pátek 11. srpna 2017

Čteme: Nečekaná přátelství


Slíbila jsem vám, že následující rok se chci věnovat předškolním záležitostem a už mám spoustu nápadů na články, tipů na pracovní sešity i knihy. V červenci vyšla u nakladatelství Albatros tato knížka Nečekaná přátelství aneb jak si zvířata a rostliny pomáhají. A už z názvu můžete poznat, že se zabývá vztahy v přírodě. V knížce se to nehemží "zvířátky, kytičkami, lvíčky a kamarádíčkováním", ale děti už pracují s pojmy živočichové, rostliny, predátoři, symbióza, kooperace, býložravci, obojživelníci apod. A já vidím, že zatímco 5 letá Maruška knížku doslova hltá, 4 letá Darinka občas kouká, jakože "vo co gou". (A 7 měsíční Viktorek se zajímá jen o to, který rožek by mohl okousat).

Knížka Nečekaná přátelství mě okamžitě zaujala. Doma přírodu milujeme a holky milují encyklopedie. Venku neustále něco pozorují, zkoumají, dotýkají se a ochutnávají, a tak jsme velmi naklonění zajímavým knihám, které dětem odkrývají třeba i netradiční témata, jako jsou právě vztahy mezi zvířaty a rostlinami v přírodě. 

Možná jsem v začátku knihou nabudila dojem, že je příliš odborná, ale pojďte s námi nakouknout do jejich stránek a uvidíte, že potěší nejedno dětské srdce. A mně se líbí, že se u ní nenudí ani rodiče (jako bych slyšela manžela: "Mně ty pohádky nebaví, nemůžu jím raději přečíst Černé barony?" 😀). Tato knížka je nabušená spoustou zajímavostí a vtipnými obrázky. 


Hned na úvod je dětem vysvětleno, jaké různé vztahy mohou v přírodě vzniknout. Seznámí se se symbiozou, mutualismem, kooperací či parazitováním. V knížce objeví vztahy, které už znají i samy, třeba že rostliny potřebují hmyz k opylování, ale také se dozví spoustu zajímavostí, například že mezi opylovače patří i někteří ptáci a savci. To vše je doplněno pestrými a mnohdy i vtipnými ilustracemi.

Tahle knížka se opravdu povedla po všech stránkách a pokud máte doma malého "přírodomilce", jako je naše Maru, věřím, že ho kniha velmi potěší a zaujme. Knížku bych doporučila pro předškoláky a mladší školní věk.

Nakoukněte i na další zajímavé knihy autorky Pavly Hanáčkové: http://www.albatrosmedia.cz/autori/33708319/pavla-hanackova/

Žádné komentáře:

Okomentovat