středa 8. února 2017

Recenze: Moje eko-praní


Zkušenosti s přírodní kosmetikou teď na blogu nějaký čas nebyly. Ne proto, že bych nic nekupovala, nebo to snad vzdala, ale rozepsala jsem několikrát rozsáhlý článek a nakonec se těch novinek nakupilo tolik, že vydají za samostatné články. Doufám, že tentokrát už se s vámi zvládnu dělit častěji. 

Aktuálně mám pro vás recenzi ze světa praní. To byla taková moje poslední libůstka, kterou jsem si chtěla splnit a snažit se prát šetrněji. Doposud jsem používala Ariel kapsle a těžce se mi s nimi loučilo. Všechny eko prášky, které jsem zkoušela, mě celkem zklamaly, buď moc dopře nepraly, nebo po nich bylo oblečení zaprané. O cenách nemluvě. 


Před pár měsíci jsem objevila na rohlik.cz při objednávání nákupu prací prášek Bio-D a rozhodla jsem se, že mu dám šanci. Cenově vychází zhruba stejně jako kapsle, takže nebylo co ztratit. A hlavně jsem potřebovala najít něco, v čem budu moct prát i miminku (to, že je někde napsáno Sensitive, mě moc o nezávadnosti zrovna nepřesvědčuje). 

Značka Bio-D je mi navíc sympatická tím, že netestuje na zvířatech, všechny produkty jsou veganské, obaly jsou z většiny recyklované (a recyklovatelné) a v první řadě pak pro mě bylo důležité, že jsou výrobky ekologické. 


K mému překvapní prášek obstál. Jako velké plus vnímám to, že je absolutně bez vůně. Co používám přírodní kosmetiku, tak se mi chemické a výrazné vůně protiví. Dřív jsem si neuměla představit, že prádlo nevoní ze skříně na metr daleko a teď mi naopak vadí, když někoho potkám a je z něj strašně cítit aviváž. 

Prášek se dobře rozpouští a nezůstává na prádle, s běžnými skvrnami si v pohodě poradí, tady nevidím rozdíl oproti kapslím (či jiným běžným pracím práškům). S čím si ale nejsem jistá, jestli je dostačující na bílé prádlo. Tyhle ekologické prášky bývají "chudší" o bělidla, takže bílé prádlo po nich zpravidla brzy zašedne. Přiznám se, že nevím, zda prádlo příliš zkoumám, nebo opravdu je bílé prádlo méně zářivější. Dostala jsem radu přidávat do praní trochu octa, že to tomu mimo jiné pomůže, takže až vyzkouším, dám echo. 

Když tedy peru bílé a světlé prádlo, přidávám ještě prášek na skvrny (krabička vlevo). Ale na odolné skvrny mi tedy ani při lokálním použití nezabírá, tady u mě stále vede Multifunkční agent od Eurony. 

Složení pracího prášku: 15-30%: zeolit, soda. 5-15%: metakřemičitan sodný, peruhličitan sodný. Méně než 5%: aniontové povrchově aktivní látky, rostlinné mýdlo, koloidy celulózy.

Složení přípravku na skvrny a bílé prádlo: 5-15%: uhličitan sodný, peruhličitan sodný, organické sekvestrační činidlo. Méně než 5%: aniontové povrchově aktivní látky, koloidy celulózy.

Pokud v těch názvech tápete, výrobce se zaručuje složením z přírodních zdrojů, ve většině případů zcela obnovitelných. Prací prášek je vhodný i pro lidi s citlivou pokožkou. 


Když jsem konečně začala použivat ekologický prášek, tak jsem zase měla problém vzdát se aviváže.. Prát jen s octem jsem nechtěla. Ségra si pak ťukala na čelo, že utrácím za ekologický prášek a pak si prádlo zase hezky obalím chemií, což mě tedy nakoplo pátrat dál. Přímo Bio-D vyrábí i aviváže, takže jsem si s dalším nákupem objednala levandulovou. Hned po otevření jsem byla doslova okouzlená přírodní vůní opravdové levandule. Pokud jsem jen prala, tak aviváž nádherně voněla, ale pak jsem narazila u sušení v sušičce, kdy se bohužel vůně zcela vytratila. Aktuálně mám novou sušičku a teď jsem si znovu aviváž objednala s nadějí, že je to třeba i strojem, tak uvidíme. 

Nakonec jsem na doporučení sestry zkusila aviváž od značky Attitude

Výrobce slibuje, že jeho výrobky: 
 • Jsou hypoalergenní, všechny použité vůně pocházejí výhradně z přírodních zdrojů.
 • Jsou vyráběny z rostlinných zdrojů, minimálně z 95 % biologicky rozložitelné.
 • Nepřítomnost škodlivých látek je testována nezávislou laboratoří.
 • Neobsahují žádné živočišné produkty, nejsou testovány na zvířatech, certifikovány jako „VEGAN“.
 • Mají certifikaci EcoLogo, která potvrzuje šetrnost k životnímu prostředí.
 • Jsou vyráběny s využitím výhradně obnovitelných energií, je dodržován udržitelný způsob výroby za účelem minimalizovat negativní dopad na životní prostředí.
 • Všechny lahvičky jsou 100 % recyklovatelné.
Což je mi sympatické, na druhou stranu ale třeba nemají oficiální certifikát netestování na zvířatech, takže člověk musí brát informace s rezervou. 

Na rohlik.cz jsem sehnala už jen aviváž s vůní hrušky, čehož jsem se celkem obávala, protože ji v chemické podobě moc nemusím. Ale opět mě přivítala jemná přírodní vůně. Nebudu to protahovat. U aviváže už jsem zůstala. Prádlo je krásně měkké a vůně přežije i sušičku, což jsem chtěla. Vůně není nijak intenzivní a teda časem vyprchá. Nicméně ale neznamená, že když prádlo nevoní, tak smrdí. Aviváž je určená dětskému oblečení, ale peru v ní normálně prádlo i nám a myslím, že za tu vůni se nemusí stydět ani chlap, právě proto, že je přirozená. 

Složení: ationtové povrchově aktivní látky pocházející z kokosu (5–15%), parfém pocházející z přírodních zdrojů (<5%), voda (>30%).

Jsem ráda, že jsem zase objevila něco dalšího, co je šetrnější nejen k přírodě a že funguje. S čím jste spokojené vy? Je tu někdo, kdo si sám vyrábí prací prášek?


 • článek není sponzorován


1 komentář:

 1. S prostředky od Attitude, které kupuji na alpiku mám osobně skvělé zkušenosti. Peru s nimi už dlouho a nikdy nezklamaly.

  OdpovědětVymazat