: http://www.matkynapalubu.cz/2016/11/bude-nas-o-jednoho-vic.html


Mít kam miminko položit

Když jsme si Darinku dovezli domů, tak mě nejvíc zaskočilo, že není kam položit. Malé neopatrné batole se dostane všude. Největším pomocníkem tak bylo lehátko, později, když už si Maruška zvykla, že nemůže všude bez rozmyslu skočit, tak sedací vak. U Viktorka se zase osvědčilo hnízdečko.

Sjednocení režimu

Využíjte toho, že malé miminko spí skoro pořád a že se dá "ukojit" k spánku. Já jsem se hned od narození Darinky snažila, aby holky spaly stejně. Trvalo to pár týdnů, občas byla jedna nebo druhá přetažená. Většinou miminko uslo hned a starší to trvalo déle, takže když usla, bylo už miminko zase vzhůru. Ale přineslo to kýžené ovoce a holky mi spaly po obědě víc než 4 roky stejně (a doteď stejně vstávají i chodí spát). S narozením Viktorka už holky po obědě nespí, ale co jsem zase pilovala, aby všichni chodili večer do postele stejně.

Odpočinek s dětmi 

Když jsme u toho spánku, moc mi pomohlo, když jsem se odpoutala od povinností a chodila si po obědě lehnout s holkama. Nebo jsem jen tak relaxovala. Člověk i za tu chvilku nabere spoustu energie a my mámy se musíme hýčkat, bez toho to nejde!


Šátek, nosítko

Kdyby se mě někdo zeptal, bez čeho si neumím představit mateřství, odpovím jednoznačně - bez nošení! Za mě je u dvou a více dětí nosítko či šátek nutnost. Ať už proto, že volné ruce se vždycky hodí, ale taky uspoří čas, když v něm dítě usíná a vy zatím můžete dělat, co potřebujete. S nosítkem se dostanete všude, v pohodě cestovat MHD, nakupovat... Občas se večer stane, že už je Viktorek přetažený, ale holky se teprve chystají do vany, chceme si přečíst knížku... Vytáhnu šátek a Viky si může v klidu a bez stresu usnout.Dvojkočár

Pořizovat dvojkočár? Ano, nebo ne? Jedna z nejčastějších otázek budoucích maminek skorodvojčat. Já jsem ho při věkovém rozdílu 14 měsíců pořídila a rozhodně nelituji. Využili jsme jej do Maruščiných 2 let.

Dvojkočár využijete - pokud jste zvyklí hodně chodit (já obíhám veškeré nákupy, lékaře, úřady pěšky). Maruška mi do těch 2 let na procházkách usínala. Neměla problém ujít několik kilometrů, ale potom ve vteřině odpadla, takže poslední měsíce byl kočár hlavně na spaní. A taky je fajn mít to starší dítě kam "zavřít", třeba když jsem venku potřebovala miminko kojit.

Organizér do tašky

S každým dalším dítětem zaznamenávám mnohem větší chaos v tašce! S Viktorkem jsem šla už vyloženě po velké tašce plné kapes, nebo doporučuji nechat si ušít organizér či nějaký pytlíček, kam rozdělíte věci pro každé dítě zvlášť.

Společené koupání 

V době, kdy jsem cítila, že je to náročné a nestíhala jsem se doslova v klidu umýt, jsem zavedla společné koupání se mnou. Je to trochu náročné na organizaci, kdy koho dát do vany, kdy koho vytáhnout, osušit... Ale ve výsledku mi to ušetřilo hrozně moc času. A taková vychytávka - k vaně jsem si dávala lehátko s ručníkem, do kterého jsem po koupání miminko položila, zabalila a já jsem si v klidu umyla vlasy, osušila se, oblekla (případně, že miminko už plakalo, tak jen nahodila froté župan).

Lehátko v koupelně jsem využívala a využívám často, i když se jdu sprchovat, tak nečekám, až děti usnou, ale mám Viktorka v lehátku, on na mě kouká a je spokojený, já se nemusím omezovat. Nebo když koupu společně děti, tak je miminko kam odložit a mezi tím v klidu a bezpečně mohu osušit starší děti.


Zábava pro starší dítě při kojení 

Kojení byla věc, které jsem se bála se skorodvojčaty nejvíc. V tomhle mi moc pomohla kamarádka s cennou radou - vždy si ke kojení připrav knížku či nějakou hračku, aby ses věnovala starší. Přeci jen začátky kojení jsou na desítky minut a starší dítě může i žárlit, s knížkou či jinou aktivitou pro něj nemá pocit, že je odsunuté a zároveň se tak můžete věnovat oběma dětem naráz.Neokoukané hračky

Čím víc dětí mám, tím víc bojuji s krizovými situacemi, kdy zrovna všechny něco potřebují a já se jim nemůžu podřídit (míchám oběd, jsem ponořená v dřezu s nádobím apod). Pro takové případy mám po celém domě povědomí o zajímavých předmětech. Měly by to být takové věci, které jsou samozřejmě bezpečné, ale běžně je dítě do ruky nedostává. Takové předměty vytahuji opravdu jen když je krize, aby dítěti byly vzácné. Moc se mi líbí i nápad tzv.kouzelné krabičky: https://www.vanickovani.cz/kouzelna-krabicka-aneb-spasnych-20-minut-ticha/


Domácnost
                         
Více dětí se samozřejmě dotkne i chodu domácnosti. Jestli jsem se s více dětmi něco naučila, tak věci neodkládat. Já vím, že se říká, že s dětmi člověk nemá prožívat nepořádek a že když něco neudělá, tak se to nepos... Na druhou stranu, čím víc věcí s dvěma a více dětma odkládám, tím hůř se k tomu potom vrací, protože ten čas prostě není. Naučila jsem se, že když jsou děti v klidu a mám čas, snažím se přemoct lenost a udělat věci hned.

Dětem nechci šidit jídelníček, ale ne každý den je čas a nálada vyvařovat, takže hodně zamražuju polévky či omáčky do Avent kelímků. Naučila jsem se z každé polévky dát porcičku bokem, takže se časem v mrazáku udělá slušná zásoba, která je vždycky po ruce.

Co se týče uklízení, tak když vím, že jsou náročnější období, kdy děti potřebují víc mé pozornosti, tak si vypomáhám "instantním! úklidem, což jsou různé vlhčené ubrousky, které jsou vždy po ruce a ušetří čas. Před pár lety jsem si pořídila na doporučení Bona Mop, který má zabudovanou na sobě nádržku s tekutinou a je tak připravený k okamžitému použití. V kombinaci s ručním vysavačem při třech dětech doporučuji. A taky mám jednou za dva týdny paní na úklid, co si budeme povídat, je super mít pomoc a hlavně - ona tu během pár hodin vysmýčí i ten nejzapadlejší kout, což mi s dětmi za zadkem nehrozí.Zajímal by vás i článek o sourozeneckých vztazích? Jak se vypořadat se žárlením? Napište mi a nezapomeňte do komentářů připsat svoje vychytávky!

Anežka :-)
1 komentář:

  1. Ja mam holky rok a 5 měsíců od sebe. Nad dcoukocarem jsem premyslela, ale bylo mi lito zbavovat se naseho krasneho kocarku, ktery nam kazdy chvalil. Starsi dcera byla moc šikovná, takze jeste s pupikem jsem ji ucila chodit vedle kocarku a chodit dal a dal a bez problemu. Mame skejt, kam si muze stoupnout, kdyz se ji nechce chodit nebo kdyz spechame k lekari. Je to skvělý pomocnik, doporucuji. Da.se snadno zvednout, kdyz nechce jet, da se snadno oddelat, kdyz jdu sama s kocarem.
    Jinak kromě paní na úklid to je u nas skoro stejné :-)

    OdpovědětVymazat