neděle 24. září 2017

Čteme: Vyber si svou rostlinku a nauč se o ni starat


Víte jak se říká, že kovářova kobyla chodí bosa? Můj muž si ze mě vždycky dělá srandu, že jsem "dcera agronomova" a přitom v mé péči zahyne i plevel... Léta jsem pěstovala jenom kaktusy (které mi kolikrát stejně uschly), ale s dětma jsem se rozhodla jít do sebe a každé léto si sadíme do truhlíku nějakou nenáročnou zeleninu. Letos jsem tak nějak tušila, že s Vikym na to nebude moc čas, a tak na zahradě zůstal velký opuštěný truhlík s jedním trsem pažitky.

Jednoho dne holky jedly meloun a začaly přemýšlet, jak to s těmi semínky je. Opravdu z nich zvládne vyrůst rostlinka? Tak jsem je nasměrovala k truhlíku, kam si semínka zasadily a čekaly, co bude. Postupně k nim přibyla papriková semínka, pecky z meruněk, rajčat... A holky je každý den chodily zalévat a pozorovat, jestli už něco neraší. Nebudu vás napínat :-) Na tuhle zábavu jsme přišly až během srpna, takže až do konce jsme to nedotáhly, ale několik rostlinek nám opravdu vyrašilo a holky to moc bavilo. Dala jsem si předsevzetí, že z holek udělám lepší zahradnice než jsem já sama.

A do karet mi přihrála krásná knižní novinka od Albatrosu, Vyber si svou rostlinku.
Knížka Vyber si svou rostlinku a nauč se o ni starat  je určená nejmenším dětem, které by se chtěly dozvědět něco víc o rostlinách a chtěly by samy nějakou tu "kytičku" pěstovat.

Na začátku knihy děti najdou Rostlinkomat, který jim s pomocí obodovaných otázek pomůže vybrat, která rostlinka se pro ně hodí - budou to  klíčky, zelenina, bylinky, kaktusy, citrusy, bonsaje nebo snad masožravé rostliny? Poté se o jednotlivých rostlinách dozví základní informace, různé zajímavosti a hlavně co potřebují a jak se o ně starat. Také se dočtou, co s rostlinkami mohou vymyslet dál, zda se hodí k snědku či je mohou někomu věnovat jako pěkný dárek? Nechybí ani různé aktivity spojené s pěstováním rostlin.

Kniha je velmi pěkně zpracovaná. Je zábavná, interaktivní, texty v ní nejsou příliš dlouhé, ale obsahují bohaté informace. Děti určitě naláká velké množství legračních obrázků a ocení, že se naučí něco nového a přitom to nebudou vnímat jako povinnost, ale koníček.

Současně s knížkou o rostlinkách vyšla také ve stejném duchu knížka Vyber si svého mazlíčka a nauč se o něj starat.

Žádné komentáře:

Okomentovat