úterý 11. dubna 2017

Jak vybrat dětské kolo

Jaro je tu a s ním i cyklistická sezóna. Kupujete kolo pro dítě a nevíte jaké? Ráda se s vámi podělím o naši zkušenost.
Pokud jste se rozhodli pořídit svému dítěti kolo, doporučuji s koupí příliš nespěchat, zvlášť pokud se jedná o první kolo. Při výběru se dívejte na kvalitu rámu, na váhu kola a důležité je vybrat správnou velikost.

Jakou značku?
Na trhu je široký výběr značek, které vyrábí dětská kola, například Specialized, Leader Fox, Trek, Kona, Giant, Author, atd.

Jakou velikost?
Určitě není dobré kupovat větší kolo s tím, že dítě do něj doroste. Důležité je, aby dítě dosáhlo nohama na zem. Kolo pro dítě musí být lehké, akorát tak velké, aby se nebálo na něj nasednout a sesednout. S vhodnou velikostí vám pomůže tato tabulka, kde dle výšky dítěte poznáte, jakou velikost kola pořídit.  Firmy běžně vyrábí dětská kola velikosti 12, 16, 20 a 24 palců (14 a 18 palců nejsou u výrobců příliš obvyklá, ale také se s nimi můžete setkat). Ke kolům je možné namontovat přídavná kolečka, která se postupně zvedají, až do té doby, než dítě získá rovnováhu a jistotu, pak je můžete sundat. 

Kde koupit?
Můžete koupit přímo ve specializované prodejně, kde vám určitě nejlépe poradí. Pokud máte jasnou představu, co chcete, můžete se podívat po dětských bazarech, ale už to bude bez záruky a servisu zdarma. 

Zde je pár odkazů:

A jaké vybavení?
Doplňků k dětských kolům je celá řada, od chráničů, přes světla až po různá troubítka. Ale základním a nejdůležitějším vybavením malého cyklisty je přilba. My jsme kupovali přilby od značky GIRO. Obyčejnou barevnou přilbu bez potisků, kterou mají kluci i v zimě na lyžování.


Dále můžete nakoupit rukavice, které jsou dobrou ochranou při pádu, chrániče a pokud už dítě jezdí na cestách, tak by kolo mělo být osvětlené reflexními doplňky a světly.

Jaká kola máme my?
Naši kluci jezdí od dvou let. Přeskočili jsme odrážedla a rovnou na kolo. I když tedy odrážedlo je výborným tréninkém na rovnováhu. Robinek (2) má kolo 12 a Adámek 16. Obě kola máme od značky Specialized. Kola pro děti této značky se nám líbí, jsou lehká a odolná, bez nějakých zbytečností a navíc tu značku máme v rodině tak nějak proveřenou. Kola Specialized jsou prodávaná, často na ně narazíte v bazaru. Právě odtud obě kola máme, můj muž je vášnivý cyklista a kola si vždycky spravoval sám, takže i klukům postupně jejich maličká kola vymazluje. Není úplně běžné, aby kolo vel. 16 mělo kotouče a přehazovačku na pět převodů :-)

S kolem se dá začít opravdu od útlého věku dítěte, děti se dobře učí. Ale určitě pamatujme na to, že každé dítě je jiné, některé je motoricky zdatnější a je na nás rodičích, abychom posoudili, kdy je vhodné začít s kolem. A také aby ježdění na kole nebylo jen o učení a dřině, ale aby z toho děti měly především radost a pozitivní zážitky.

3 komentáře:

  1. U nás se zatím trénuje jízda na odrážedle, ale i tak zvažuju koupi helmy. Ten náš kaskadér je k neuhlídání :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Helmu určitě doporučuji, zkusila bych se podívat na helmy, které jdou použít i na lyže nebo snowboard. Nemusíš pak kupovat na každý zvlášť

    OdpovědětVymazat
  3. My jsme to také tak udělali, koupit nějakou univerzálnější helmičku a tu pak střídat na všechny sporty. V zimě pak třeba pod helmu dát kuklu...

    OdpovědětVymazat