neděle 14. května 2017

Skorodvojčata vs vetřelec

Existuje správný věkový rozdíl? Kdy svému dítěti pořídit sourozence? To je otázka, kterou vidím řešit neustále spoustu rodičů. Podle mě správný věkový rozdíl neexistuje. Každé období má svá pro i proti, ale stejně nejvíc záleží na tom, jaké dítě se vám narodí. Co si budeme povídat, všechno se líp zvládá se spícím pohodářem a pečujícím sourozencem než s pruďasem a žárlivkou...

Když jsem v půl roce naší náročné Marušky zjistila, že nás v létě bude o jednoho víc, měla jsem z toho velký šok. Rozdíl 14 měsíců? To nezvládnu! Nakonec jsem ale za tu naši "nehodu" strašně ráda, protože jsou holky od narození Darinky velké parťačky.Tzv. skorodvojčata jsou náročná hlavně fyzicky. Protože i starší dítě sotva chodí, pořád někoho nosíte, zvedáte, přesouváte... Přebalujete dvě děti. Převlákáte dvě děti. Musíte být pořád ve střehu, co kde které dítě v jiném koutě domu dělá. Staršímu dítěti chybí dostatečná opatrnost, takže se váš den v prvních měsících smrskne na: Nebouchni ho, nešlápní na něj, nelez po něm... Vymýšlíte, kam mladší dítě bezpečně položit.

Obrovskou výhodou je, že jsou děti velice brzy parťáci. U nás už ve třech měsících Darinky nedaly bez sebe holky ani ránu. Marušce stačilo, že se Darinka směje jejím vtípkům a od té doby se od ní nehla. Vyhli jsme se žárlení, protože si konkurenci neuvědomovala a bylo to, jako bychom jí domů přinesli tu nejlepší panenku. Holky si spolu neustále hrají, mají svoje legrácky a je vidět, že si jedna druhé užívají a jsou to parťačky. Výhodou je, že i starší sourozenec ještě minimálně jednou denně spí, takže když se vám podaří synchronizovat, aby děti měly společný spánek, máte na pár let o chvilku klidu vystaráno (u nás holky přestaly spát přes den až ve 3,5 a 4,5letech, krása). Obrovskou výhodou pro mě byl kočárek. Ať už jsme šli kamkoli, nemusela jsem řešit, že se mi děti rozprchly. Když jsem potřebovala kojit Darinku, Marušku jsem dala na tu dobu do kočárku se svačinkou a v klidu vše obstarala.Co mě v tomhle období mrzí nejvíc? Že přes náročnost péče o miminko jsem si pořádně nestihla užít Maruščin krásný batolecí věk. Když se zpětně dívám na videa, mám tohle období úplně v mlze.

Viktorek se narodil, když holkám bylo 3,5 a 4,5 roku.

Tento rozdíl vnímám náročný hlavně psychicky. Už v těhotenství jsem začala pociťovat ze strany Marušky žárlivost, která se narozením miminka mnohokrát znásobila. Už jsou tu človíčci, kteří si moc dobře uvědomují své já. Kterým nestačí pomazlení a pár křupek, aby vám nechali prostor s miminkem. I když už jsou holky hodně samostatné, o to víc potřebují plnohodnotné věnování se rodičů.Když máte doma miminko a starší děti, je velkou výhodou, že už se starší děti o sebe zvládnout postarat. Již chodí na záchod, umí se samy obléct, připravit si svačinu a samy si hrají hodiny v pokojíčku.  A taky jsou vám po ruce, když potřebujete podat plenu, nebo pohoupat miminko v kočárku. Je super, že ráno v klidu můžu udělat snídani, zatímco holky pečuji o Viktorka.

Holky miminko i přes žárlení milují a věnují se mu, přesto jde vidět, jak už jsou jejich světy daleko. Chvíli si s Viktorkem hrají, ale rychle si jdou zase po svém, protože mimino je nuda. Chvilku se s ním zasmějí, ale honit se s nimi a hrát si na princezny ještě dlouho Viktor nebude.

Oproti tomu, když máte doma skorodvojčata a nikam nespěcháte, vše děláte z tepla domova a můžete den přizpůsobit režimu miminka, teď už se miminko musí přizpůsobovat hodně nám. Holky chodí do školky a i když Viktorek rád spí do 10 hodin, musím ho chtě nechtě budit už v 7, abychom se stihli vypravit. Holky už mi přes den nespí, takže jediný můj prostor pro sebe sama je večer, kdy už jsem ale většinou totálně unavená.

A o tom, kolikrát byl díky školce Viktorek nemocný za své 4 měsíce života, nemluvě.Co mě mrzí na tomhle období? Že nezvládám skloubit společnou zábavu tak, abychom ji zvládly i s miminkem. Veškeré čtení, tvoření či vaření už s holkami zabere spoustu času, protože se holky nenechají "opít rohlíkem". A Viktorek nám to narušuje potřebou častého spánku, krmení a potřebou se chovat.

Kdybych si znovu měla vybrat  věkový rozdíl? Nevím, jak bych volila. Přijde mi fajn užít si miminka a batolátka co nejvíc, ale na druhou stranu mě mrzí, že Viky bude tak trochu jedináček. Sama jsem nejmladší z rodiny a velkou část dětství už jsem vyrůstala mimo zájmy svých sourozenců a toužila po podobně starém parťákovi. Vše má svá pro a proti, a tak si myslím, že je dobré řídit se touhou i rozumem a pocitem, že je na další dítě správný čas.

1 komentář:

  1. Zajímavé :) Škoda, že nepíšeš o tom, jak to bylo v tom druhém těhotenství "náročné" co se týče těhotenství a opatrování ještě tak malinkého dítěte :)
    My budeme mít rozdíl 2 roky a 9 měsíců a myslím, že trošku toho žárlení určitě proběhne, protože už teď si Sandra všímá, že chystáme nějaké věci pro sestřičku a ona si asi myslí, že jsou nové a přitom jsou po ní, no pochopitelně si to nepamatuje...a najednou si musí se vším hrát a říká, že je to její...snad se to nějak "utřese" :)

    OdpovědětVymazat