úterý 25. dubna 2017

Chodíme obutí „naboso“ aneb naše zkušenosti s barefoot

O barefoot obuvi jste již určitě slyšeli. Víte však, co vlastně barefoot znamená? Nebo myslíte, že se jedná jen o záležitost „přírodních“ lidí či o drahé boty, sehnatelné jen v zahraničí?S prvními barefoot botkami jsem se setkala u syna a tenkrát jsem vůbec netušila, že jsou barefoot a nejspíš to netušil ani jejich výrobce, vzhledem k tomu, že jsem za ně zdaleka neutratila tisíce korun. Sháněla jsem synovi pohodlné boty „na ven“. Začal velmi pozdě chodit a byl ve všech prvních botech, takový nějaký neohrabaný, zkrátka jak se říká „kopyto“. Zakopával, padal, neuměl chodit po schodech. A já se ho pořád ptala: "Vojtíšku, netlačí Tě botičky? Nemáš je malé? Velké? Úzké? Moc utažené nebo volné? Jenže co Vám poví 18-měsíční dítě… Přišlo léto a já zjistila, že Vojtík vyhledává běhání po trávě naboso, dokonce i v písku se začal sám od sebe vyzouvat. Nejen, že při běhání naboso najednou nezakopával, ale byl i mnohem veselejší a spokojenější, bylo vidět, že si vnímání struktury materiálů, po kterých běhá, velice užívá a cítí se spokojený a „svobodný“.


Samozřejmě počasí vždy bosým nohám nepřeje a přišly dny, které byly chladnější či deštivé a já musela nové boty na ven řešit. Navštívila jsem několik obchodů a nechápala, jaké modely pro takto malé děti vůbec nabízí? Vetšina bot byla těžkých, tvrdých, nevzhledných, o cenách za boty těchto příšerných „parametrů“ nemluvě. Boty, které rodiče mnohdy považují za „zdravé pro děti“ proto, že jsou české a že jim to prodavačka tvrdí, a zároveň se při koupi řídí hlavně domněnkou, že nejlepší boty jsou ty, které pevně drží kotník a nejvhodnější velikost je ta, kdy lze za patičku dítěte zasunout prst, a za něž pravidělně „vyhazují“ 800-900,- každou sezónu, mě již od prvopočátku vůbec nepřesvědčily. Nejenže nebyly vzhledné, především mi vadilo, necítit při zkoušení přes tuto botu dětskou nožičku, a to jak zboku, tak především zepředu. Malý měl od začátku vysoký nárt a já si říkala, jak vlastně můžu nějakým prstem za patičkou poznat, že se mají vepředu jeho prstíky „dobře“, když je vůbec necítím?? Co když tam nemá žádné místo nebo naopak má vepředu volné 2cm? Mojí poslední zastávkou byla obuv, kterou jsem dosud obcházela velikým obloukem (Deichman). Měla jsem vsugerované, že než zde, můžu jít rovnou na tržnici. Ale jelikož se jednalo „jen“ o boty na zahradu, nakonec jsem nakoukla a hle, za 180,- mi na první pohled padly do oka. Botičky zn.Bobbi-shoes na suchý zip, s měkkoučkou podrážkou, široká špička, lehké jako pírko. Sice se prodávaly jako boty na doma, ale na léto na venek mi přišly super. Paráda, berem, jedem. Malý v nich prolítal celé léto, byly neskutečně pohodlné a já jsem se najednou začala ztotožňovat s parametry, které jsem až později u charakteristiky CO je vlastně barefoot?, objevila. Vzhledem k ceně určitě ani výrobce našich bot netušil, jak moc se jim přibližují. Po této zkušenosti jsem zjistila, jak je těžké sehnat další boty podobných parametrů - boty lehoučké, s tenkou a velmi pružnou podrážkou, ideálně kožené, vzhledově příjemné, pohodlné pro prstíky i pro děti s širší nožkou a vysokým nártem a navíc za rozumnou cenu. Teprve tehdy jsem na zahraničních stránkách narazila na myšlenku obuvi „barefoot“. 


Dlouho jsem se rozmýšlela, zda učinit takovou investici. Parametry bot byly přesně podle mých představ, ale ty ceny . Přece jen nožka dítěte se mění tak často a hlavně je nemožné odhadnout, kdy a jak rychle poroste. Proto jsem se rozhodla, učinit první test na sobě. Objednala jsem si svoje první barefoot boty od značky Camper. Jejich vzhled mě uchvátil a to jsem ještě netušila, jaké nadšení mě čeká, až v nich poprvé vyrazím ven. Tak neskutečné pohodlí, lehkost měkkost a navíc ten styl, člověk v nich má hned po ránu prostě skvělou náladu. Nezáleží, zda řídím osobák, zatuhlý terénňák v práci, zda tahám tašky s nákupem nebo dcerku na břiše v manduce, cítím se v nich denně skvěle a tak lehce, opravdu. Po pár týdnech nošení jsem zaznamenala výrazný úbytek bolesti bederní a krční páteře, spojený s migrénami, které pro mě bývaly rituálem každého druhého dne a opravdu to připisuji předchozímu nošení těžkých, nepohodlných bot s tvrdou podrážkou, kterým jsem dříve nevěnovala pozornost. Řešila jsem jen, aby netlačily, byly značkové a pěkné. Dnes už mám na vše jiný náhled.
Za měsíc jsem se vrhla na další objednávku. Tentokrát jsem již investovala do syna, základem byly měkkoučké sandálky na léto a pořádné barefoot bačkory, které navíc značka Camper dělá v opravdu „božím“ stylu a navíc z ovčího rouna, které pro jeho vlastnosti opravdu milujeme. Malý si je hned oblíbil a konečně začal mít rád „papuče“. Výhodou barefoot bot je také kvalita použitého materiálu. Přírodní materiály jsou oproti umělým měkké a krásně poddajné, formují se teplotou nožky a každá noha si je vytvaruje podle svých potřeb. Na nohách nevznikají otlaky (pokud je správně zvolena velikost), je omezen výskyt plísní či zarůstání nehtů, protože boty jsou tak akorát prostorné a pohodlné.


Barefoot boty začínají být dostupné i na několika českých eshopech, bohužel se zde nesetkáme s tak dobrými cenovými akcemi, jako je tomu na zahraničních eshopech (já nakupuji např. na la-botte.com nebo sarenza.eu, odkud zasílají do ČR). Jak je to však s každým trendem, vše co je nové, stylové, skvělé a propagované, je drahé. Ovšem boty, které splňují barefoot podmínky, nemusí být vždy takto prezentované. Důležité je se zaměřit na jejich základní specifika – tenká, rovná a ohebná podrážka, tvar připomínající chodidlo, poddajný a ideálně přírodní materiál svršku a nízká hmotnost. Nyní řeším první botičky pro dcerku. Pro první krůčky po interiéru jsem zvolila trošku komické botky Attipas. Dcerka si je velice oblíbila a navíc jsem se dopídila i modelu, který vypadá pěkně, „princezničkovsky“. Materiál je velmi lehoučký, z měkké a velmi ohebné gumy po všech stranách. Na bocích je guma vystouplá, takže bota pěkně drží nožičku. Dá se také jednoduše udržovat praním.


Na venek opět půjdeme do botiček Camper, protože jejich styl mi zkrátka učaroval, divám se však také po dalších značkách, jako jsou např. El naturalista, Naturino či Vivobarefoot, které ve svém sortimentu mají i barefoot boty. Jedná se sice o větší investici, ale jelikož jsou boty u nás těžko sehnatelné, velmi dobře se na bazárku prodávají dále a dle našich zkušeností je jejich kvalita opravdu vysoká a ani při pravidelném používání se bota neošlapává, uvnitř nedeformuje, pouze kožený svršek může nést známky nošení, což ale u takovéhoto stylu bot nemusí být na škodu. Spousta lidí se tyto boty za plnou cenu nemůže dovolit, proto je určitě lepší investovat do kvalitních a zdravých bot z druhé ruky než do nových, deformujících chodidlo!A jaká je vaše zkušenost? Záleží Vám na správném vývoji dětské nožičky nebo dáváte u bot přednost vzhledu a ceně?

Za článek na náš blog děkujeme čtenářce Adel :-) 

Pokud by vás zajímal odbornější pohled na téma bosého obouvání, doporučujeme tento článek od Vandy: https://www.vanickovani.cz/uz-chodi-honem-nasad-boticky/

1 komentář:

  1. Me zalezi na nebo hach dcerky, vybiram siroke boty s co nejohebnejsi podrazkou, ale barefoot si dovolit nemuzu, ty ceny jsou silene. Navic to objednavani pres eshop se mi nelibi, potrebujeme bity vyzkouset, ohmatat a projit se v nich

    OdpovědětVymazat