pondělí 23. ledna 2017

Čteme: Ferda v tom zase lítá


Emoce u dětí jsou nekončícím tématem všech rodičů. Já už jsem vám před rokem psala recenzi na skvělou knížku Ferda a jeho mouchy od společnosti Scio, která se právě emoční inteligencí zabývá. Formou příběhů a otázek pomáhá dětem jejich emoce zpracovat a rodičům dává možnost si s dětmi o daném tématu povídat. 

Před časem vyšla o žabákovi Ferdovi druhá knížka, Ferda v tom zase lítá, a my jsme si moc rády obohatily knihovničku o nový a skvělý kousek. A pro vás mám dnes recenzi a zároveň bezva tip ke čtení!

Po roce můžu napsat, že se Ferda stal nedílnou součástí nejen naší knihovničky, ale i života našich holek. Plyšový žabák u nás nikdy nechybí v postýlce a i když jsme knížku teď nějakou dobu nečetly, holky si neustále vzpomínají na situace, které se objevily v příbězích a jak je Ferda vyřešil.


Obě knihy obsahují příběhy, ve kterých se děti setkávají se situacemi, které většina dětí běžně řeší. Každý příběh přináší dítěti popis emocí, které Ferda prožívá, spoustu myšlenek a otázek, které  si v dané situaci pokládá a také rozřešení, jak se k celé věci postavit. Knihy jsou určeny dětem, ale také rodičům. Ke každému příběhu jsou připojeny doplňující otázky a to jak k samotnému ději, kdy se děti mohou přímo v průběhu dění zamyslet, jak se bude situace dál vyvíjet,  ale také otázky k samotným emocím a situacím, které vaše dítě zažilo.

A jaký je rozdíl mezi knihami? První díl je určen dětem od 4 let, druhý díl, který je volným pokračováním, je určen dětem od 6 let. U našich holek (3 a 4 roky) vnímám, že jsou témata druhé knihy složitější a holkám zatím vzdálenější. Příběhy se holkám líbí, ale s otázkami si ještě neporadí tak dobře, jako v prním díle. Zatímco v knize Ferda a jeho mouchy vystupovaly emoce hněv, strach, osamocení, důvěra, žárlivost, zvědavost, smutek a radost, v pokračování Ferda v tom zase lítá se objevují mouchy vina, zrada, odvaha, láska, přátelství, stud, empatie a respekt. 
Za mě jsou obě knihy skvělým nápadem. Jako rodič ne vždy umím dětem poradit a dostatečně je pochopit, sama si z dětství pamatuji mnoho situací, které jsem neuměla vyřešit, chyběl mi nadhled a stud mi nedovolil se někomu svěřit. A v knížkách jsem spoustu z těchto situací nalezla. I když jsou holky ještě malé a knížky zatím nevyužijí na 100%, vidím u nich, že se nad příběhy zamýšlí. Že se díky Ferdovi rozpovídají o tom, co zažily a o tom, co cítí. Jsem přesvědčená, že je důležité zajímat se o emoce svých dětí. Na blogu najdete k tomuto tématu také nedávný článek o emoční inteligenci, stáhnout si můžete také tuto grafiku (pro plné zobrazení dejte pravým tlačítkem myši zobrazit v nové kartě/okně).Žádné komentáře:

Okomentovat