pátek 30. června 2017

Jak jsem vybírala kojenecké mléko

Dnešní článek bude kratší, ale na téma, které hodně řešíme s holkama v prosincové diskuzi. A to, jak vybrat správné kojenecké mléko. Důvody jsou různé, některé jej chtějí pro přípravu kaší, jiné už by rády vyrážely do společnosti a chtějí dítě naučit na lahvičku s mlékem, aby je bez problému někdo pohlídal. Jsou i maminky, které už chtějí odstavit a nebo ty, které měly s kojením problémy od začátku. Na blogu už jsem párkrát naťukla, že nejsem člověk, který by kojení považoval za středobod vesmíru a neodsuzuji nikoho, kdo se z jakéhokoli důvodu rozhodne pro umělé mléko. Sama jsem si prošla mnoha problémy, Marušku jsem kojila jen 3 týdny. Hodně lidí mi dávalo sežrat, že nekojím, ale sama jsem poznala, že na kojení svět opravdu nestojí.

Na co se maminky nejčastěji ptají je samozřějmě to, které mléko je na trhu nejkvalitnější. Otázka je to těžká, protože všichni víme, že dnes na nás útočí marketing ze všech stran a neznamená, že co se pětkrát denně objeví v televizi a má nejzářivější obal, že je to to nejlepší...

Jak na to koukám já?

Kojenecká mléka jsou nejhlídanější výživou pro děti. Výrobci mají přesně dané směrnice pro výrobu, musí dodržovat poměr živin a kvalita mléka se přísně hlídá. Proto si myslím, že nemůže být žádné vyloženě špatné. A nejvíc ve výsledku záleží, jak sedne samotnému miminku. Protože ani ta nejdražší mléka nezaručí, že po nich děťátko nebude mít břichabol.

Když jsem vybírala mléko pro Viktorka (které musím občas dát kvůli svým zdravotním problémům), tak jsem si říkala, že bych sáhla po některém bez palmového oleje, kterému se snažím vyhýbat. Bohužel na našem trhu vím jen o třech druzích mléka, které jej neobsahují. A co mě nakonec odradilo od jejich koupě byla o hodně vyšší cena než je u běžných kojeneckých mlék a dostupnost jen v eshopech.

Nakonec jsem, stejně jako u Marušky a Darinky, sáhla opět po kojeneckém mléku Hipp Bio Combiotik. U holek jsem s ním byla velmi spokojená, oběma sedlo, i Viktorkovi. Cenově patří sice mezi ty dražší, ale zase je jako jedno z mála vyráběné z bio mléka. My sami doma pijeme bio mléko a kupujeme hodně bio produktů. Jako holka z vesnice mám ráda plné chutě a "bio potraviny" jsou pro mě alternativou v městské džungli, kde přeci jen domácí produkty tolik neseženu. Takže si za ně ráda připlatím. Co se týče kojeneckého mléka, tak hodně sleduju i akce, při kterých se dají mléka výhodně nakoupit (např.na Feedo.cz, Mall.cz či v lékárnách Dr.Max jsou často slevy a výhodná balení).

Při výběru mléka u mě rozhodovala i dostupnost v obchodech. Objednávání z eshopů je sice dneska rychlé, ale u holek vím, že bylo několik situací, kdy mléko došlo, nebo jsem jej zapomněla přibalit do tašky a pak jsem ho honem sháněla. Proto jsem ráda za značku, kterou najdete nejen v eshopech, ale i v lékárnách, drogeriích i supermarketech. Mléko Hipp, které jsem nakonec zvolila, se teď navíc začalo prodávat v malých baleních (pro přípravu 170ml), což při mém občasném podávání velmi oceňuji. Mléka by se měla spotřebovat do 14 dnů od otevření, což nespotřebuji.

Do čeho nevidíme, je kvalita použitých surovin. Však to znáte, že můžete mit složení potravin identické, ale jednotlivé ingredience se mohou kvalitou výrazně lišit. Ať už pro své děti vybírám z výživy cokoli a váhám mezi značkami, vždycky soudím dle celého sortimentu. A vím, že jsou značky, které do svých produktů cpou zbytečně cukr, sůl. Že jsou skleničky, ve kterých najdete plavat zčernalou mrkev či kus šlachy z masa a výživa i podivně smrdí, že by ji dospělý nepozřel. V hlavě mi tak vrtá červík, jestli nešidí i to mléko apod. a raději sáhnu po tom, čemu věřím komplexně.

A pak už záleží na dítěti, jak mléko sedne. U Marušky jsem vystřídala tři mléka, než jsem našla to správné. Viktorkovi i Darince sedl osvědčený Hipp. Dítěti byste měli dát minimálně 10 dní prostor na to, aby si zažívání na mléko zvyklo. Není dobré jej často měnit. A co jsem si neuvědomila a opravdu si potvrdila, že je to pravda - nechávejte po protřepání chvíli mléko odstát, případně jej zamíchejte lžičkou. Často bývá bolení bříška hlavně ze spousty vzduchových bublin, které protřepáním vzniknou.


Žádné komentáře:

Okomentovat