čtvrtek 15. prosince 2016

Čteme: Vánoce za dveřmi

Pamatuji si, že jsme jako děti měly několik vánočních knížek, které maminka každý rok vytáhla pár týdnů před Vánocemi a nám díky nim to čekání vždycky tak nějak rychleji uteklo. Ke každé vánoční knížce  jsem měla jiný vztah, jedna mě pobavila, další měla krásné obrázky a jiná byla zase zajímavá a ráda jsem ji četla, i když jsem věděla, jak příběhy dopadnou, ze stránek totiž dýchala taková vřelá, sváteční atmosféra. A proto i svým dětem chci postupně nakupovat vánoční knížky, které vytáhnu před Vánocemi a v lednu je zase schovám. Aby byly pro ně vzácné a měly se na co těšit. 
Jedna z našich vánočních knížek je titul s názvem Vánoce za dveřmi, kterou letos v listopadu vydalo nakladatelství Albatros. Zaujala mě na první pohled, protože je o našich tradičních, českých Vánocích. 

Knížka vypráví o sourozencích Terezce a Jendovi a o jejich čekání na Vánoce. V jednotlivých kapitolách se malí čtenáři mohou seznámit s tradičními zvyklostmi. A aby to nebylo jen holé vyprávění o tradicích, každý příběh má zajímavou zápletku, aby to děti bavilo. V jedné kapitole se dočtete, jak děti pekly s maminkou perníčky a co se jim během pečení přihodilo. Na dalších stránkách Terezka a Jenda zažijí dobrodružství při bobování. Naše děti nejvíce zaujala kapitola, kdy jde Terezka s Jendou a rodiči na vánoční trhy a Terezka se ztratí mezi davy lidí. Na každé dvoustraně je minimálně jeden obrázek, takže si mohou přijít na své i děti, které ještě neumí číst. A během toho, co vy čtete, mohou ukazovat a lépe si tak představit děj. Autorkou ilustrací je Zdeňka Krejčová


Text je srozumitelný a je psán dostatečně velkým písmem, aby se dětem dobře četl.Je to taková milá knížka, která dětem představí, jak vypadají české Vánoce úplně "obyčejných" dětí. Jaké zvyky jsou v naší zemi charakteristické a co všechno se může dětem Terezce a Jendovi během čekání na Vánoce přihodit. Jako bych četla o Vánocích, které mám ve svých vzpomínkách z dětství. Knížku zakoupíte třeba zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat