pátek 14. července 2017

Hrajeme si: hra Tik Tak BUM

Adámek už nám dorostl do věku, kdy ho začínají bavit společenské hry. A to je tak trošku moje parketa. Vyrostla jsem na Osadnících z Katanu, Monopolech nebo Dostizích. Ale na tyhle hry máme s našimi dětmi ještě čas. Přeci jen jsou Adámkovi teprve čtyři roky a Robinkovi nebyly ani tři. Zatím nás společně baví pexeso a také jsme vyzkoušeli Dobble, který je perfektní na postřeh a rychlost. Ale nejvíce u nás slaví úspěch hra Tik Tak Bum junior. Znáte?Je to perfektní hra na rychlost a na rozšíření slovní zásoby. Takže pro děti ideální. Součástí hry je tikající bomba na baterky a kartičky s obrázky různých témat.


Hra je pro 2-12 hráčů a výrobce udává, že je vhodná pro děti od 5 let. Ale u nás hraje i náš dvouletý Robinek. Pravidla jsou totiž velmi jednoduchá. Začíná se tak, že se tlačítkem zapne bomba, která začne tikat. Vtip je v tom, že nikdo dopředu neví, jak dlouho potrvá, než vybuchne. Po zapnutí bomby se odkryje první kartička a hráč, který drží bombu, musí rychle říct nějaké slovo, které vidí na obrázku a pak předat bombu vedle sedícímu spoluhráči. Dokud bomba tiká, hráči se střídají a říkají slova k obrázku. Jakmile bomba vybuchne, hráč, který ji drží, si musí nechat kartičku. Vyhrává ten, kdo má na konci hry nejméně kartiček.


Ještě jsme sice hru nikdy nedohráli až do konce, ale vždycky se u toho pobavíme. Já občas zírám s otevřenou pusou, jaká slova náš malý Robinek zná. Je to opravdu dobré na rozšíření a upevnění slovní zásoby. Proto je hra vhodná i při výuce cizích jazyků. Zakoupit můžete ještě verzi Tik Tak Bum junior Walt Disney, kde jsou obrázky ze známých pohádek Walt Disney.


Pokud máte už děti starší a tahle hra je pro ně moc jednoduchá, sáhněte po verzi Tik Tak Bum pro děti od cca 12 let. Na kartičkách jsou místo obrázků slabiky a úkolem je vymýšlet slova s těmito určenými slabikami. Někdy je to pěkně těžké. S manželem jsme tuto verzi nedávno hráli u přátel a tak mě to bavilo, že jsem se pak začala poohlížet po verzi, kterou by mohly hrát i naše děti. Věděla jsem, že hra s tikající bombou je bude bavit. A nespletla jsem se. Jsou nadšené a nejlepší na tom je, že se učí a ani o tom neví. Takže za nás palec nahoru! :)


Všechny jmenované a spoustu dalších her a hlavolamů najdete v alze: https://www.alza.cz/hracky/hry-a-hlavolamy/18857192.htm

6 komentářů:

 1. To je skvělé! Díky za recenzi, jen moc nechápu, jaká slova se říkají např k té na obrázku s ledničkou - prostě všechno co máme v ledničce ?
  Děkuji, Iveta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. Říkáme to, co vidíme na obrázku: pán, lednice, kalhoty, vejce, mlíko, atd :)

   Vymazat
 2. A správně se má říkat to co vidíte nebo co tam může patřit ? Je to ošemetné. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Záleží, jak si pravidla nastavíte. Je to hra pro malé děti, takže je pro ně jednodušší říkat, co vidí.

   Vymazat