úterý 12. září 2017

Recenze: Zázračná dřívka Kapla

Je ráno. Pět hodin. Mohlo by se zdát, že nás čekají ještě dvě hodiny spánku. Ale z pod peřin už začínají vykukovat dva páry očí. "Mamíííí, už si můžeme jít hrát se dřevíčkem?" Volá nadšeně Maruška.

Máme novou hračku. Stavebnici Kapla. Na první pohled obyčejná. Na druhý geniální. A na ten třetí naprostá láska. Taková přesně je.

Nápad dřívek Kapla se zrodil v hlavě Holanďana Toma van der Bruggena žijícího ve Francii. Kapla je spřežkou slov "Kabouter Plankjes", což volně přeloženo znamená "dřívka pro skřítka". Stavebnice je výjimečná v tom, že všechna její dřívka jsou identická, přírodní a mají poměr stran 1:3:5.

Pamatuji si, když jsme kdysi s kamarádkami řešily, jestli sáhnout po barevných nebo přírodních kostkách, hájila jsem ty barevné. Děti přece barvy milují a čím víc tvarů, tím víc toho postaví! Jenže čím jsou holky větší, cítím, že méně je kolikrát více a minimalismus hračkám sluší! Už když jsme s Maruškou byly na návštěve v hračkářství Kidtown, tak si mezi mnoha hračkami vybrala právě Kaplu a začala z ní stavět vysokou věž. Když jsme si potom stavebnici přinesly domů, obě holky u ní fascinovaně seděly několik hodin a stavěly a stavěly. A já s nimi.


U Kaply se fantazii meze nekladou. Díky tomu, že jsou všechna dřívka stejná, dítěti nic nenarušuje jeho představivost a je jen na něm, co vytvoří. Můžu říct, že jsem kolikrát opravdu fascinovaná, co holky postaví. A to ne proto, že jsem jako každá máma na své děti pyšná. Ale nestačím koukat, jak promyšlený systém stavby dokáže vymyslet malý 4 letý mozeček. Jejich stavby nejsou jen navrstvená dřívka, ale úžasně promyšlené budovy s garážemi, stájemi, stříškami, okénky, padacími mosty... Každé ráno, ještě než se vypravíme do školky, u nás vyroste město, farma nebo železnice.

Naše holky mají sadu s 200 dřívky, což si myslím, že je dobré startovní množství, ze kterého už se toho dá hodně vytvořit. Dřívka jsou kvalitní a výborně opracovaná, nikde se nic neodchlipuje, zvládají s přehledem necitlivé zacházení malých nemotorných ruček. A pokud byste toužili Kaplu povýšit, dají se k ní přikoupit různé sady s barevnými dřívky a spoji, se kterými už se vyřádí i dospělí.

Velmi ráda podporuji fantazii u dětí a patřím k rodičům, kteří příliš do aktivit nezasahují. Stavebnice tak hlavně využíváme k volnému stavění. S předškolním rokem se ale snažím Marušku připravovat na školu a vymýšlím jí spoustu aktivit, k čemuž se stavebnice také výborně hodí.A co procvičujeme?

Sestav podle předlohy

K samotné Kaple byl přiložen sešitek s různými stavbami, složitými i jednoduššími, kterými se mohou děti i rodiče inspirovat. My ještě s pomocí dřívek skládáme čísla a písmena. Jindy holkám říkám, co mají vytvořit.

Namaluj stín

S dětmi postavíme něco velkého a bláznivého a potom s pomocí baterky stavbu nasvítíme a její stín překreslíme na papír. Stín potom děti mohou podle sebe vymalovat.

Obkresli dřívko a vymysli z něj postavičku

Je to jasné, obdélník je základ. A co dál? Vyroste mu hlava, ruce či tlapy? Ocas?

Padací věž

Dřívka na sebe vrstvíme cik cak, prohrává ten, komu věž z dřívek dříve spadne. Nebo dřívka skládáme na sebe do vysokého hranolu a potom ubíráme dřívka.Jestli vás Kapla zaujala, seženete ji na stránkách hračkářství Kidtown či v jejich kamenné prodejně. Aktuálně ještě pár dní probíhá u Míši z blogu MK-Life i hromadná objednávka za výhodnou cenu: odkaz ZDEŽádné komentáře:

Okomentovat