pondělí 9. ledna 2017

Spinkej můj maličký aneb náš kamarád do postýlkyCo dítě, to unikát. A u spinkání to platí dvojnásob. Nevím, kdo vymyslel onu slavnou větu: Spinká jako miminko!, ale když se narodila naše Maru, tak spát jako ona bych opravdu nechtěla :-) Od narození si přes den dávala šlofíka sotva na dvacet minut a zbytek dne probděla. Darinka, ta si zase ráda pospala, ale jen u maminky. Jakmile jsem ji položila do postýlky, mohla být sebelépe uspaná a stejně se okamžitě vzbudila a křičela, dokud zase nebyla u mě. Nepomohla ani náruč táty, do tří měsíců nechtěla u sebe nikoho kromě mě. Viktorkovi je teď 12 dní, takže je určitě brzy na to dělat nějaké závěry, ale já si poprvé užívám miminka, které opravdu spí. Potřebuje k tomu tedy pořádně napapat a mít sucho v plíně, ale vydrží krásně spinkat od kojení do kojení. Přesto máme malé krize a to v noci. Už v bříšku byl akční hlavně v noci a zatím se ho to drží stále... Takže vzhůru do boje a uspávání! Co se mi osvědčilo u miminek pro lepší spánek? 

Už o mně určitě víte, že nejsem ta máma, co by si libovala ve čtení příruček. Na druhou stranu, když si s něčím nevím rady, tak se do knížek ráda začtu. Spousta potíží s miminkem vzniká, protože mu jednoduše nerozumíme a já jsem přesvědčená, že kdybych lépe rozuměla miminku Marušce, ušetřili bychom si mnoho uspávacích experimentů. 

Pro mě takovou pomyslnou mateřskou biblí je knížka Nejšťastnější miminko v okolí, od dr.Karpa. Pan Karp v ní vysvětluje, proč jsou čerstvě narozená miminka uplakaná, špatně spí a trpí na koliky. Toto období nazývá tzv. čtvrtým trimestrem a popisuje jej jako první tři měsíce života, kdy miminku ještě schází děloha. Na základě tohoto poznání popisuje uspávací a uklidňující metodu, která se skládá z pevného zavinutí, bílého šumu, houpání a sání. Stručně o metodě naleznete třeba ZDE, i když samotná knížka je samozřejmě detailnější. 

A právě na bílý šum jsem po zkušenostech vsadila u Viktorka. Pokud netušíte, o co jde, tak ve stručnosti se jedná o monotónní zvuk (např.fén, vysavač, digestoř...), který miminka uklidňuje. V těhotenství jsem narazila právě na šumícího medvídka My Hummy a hned jsem věděla, že musí být součástí naší výbavičky. A tak medvídek před Vánoci dorazil k nám. 


¨
Našeho medvídka jsem vám sdílela na instagramu, kde vzbudil ohlas, stejně jako mezi kamarádkami a teď, když už je v provozu, tak vám na něj můžu napsat konečně objektivní recenzi. 

Začala bych tím, proč medvídka pořídit. Na internetu se dají sehnat nahrávky šumu a případně se dá dítěti pustit vysavač, digestoř... Odpověď je jednoduchá - šlo mi hlavně o pohodlí. Medvídek se zapíná jedním stisknutím, je vždy po ruce, není problém jej zabalit na cesty, do kočárku a navíc je ještě pěkným mazlíčkem a doplňkem do postýlky. 

Poslední aspekt u mě rozhodoval také ve výběru - až nebude potřeba miminku pouštět šum, zůstane mu plyšový kamarád. Celkově je mi sympatičtější mít v postýlce šumící zvířátko než jen kus plastu.                                                 

Čeho jsem se bála, bylo samotné šumění. Viktorkovu postýlku mám přiraženou ke své posteli a měla jsem obavy, aby mi šum nebránil ve vlastním spánku. Hned po zprovoznění strojku ale mé obavy opadly. Na výběr je pět druhů šumu a hlasitost se dá regulovat dle potřeby. Šumění je příjemné, jemné a skrz medvídka i lehce tlumené, takže nemám absolutně problém s usínáním, spíš naopak to uspává i mě. 

Ovládání strojku je jednoduché. Vloží se do kapsičky, která je v medvídkovi a po té různým stisknutím jednoho jediného tlačítka ovládáte zvuk. Stačí si zapamatovat, kolikrát a jak dlouze tlačítko zmáčknout a ovládáte tak zapínání, vypínání, změnu zvuku a hlasitost šumu. Co oceňuji, je to, že se dá medvídek prát, díky tomu, že se dá strojek lehce vyjmout. 

A konečně k úspěšnosti při uspávání. Před pár dny jsme v noci měli první malou krizi, kdy se Viktorkovi nedařilo usnout, nezabíralo houpání, kojení. Takže jsem se rozhodla medvídka vytáhnout. Protože už byl Viky lehce nevrlý, tak jsem ho zabalila do zavinovačky pro pevné zavinutí, tak aby se neustále nerozptyloval cukajícími ručičkami a pustila jsem medvídka. Viktorek chvíli plakal, potom se zaposlouchal a bylo vidět, jak se postupně uklidňuje. Nebylo to hned a ani rychlé, ale postupně se vrtěl méně a méně, až tvrdě usnul. První mise splněna! 

Šumění nemusí nutně jen uspávat, když se děťátku spát nechce, nebo ho něco trápí, tak je na něj i medvídek krátký, ale minimálně dokáže miminko uklidnit. Četla jsem i zkušenost, že pomáhá zklidnit dítě při bolesti při růstu zoubků, ale to se u nás uvidí až za pár měsíců. Zatím jsem vám natočila krátké video, jak se Viky uklidní, když mu pustím našeho medvídka (akorát se omlouvám, natáčení jsem po chvilce musela vypnout, protože mi do ložnice vtrhly holky a na ty je i šum krátký :D ) 
Zatím tedy můžu říct, že u nás medvídek na 100% funguje a větší investice určitě nelituji. Viky není nějaký velký vztekloun, tak nemůžu posoudit, na kolik zvládne šumění uklidnit i náročnější dítě, ale myslím si, že když se k šumu přidají i další body z metody pana Karpa a pochopíte, co miminko prožívá, budete určitě úspěšní.

Medvídka máme od www.myhummy.cz, kde kromě toho našeho mentolového najdete nejen další barevné varianty, ale i další plyšové kamarády a na výběr je také ze dvou šumících strojků, my máme ten základní, ale pro náročnější uživatele (nebo dítka) lze zakoupit i variantu se senzorem, který když zaznamená, že je dítě neklidné, tak se automaticky zapne šumění. V nabídce My Hummy najdete taky další doplňky pro miminko, jako jsou deky, kapsáře, povlečení či krmící (a rovněž šumící) polštáře, takže si můžete s medvídky sladit celou výbavičku.


  • článek není sponzorován

2 komentáře:

  1. Moje dcera stravila toto obdobi s fenem u postele, pripadne s bilym sumem pustenym z youtube. Bohuzel kdyz se divam na cenu, tak u toho fenu zustaneme i u druheho :)
    Lucie

    OdpovědětVymazat
  2. Také jsem chtěla našemu drobečkovi pořídit tohoto plyšáčka, který nám může nahrazovat kolotoč co máme nad postýlkou když jezdíme po návštěvách aby nám krásně spinkal :) ale když jsem viděla tu cenu rozmyslela jsem si to.. Je mi líto, že je tak drahý :( být levnější hned ho bereme. Ale raději za tu cenu porodim něco co je více užitečnější.

    OdpovědětVymazat