čtvrtek 23. února 2017

Čteme: Disneyovky u nás v knihovničce

Neznám dítě, které by nemilovalo pohádky od Disneyho, a tak se i u nás začaly kupit pohádkové knížky nejznámnějších hrdinů. Dnešní recenze třeba pro vás nebudou tolik originální, jako když píšeme o neznámých knihách, ale byla by škoda nezmínit na blogu knihy, které naše holky milují! A třeba objevíte nějakou, která ještě chybí ve vaší knihovničce.

Recenzi pojmu tak trochu vzpomínkově. Když jsem byla malá, mít knížku s Disneyovskými příběhy bylo něco! Nebyl jich takový výběr, byly poměrně drahé a co si budeme povídat, tyhle americké motivy ne každý rodič přenesl přes srdce a raději plnil knihovničky Krtkem, Rumcajzem či Neználkem.

Jednou jsem ale jako dítě u prarodičů pod stromečkem objevila vánoční knížku, Veselé Vánoce, a doteď si pamatuji ten krásný pocit, když dostanete něco, co vás naprosto překvapí a po čem jste už dlouho toužili. Babička byla puntičkářka, takže jsem knížku dostávala na vyžádání a vždycky jsem si s ní musela spořádaně sednout a hned po přečtení ji  zase vrátit na své místo. O to víc pro mě byly chvíle nad knížkou magické, protože byla vlastně taková sváteční. Prarodiče už bohužel nežijí, ale knížku mi máma schovala a teď zaujímá místo u našich holek v knihovničce a taky ji milují! Sice už nad ní nedržím takový dozor jako babička, ale holky jako by z ní cítily tu atmosféru a opatrují ji doslova jako oko v hlavě. Kniha je plná Santy, ale mně osobně to nevadí. Uznáváme české tradice, ale děti ví, že ve světě nadělují dárky i jiné postavy než je Ježíšek. Nov výtisky knihy již nejsou k sehnání, ale antikvariáty a bazary pár kousků ukrývají.


Líbí se mi, jak se hrdinové od Disneyho desítky let neztrácí. Jak je milovaly děti před mnoha lety a milují je děti stále i dnes. Pro mě jedním z nejoblíbenějších příběhů je bez pochyby Lady a Tramp.

Roztomilá psí slečna Lady žije spokojeně s mladou manželskou dvojicí. Spí v měkce vystlaném košíku a pyšní se třpytivou psí známkou, která je v jejích očích krásným šperkem. Hodně času tráví se svými kamarády, dvorným Fouskem a stárnoucím Barykem, který už dávno ztratil svůj proslulý čich. ve stejném městě, v rozeschlém sudu na okraji nádraží, žije toulavý pes Tramp. Živí se zbytky jídla na dvorcích místních hostinců a úspěšně uniká nástrahám svého úhlavního nepřítele, pohodného. Náhodné setkání Lady se světáckým Trampem na fenku silně zapůsobí. Láká ji volnost jeho života, neboť se u svých pánů cítí odstrkovaná kvůli očekávanému přírůstku do jejich rodiny. A když se k manželům nastěhuje diktátorská teta Sára se svými siamskými kočkami, Lady uteče a okusí nezávislý život po boku Trampa. jejich dobrodružství však pro Lady skončí v síti pohodného a před smutným osudem ji zachrání jen její známka. Psí tulák se ale nevzdává. Ví, že tahle psí slečna je mu souzena a je ochoten pro ni nasadit i vlastní život. (citace z csfd.cz)

Je neskutečné, že film je starý přes 60 let a přitom je tak nadčasový! I naše holky ten příběh milují, takže nemůže chybět ani v naší knihovničce, společně s příběhem Petr Pan. Kniha je z edice První čtení, vhodná pro nejmenší čtenáře a díky bohatým obrázkům i pro nečtenáře, kteří, stejně jako to dělají naše holky, mohou příběh převyprávět.
Myslím, že se nespletu, když napíšu, že nejúspěšnější pohádka od Disneyho v posledních letech je Ledové království. Jednu dobu si ji holky vyžadovaly denně a já jsem na ni s nadšením koukala denně s nimi. Ježíšek tak věděl, čím nám letos udělá radost a nadělíl nám knížku Ledové království, Nejkrásnější kolekce příběhů. Kromě toho filmového, který je v knize ve zkrácené verzi, najdou děti spoustu dalších nových příběhů, nechybí samozřejmě mnoho ilustrací. S holkama doufáme, že se Disney pustí i do pokračování filmové verze. Zatím máme v plánu pořídit ještě další knihu s novými příběhy, která právě vyšla, Ledové království Dva nové příběhy.


A co máte od Disneyho ve své knihovničce vy?

Žádné komentáře:

Okomentovat