pátek 8. září 2017

Čteme: Logopedie s Povídálkem - R


Další tip pro malé předškoláčky je tu! Ve středu jsme měli ve školce třídní schůzky a paní učitelky nám kladly na srdce, abychom s dětmi procvičovaly mluvení, že se rok od roku u dětí horší. Marušce R a Ř naskočilo loni, i když stále to není dokonalé, Darinka si s nimi ještě neví rady a čeká nás u obou pilování Č a Š. Zatím si nemyslím, že by potřebovaly logopeda, na druhou stranu to nechci nechat úplně být, a tak se jejich jazýček snažím podpořit a procvičujeme podle různých pracovních sešitů.

V srpnu vyšel  pracovní sešit Logopedie s Povídálkem - R, jehož autorkou je Hana Fialová a sešit ilustrovala naše oblíbená ilustrátorka Edita Plicková. Krok za krokem se v něm děti naučí vyslovovat písmenko R.Hned na začátku si děti pořádně procvičí jazýček a učí se s ním pracovat pomocí opakování hlásek T-D-N, které jazyk dostanou správně za zoubky, jako když se správně vyslovuje R. A po malé rozcvičce můžeme začít procvičovat slovíčka s R.

Sešit je vytvořen tak, aby se děti postupně učily vyslovovat nejjednodušší slova s písmenem R až po ty nejsložitější, naučí se vyslovovat R na začátku slova, uprostřed i na konci. Poslouchají, jaký rozdíl je ve slově, kde se vyskytuje L a R (pudr/pudl) . Učí se tak pomocí obrázků, ale i různých úkolů.

Sešit je určený pro předškolní děti a pro děti mladšího školního věku. Obsahuje 88 stran a je opravdu rozsáhlý a pečlivě vytvořený. Jeho autorka, Mgr. Hana Fialová, čerpala ze své každodenní praxe - 17 let učí v logopedické školce.


S Darinkou a Maruškou jsme ještě celý sešit neprošly. Každý den si dávám chviličku procvičování,  dokud vydrží s pozorností. U Darinky už začínám vidět pokrok díky procvičování s tímto sešitem. Čeká nás ještě daleká cesta k čistému R, ale už jde vidět, že začíná chápat, kam jazýček patří. 


Holky by určitě ocenily více úkolů ke slovíčkům, které se naučily. V říjnu by k této publikaci měly vyjít Logopedické hry s Povídálkem, takže je určitě pořídíme.


A nesmí chybět ani medaile, pro malé šikulky, kteří už se s tímto těžkým písmenkem poprali!


Máte tipy, které knihy či sešity by nám mohly pomoci procvičit Š a Č? Děkuji 💗

1 komentář:

  1. Jak se kluci a holky učili říkat L, ĎŤŇ, CSZ, ČŠŽ, R a Ř -- Logopedie pro děti od 4 do 7 let Hezký den Bára

    OdpovědětVymazat