sobota 7. října 2017

Čteme: Staré pověsti české


Krásný víkend!

Mám tu pro vás další tip do knihovničky a pro naše předškoláčky i školáčky. Když jsme letos s holkama vyrazily na dovolenou do Jizerských hor, procházely jsme okolo Pytláckých kamenů, ke kterým se vázala legenda o králi pytláků Hennrichovi. Není to žádný známý příběh českých dějin, ale u našich holek to vyvolalo zájem o historii naší země a od té doby, když jdeme okolo některé památky "s příběhem", tak se ptají: A to byla pohádka, nebo se to opravdu stalo? Takže jsem si řekla, že je na čase poohlížet se po knížkách, ve kterých se holky dozví, jak to s námi vlastně bylo. A našla jsem tuhle krásnou knížku, s pěknými ilustracemi a pro děti formulovanými příběhy, která se nejmenuje jinak než Staré pověsti české.


Přiznám se, že já sama mám v historii mezery. Hodiny dějepisu mě nikdy příliš nebavily. Často byly jen o datech a pro mě děsivých bojích.  Moje první setkání s pověstmi byla kniha (už tedy nevím jaká), psaná pro mě nesrozumitelným jazykem a plná strašidelných obrázků. Možná proto se ve mně nikdy neprobudila touha se více zabývat historií? Až v dospělosti jsem si našla cestu k poznání, ráda se procházím Prahou, naslouchám příběhům a mezery mi doplňuje můj muž, který umí o historii poutavě vyprávět a zodpoví všechna má Proč.

A právě proto mě zaujala tato knížka, protože jsem chtěla, aby první setkání mých dětí s pověstmi bylo laskavé. Hledala jsem srozumitelný text, který pochopí předškolní dítě a které si rádo přečte i dítě školní. Ilustrace, které budou milé i přesto, že se v pověstech často objevují boje a smrt. 

V knížce najdete přes 20 nejznámějších pověstí na celkem 158 stranách s bohatými ilustracemi. Příběhy jsou delší, takže bych je doporučila dětem nejdříve od 5 let.A co vy, jak to máte se vztahem k historii? Jaké knížky o našich dějinách jste dětem pořídili? U nás se chystáme ještě na Staré řecké báje a pověsti.

Žádné komentáře:

Okomentovat