středa 2. listopadu 2016

Recenze: Kouzelné čtení od Albi


S blížícími se Vánoci se na diskuzích čím dál častěji potkávám s dotazy na Kouzelné čtení od Albi, jestli to stojí za to, jaké knížky jsou dobré, pro jak staré děti a zda je to pro dítě přínosné.

My jsme po dlouhých úvahách a obavách tužky pořídili přesně před půl rokem a jak jsme s nimi spokojené? O tom bude dnešní recenze se spoustou fotek tužek i knížek, tak nakoukněte, třeba vám to pomůže v rozhodování :-)


To, co mě dlouho od koupě odrazovalo, byl pocit, že je to jen náhrada rodiče za "nějaký kus plastu". Potom jsem ale na tužku narážela čím dál víc v Montessori skupince, kde jsou přeci jen rodiče, kteří se nad hračkami pro děti hodně zamýšlí, a to mě přesvědčilo o její koupi. 

Nemůžu zaručit, že nadchne každé dítě, to je jasné, ale určitě můžu s klidným srdcem doporučit, že její koupě nejsou promarněné peníze. Tužka je velice dobře vymyšlená a u nás jede téměř každý den. Testováno na dětech 3 a 4 roky.

Její ovládání je velice jednoduché, jak můžete vidět níže na fotkách, dá se na ní regulovat hlasitost, nahrát si do ní vlastní soubory, nebo použít sluchátka. Co oceňuji, že se po nějaké době neaktivity sama vypíná, takže nemusíte řešit, že by byla každou chvíli vybitá.  Nabíjí se a nahrávají se do ní soubory pomocí univerzálního USB kabelu.
Tužka je určena pro děti od 3 let. Na každé knížce najdete věkové rozmezí, pro jaké je vhodná, u nás to zatím sedí. V době pořízení bylo Darince 2 a 3/4 roku, myslím si, že je takový průměrný vzoreček, nijak extra technicky zdatná a ty tři roky pro ovládání byla opravdu hranice, kdy to začala chápat. Ale určitě ty základní knížky od 3 let zabaví s pomocí rodiče i mladší děti.

Před každým čtením se tužka zapne a jednoduše přiloží ke knize, kterou si chce dítě zrovna prohlížet. Na každé stránce potom najde ikonky, ke kterým jim tužka řekne vysvětlivku, co se bude dít a co mají udělat. Potom už stačí jen tužku přikládat k tomu, co je zajímá. 


 Díky těmto ikonkám si dítě může poslechnout, jaká zvířátka vidí na obrázku (kniha), dozví se základní informace o každém z nich (žárovka), poslechne si, jaké zvuky vydávají (notičky) a nakonec si může zahrát tři různé kvízy - vyhledává podle názvu, zvuků a základních informací (kostky). Každá kniha má lehce odlišné funkce. Pomocí čtverečku "Stop" pak může dítě kdykoliv jednotlivé aktivity ukončit


Jedna z věcí, která rodiče zajímá (a i mě zajímala), zda práce s knihou není jen pasivní a dítě jako robot nepřikládá tužku a nepapouškuje. Mně osobně knížky přijdou opravdu pěkně zpracované, mají mnoho funkcí a dokáží děti vtáhnout "do děje", tak aby se i aktivně podílelo. U nás si holky ke knížkám vytáhnou klasické encyklopedie, sedíme nad knížkami často spolu a povídáme si. Navíc každá knížka přináší jiný druh zábavy, není to všechno "na jedno brdo". V jedné jsou spíše encyklopedické znalosti, v jiné je hodně písniček, říkanek. Některé jsou zaměřené jen na jednu oblast, jiné jsou všeobecné a na každé dvojstránce dítě nalézá něco jiného. Kromě knih se dá koupit puzzle a nově například hra, u které si děti postaví 3D farmu. Brzy by měla vyjít také interaktivní hra Cesta kolem světa. Albi nabídku neustále rozšiřuje pro všechny věkové kategorie. 

A teď už pojďme nakouknout do jednotlivých knížek. Níž vás čeká galerie a už jen pár krátkých informací, jak zaujaly knížky naše holky.


Knížka, která se zaměřuje na správnou výslovnost u dětí. U nás frčí hlavně veselé písničky. 

Knížka, která svými funkcemi zaujme malé i velké čtenáře se zájmem o přírodu. Děti se seznámí s nejrůznějšími prostředími, kde zvířata žijí, dozví se, jaké vydávají zvuky a základní informace o nich. 


Perníková chaloupka

Knížka, která zabaví nejmenší. U nás frčí hlavně proto, že se holkám líbí, že mohou ve známé pohádce rozmluvit jejich oblíbené postavy.
Hravé učení

U nás, ale v diskuzích, asi nejvíce chválená kniha pro nejmenší, je velice rozmanitá, všeobecná a děti baví.
Večerníčkovy pohádky

Knížka vhodná pro nejmenší, obsahuje nejznámější pohádky, ale u nás třeba zaujala nejméně.


 Atlas světa

Knížka vhodná už pro větší děti. Naši 4 letou Marušku baví, ale je pojatá více odborně. Jako výuková pomůcka je výborná a děti hravou formou seznámí s nejznámějšími místy, budovami a tradicemi zemí po celém světě.
Ke Kouzelnému čtení můžete aktuálně nakoupit i 4 druhy puzzle. Já jsem jej ale zatím schovala, obrázek je na složení hodně komplikovaný, dává zabrat i mně jako dospělému. Informace a funkce jsou u této Planety zvířat podobné jako u knihy Svět zvířat. Pro děti je určitě příjemná změna přejít od knihy ke hře, na druhou stranu ale děti (i nás) brzy omrzelo puzzle pořád dokola skládat. Zpracované je však pěkně, od koupě určitě neodrazuji. 
Snad jsem vám touto recenzí přiblížila, co od tužky můžete čekat. K ozkoušení by měly být v prodejnách Albi, viděla jsem i v některých prodejnách Dráčik pultíky s možností ozkoušení, často mívají i slevy (a slevové kupony, které bývají v časopisech), knížky se za dobré ceny dají sehnat např. na Mimibazaru. 

 • článek není sponzorován


18 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 2. Je to parádní věcička. Děti se na to vždycky těší a já aspoň vím že se něco přiučí.

  OdpovědětSmazat
 3. Nejlepší věcička! :D musíme koupit druhou tužku ať se děcka neperou o tu jednu

  OdpovědětSmazat
 4. Sám si s ní občas hraju :D což je na můj věk trošku deprimujíci :D

  OdpovědětSmazat
 5. Čaute, prosím mám dotaz.. Jakou největší možnou SD kartu lze do tužky dát?

  OdpovědětSmazat
 6. Největší nevím ale my jsme tam dali 16GB a valí normálně.

  OdpovědětSmazat
 7. Největší možná SD karta do el. tužky je 16GB. Víc není ani třeba.

  OdpovědětSmazat
 8. Děkuji za informace :)

  OdpovědětSmazat
 9. Nám se to strašně líbí. Dopředu jsem si pročetla o tom všechno na www.kouzelnecteni.cz. Doporučuji všem maminkám!!

  OdpovědětSmazat
 10. Já teda vždy když kupuji knížky pro děti, tak preferuji nakladatelství Egmont, kupujete také někdo knížky od nich?

  OdpovědětSmazat
 11. Také beru knížky od Egmontu, mají široký výběr

  OdpovědětSmazat
 12. To se dá sehnat normálně v knihkupectví?

  OdpovědětSmazat
 13. Koupíš to v kknihkupectví, nebo na ehmont.cz, nebo albatrosmedia.cz

  OdpovědětSmazat
 14. Moc pěkné věci, toto. Máme doma i mají ve školce a je to hit. Samozřejmě muselo být z eshopu přiobjednáno několik tužek, protože taky sousedi sem na ně chodí. A když děti čtou, já si vezmu knížku taky, protože vím, že bude klid. Vybírám třeba podle https://blog.kuponovnik.cz/co-se-da-cist-v-cervenci/

  OdpovědětSmazat
 15. Chtěla bych se zeptat - které konkrétní pohádky obsahuje ta knížka Večerníčkovy pohádky? Uvažujeme o koupi, ale ještě nejsme úplně rozhodnutí. Díky, Anička

  OdpovědětSmazat
 16. Zajímalo by mě, když máte děti brzy po sobě - mají jednu tužku dohromady, nebo jste pořídili každému svoji? Děkuji.

  OdpovědětSmazat
 17. Pro mě jsou tyto dětské knížky to nejlepší pro děti. kam se hrabou ty dnesší tablety apodobně z toho mi jde hlava kolem.

  OdpovědětSmazat