sobota 2. září 2017

Čteme: Jediný den

Laskavý příběh o velkém přátelství a o tom, že ke štěstí není třeba mnoho času.

Víte co je fakt smůla? Když má jepice den blbec... :) Ale tohle určitě není případ jepice z příběhu Jediný den. Tato červencová novinka z Albatrosu mě zaujala a byla jsem zvědavá, jak bude pojatá. Povídku napsal Martin Baltscheit a autorkou krásných ilustrací je Wiebke Rauersová.
O čem příběh je?
V lese se vylíhne malá jepička a lišák s prasetem jsou už předem nešťastní, protože se bojí, že si jepičku zamilují a pak se s ní budou muset večer loučit. Ale jepička je tak sladká a roztomilá, že ani jeden neodolá jejímu kouzlu a rozhodnou se, že jí tajemství jejího jednodenního života neprozradí. Jenomže jejich smutek malé mušce neunikne a proto Prase vymyslí plán. Lišákovi zbývá jeden den života. Ráno se narodil, večer umře. Jepička se rozhodne neztrácet ani minutu a chce lišákovi udělat ten nejkrásnější den. Aby ten jeho jediný den byl plný radosti a splněných přání. O tom, co všechno prožijí a že se lišák s prasetem loučení nakonec stejně nevyhnou, je celá tato knížka.Každý si v knížce najde něco jiného. Já v tom zřetelně vnímala příběh, který se jemně dotýkal témat velkého přátelství a také smrti, o které se příliš nemluví. Adámek se ptal, proč jepice umře, probrali jsme to, že to takhle na světě je. Tak jako se lidi a zvířata rodí, tak i umírají, každý máme ten svůj čas a záleží jak ho využijeme. Adámek odpověděl jen: "Aha"... čekala jsem nálož otázek, ale nepřišlo nic. Děti někdy vnímají smrt přirozeněji a věcněji než my dospělí.
I když se zdá být téma těžké a smutné, příběh je psán laskavě a hřejivě a čte se s úsměvem na rtech. :) Žádné komentáře:

Okomentovat