čtvrtek 9. března 2017

Když nosí táta


Když ještě byla Darinka miminko a já ji nesla v Manduce, vpálila mi jedna maminka do obličeje, že tyhle nosící lesany nechápe... Uběhlo pár let a z nošení se stal boom. Už dávno nenosí jen "lesany". ale nošení se stalo každodenní součástí života moderních žen a cestou ke spokojeným dětem.  A co víc, nošení propadá i čím dál víc tatínků!

Při výběru šátku jsem tajně pomýšlela, že zvolím takový, ve kterém by případně mohl nosit i můj muž. Nebyla jsem vůbec přesvědčená, že na to kývne, na druhou stranu - proč to nezkusit. Manduce se dřív nebránil, akorát mu byla dost nepohodlná a jak už jsem jednou psala, pro více nosičů na jedno nosítko je dost nepraktické neustálé posunování popruhů, takže jsme se v nošení střídali minimálně.

Nakonec mi vyrazil můj muž dech, když po pár dnech, co jsem se sžívala s šátkem, sám přišel s tím, že to chce zkusit. Ono říct to chlap, co doma peče bábovky a pomáhá se žehlením, tak mě to asi tolik nepřekvapí. Ale kdo zná mého muže, ten ví, že víc nemateřský typ už snad ani nemůže existovat :-) Nee, trochu to přeháním, ale manžel v dětech vidí spíš mimozemšťany, jejichž péči se spíš vzdaluje než že by se dobrovolně zapojoval. 

Když jsem mu říkala, že bych chtěla napsat o tom, jak nosí, tak se mu úplně rozzářily oči a s radostí mi to odkýval. Tak tedy píšu a doufám, že se článek dostane i k dalším tatínkům malých mimozemšťánků. co si s nimi neví rady :-) 

Upíchnout tátu do nošení tedy nebylo nijak složité.  Problém byl, jak navázat Viktorka, protože manžel se s ním bál manipulovat. No přiznám se, že když mi kamarádka říkala: Někdo má strach, ať mu dítě při utahování nevypadne, ale jsou to zbytečné obavy... Tak mně se při utahování Vikyho v kapse ho podařilo málem vysypat :D Takže jsem chápala, že manžel, který s miminkem manipuluje stylem: Dej mi ho  na ruku a teď mi ho z ní zase sundej, bude mít logicky strach. Nakonec se ale ukázalo, že větší problém je vysvětlit, jak vůbec šátek navázat, já jsem přeci jen byla taky začátečník a na cizí tělo se to vázalo divně, možná bych pro příště začala nějakým videem. Ale zvládli jsme to a Viktorek si dal u táty hned 4 hodiny spánku.

Manžel se nesl pyšně jako páv a hned hlásil, že mu ho mám hned další den zase navázat. A z nošení se tak stal každodenní rituál, kdy si to kluci spolu užívají - Viky spí, manžel pracuje, nebo spí taky a já mám několik hodin klidu, kdy se konečně můžu i ohnout (nosící chápou) 😀Impuls napsat tento článek přišel ve chvíli, kdy jsem nosila plačícího Viktorka a manžel mi se znaleckým pohledem říká: Když takhle pláče, to má v plíně, zkus ho přebalit! 

Viky měl v tu chvíli sice čistou plínu, ale pro mě ten okamžik byl hrozně silný. Manžel pro nás vždy dělá první poslední, ale ohledně dětí potřeboval vždycky "návod" a najednou se díky šátku něco zlomilo a on v sobě našel i tu mateřskou stránku. Viktorka umí uklidnit lépe než já a mám pocit, že i mně jako matce teď více rozumí. 

Je trochu škoda, že můj muž neumí psát "slohy", protože by mě zajímaly jeho pocity "na papíře", ale mohu-li shrnout své pocity, ráda bych vzkázala tatínkům: NOSTE! 💚

 • šátek dělá hodné děti - když je miminko nakrmené a přebalené, nic mu nebrání se přitulit k rodiči a spokojeně si usnout. Tátové se často bojí, že dítě bude v jejich přítomnosti plakat a nebudou si vědět rady, co s ním. V šátku je miminko většinou spokojené a usne bez práce (maximálně s trochou pohupování)
 • s šátkem se nemusí rodič vzdát svých aktivit - táta si v klidu může pustit fotbal, pracovat na počítači, odpočívat apod.
 • kontakt dělá divy - prospěšnost kontaktu rodič - dítě byla nejednou popsaná jako velmi pozitivní. Mámy to mají díky těhotenství jednodušší, protože jsou s dětmi od jejich prvopočátku. Tátové si vazby musí postupně vytvořit a kontakt od narození jim to značně ulehčuje. A v neposlední řadě nošení v šátku pomáhá i s jistotou při manipulaci. Ač se může zdát, že dítě v šátku jen leží a po této stránce to nic nepřináší, opak je pravdou. Díky šátku rodič může vnímat řeč těla miminka a lépe mu tak porozumět. 
Pohled na muže tlačícího kočárek je pohled pro Bohy. Ale muž se šátkem? To už je notná dávka luxusu, snad si ho budeme dopřávat čím dál víc!

Máte doma nosícího tatínka? Pochlubte se!
4 komentáře:

 1. Dobrý den, mohu se zeptat, jak staré dítko nosíte v šátku? A jaký názor máte na to, že to není zdravé na páteř?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den,

   Viktorek má 2,5 měsíce a nosím jej od narození.

   Kdybych si myslela, že to může miminku nějak uškodit, tak určitě nenosím. Odborník nejsem, ale mám ten názor, že pokud se člověk opravdu zajímá o výběr nosítka a šátku, naučí se, jak správně uvázat, tak miminku uškodit nemůže.

   Posílám odkaz na článek mojí kamarádky, se kterým se ztotožňuji: http://www.vanickovani.cz/zasady-spravne-uvazaneho-satku/

   Vymazat
 2. Nosime uz 2 roky..a muj muz se nese jako pav i v Tule s ruzovymi kvety :D

  OdpovědětVymazat