neděle 20. listopadu 2016

Povinné nákupy v těhotenství

Už jen 6 týdnů a rozrosteme se. Co se týče příprav, jsem docela v klidu, potřetí už to člověk tak neprožívá a celkem si je jistý v kramflecích, ale vidím v naší prosincové skupince vzrůstající napětí hlavně u těch, co čekají miminko poprvé. A poslední dobou, kdy se blíží balení tašky do porodnice, tak vzrůstají dotazy: Co vlastně sbalit a jak daný sortiment vybrat? Takže jsem se rozhodla pro sepsání tohoto článku a určitě budu ráda, pokud se podělíte i o vaše zkušenosti a postřehy :-) Dnešní článek nebude o oblečení, ani o výbavičce, spíš se zaměřím na kosmetiku a lékárenské zboží, samotných seznamů najdete na internetu hodně, včetně na stránkách většiny porodnic.


Těhotenství 

První věc, kterou možná budete vybírat ještě před samotným těhotenstvím, jsou těhotenské vitamíny. Nedávno jsem vám psala článek, jak to s vitamíny vidím já. Za tohle těhotenství jsem jich vyzkoušela několik. Myslím, že ani odborníci jednoznačně neřeknou, jestli investovat do dražších vitamínů, nebo stačí ty levnější, ale na čem se shodují, je prospěšnost kyseliny listové, které by měly obsahovat každé vitamíny, nebo se dá koupit i samostatně. V závěru těhotenství teď aktuálně beru FolGravid, který obsahuje rybí tuk, protože mám náběh na křečové žíly a rybí tuk je na ně výborný.  


Další věc, kterou doporučuji, je krém či olej proti striím. Aktuálně používám krém od Bepanthenu, který mi vyhovuje, že není tak mastný a rychle se vstřebává, ale myslím si, že podstatné je hlavně mazat a výběr přípravku zvolit podle vlastního uvážení, výborné jsou i přírodní oleje (např.od Weledy). I když bříško dostává zabrat hlavně ve druhé polovině těhotenství, tak z vlastní zkušenosti doporučuji mazat od začátku, poctivě. A na co se nejvíc zapomíná, nebo to někoho ani nenapadne, jsou prsa. Ty jsou u většiny žen v těhotenství plnější a hezčí, ale hned po porodu dostávají zabrat. A to nejen kojením - Maru jsem kojila jen tři týdny, ale nejvíc jim dalo zabrat počáteční nalití, kdy se mi udělalo spousta mikrojizviček. Samozřejmě nezapomínejte ani na stehna a boky. 
Do porodnice


Než začnete nakupovat potřeby do porodnice, tak se podívejte přímo na stránky, kde chcete rodit, většina porodnic má zveřejněný seznam, kde vám napoví, co vám po porodu dají a co je potřeba si dokoupit. 

Jedna z věcí, které se nevyhne žádná z nás, jsou porodnické vložky. Co se týče kvality a komfortu - jsou u nás nejlepší na trhu zn.Batist a Samu. Kolik balení nakoupit, to je asi těžké odhadnout, já mám do začátku koupeno 3x20ks, s tím, že v porodnici nám dají ještě jedno balení. Také záleží, jestli budete rodit přirozeně, či císařským řezem a celkově, v jaké intenzitě se tělo bude pročišťovat. Každopádně je to věc, která se dá v pohodě sehnat v lékárně, takže zásoby nemusíte mít nijak velké. Co maminky zajímá, proč kupovat porodnické vložky, zda nestačí ty menstruační. Porodnické vložky jsou sice méně komfortní, sexy holt pár dnů nebudeme, ale mají mnohem lepší savost, ale hlavně prodyšnost. Těsně po přirozeném porodu se mi osvědčilo dávat si dvě vložky. Další sexy věc po porodu jsou kalhotky :-) Většina z nich je pratelná, takže vystačí jedno balení. Doporučuji sáhnout po síťovaných nebo těchto textilních elastických, pokud váháte s velikostí, vezměte raději větší, jsou určitě komfortnější.

Které kalhotky mi vůbec nesedly, tak to byly klasického střihu z papíru (Canpol Babies), byly dost neprodyšné a řezaly.


V prvních týdnech po porodu se budou hodit i prsní vložky, pokud se chystáte kojit. Do začátku si zkuste sehnat více vzorků, mně osobně na větší prsa sedly málokteré, takže jsem jich vystřídala hodně. K dostání jsou i decentní bavlněné pratelnéU nás v porodnici neradi vidí vlhčené ubrousky a na zadeček dávají jen pár kousků, takže jsem vybavená jednorázovými žínkami. Hodily se i na osušení dole, když jsem měla šití a drhnutí ručníkem bylo značně nepříjemné. Jednu z věcí, kterou jsem nekupovala, je gel na intimní hygienu, ale spousta maminek jej doporučuje. Za mě je nejlepší omývat se dole vodou, ale pokud si chcete něco koupit, volte přímo sprchové gely pro intimní hygienu, které nebudou štípat a vysušovat. 

Na závěr malý tip k porodu (a pokud miminku nebude vadit, tak i po porodu), moc se mi osvědčily bonbony z hroznového cukru na doplnění rychlé energie. Tyhle mám z DM, ale koupíte je v  každé lékárně.

 Pro miminko

Poslední část seznamu bude pro miminko. Co vás čeká a nemine, je čištění pupíčku. Maminky se toho hodně bojí, ale nic to není. Co budete na čištění potřebovat, je desinfekce - některé porodnice vám už domů dají lahvičku s líhem, mně byl doporučen Cutasept, který už jsem kupovala potřetí. K tomu jsou potřeba čtverečky, kterými budete ránu otírat. Je potřeba volit materiál, který nepouští chloupky a nezachytává se, abyste pupíček nepodráždily. Níže jsem nafotila i detail, které čtverečky se mi konkrétně osvědčily: https://www.lekarna.cz/vata-bunicita-delena-pur-zellin-40x50mm-500ks/

Když už se v pupíčku tvoří jen drobné nečistoty, tak se mi osvědčily vatové tyčinky. Ty později využijete i na další očistu, oušek apod. Mazání zadečku jsem se věnovala v článku nedávno. Do porodnice si myslím, že je dobrý Bepanthen, protože s ním zároveň můžete mazat i bradavky. 


Pár dní po porodu potom budete řešit stříhání nehtíků. Někomu je sympatičtější pilníček, někomu nůžky. Nůžky pro miminka se prodávají v každé drogerii, ale mně teda moc nevyhovovaly (takové ty s kuličkou na konci, přišly mi tupé, takže jsem u všech dětí investovala do kvalitních nůžek Solingen se zakulacenou špičkou a zatím komu jsem je doporučila, ten byl spokojený. Investice je to sice vyšší, ale zase vydrží opravdu léta.
Žhavé téma jsou vždycky odsávačky hlenů. Na trhu jsou ty nejobyčejnější, kdy odsáváte pusou (viz foto), odsávačky na baterky a odsávačky na vysavač. Jakou vybrat? Myslím, že nejvychvalovanější jsou ty na vysavač, které odsávají opravdu efektivně a mají několik druhů nástavců. Nevýhodou je hlasitý zvuk, který moc nepodpoří manipulaci s miminkem. Ale pokud není rýma nijak velká, mám ozkoušeno, že se dá v pohodě odsávat touto odsávačkou i pusou. Nemůžu si stěžovat ani na tu nejlevnější, která je určená právě pro odsávání ústy. Nevýhodou je krátká životnost (špatně se proplachuje) a při velké rýmě a častém odsávání jsem se setkala několikrát s podrážděným nosíkem. Na druhou stranu mi přišla komfortnější, pokud dítě mělo jen malou rýmu, že jsem jej nemusela trápit vysavačem. Odsávačky na baterky jsou fajn na cestování, ale za mě je pořizovací cena příliš vysoká a nesaje tak efektivně, jako ta na vysavač, navíc také bzučí, takže se mi holky lekaly.  


Co se týče kosmetiky, kterou mít doma připravenou pro miminko, tak o tom jsem vám také nedávno psala, s čím jsem spokojená. Potřebu kosmetických přípravku máme každý jinou, ale co si myslím, že je dobré mít určitě doma, je kojenecký olej - na loupající se kůžičku a seboreu. V lékárně se dá sehnat např.čistý olivový olej, já jsem spokojená s měsíčkovou Weledou (obsahuje sezamový olej a extrakt z měsíčku). 


A poslední věc na seznamu, jsou léky, které mít doma připravené pro miminko. Z porodnice nebo od pediatra půjdete vybavení Vigantolem. U novorozenců (a miminek do 3 měsíců) by se mělo s každou obtíží chodit k lékaři, který předepíše vhodnou léčbu, ale určitě není od věci mít doma kapky do nosu - u takto malých dětí se používá mořská voda, nebo roztok od Libenaru. Hodně diskutované téma jsou horečky a co na ně mít připraveno doma. Někdy se doporučuje půlka paralenového čípku pro děti, ale určitě vždy volejte nejdřív lékaři a poraďte se, než miminku něco podáte.  Když už je potom dítko větší, tak se hodí mít doma čípky i sirup a to s různou účinnou látkou, já mám neustále po ruce Nurofen a Paralen pro děti.

Pokud tápete nad seznamy, tak přidávám pár tipů:

http://www.promrnousky.cz/clanky/vybavicka-pro-miminko

http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/1565/co_s_sebou_do_porodnice.html

A za mě nejpraktičtější seznam z pohledu zkušené maminky: http://www.emimino.cz/denicky/vybavicka-na-miminko-5325/


  • článek není sponzorován

2 komentáře:

  1. Skvělý, právě jsem uvažovala co pořídit kamarádce, až půjdu omrknou mimčo :-) článek přišel vhod :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Děkuji, teď se mi to moc hodí takhle sepsáné pěkně pohromadě. Mám termín za 14 dní a jsem teď hrozně špatná z toho, že manžel nejspíš nebude moct být kvůli vládnímu nařízení u porodu :/ Tak mi aspoň trochu zlepšuje náladu připravovat si věci do porodnice. Chtěla jsem se zeptat, jestli nemáte nějaké tipy na kojící podprsenky. Pokukuju teď tady, ale nemám zatím s tímhle prádlem zkušenosti.

    OdpovědětVymazat