středa 12. října 2016

Trápení jménem opruzenina


Když se vám narodí miminko, opruzeniny jsou jedním z častých témat. Mokrá plena, zapařený zadek, utajený bobek, náchylnější kůžička a trápení je na světě. U nás bohužel i po odplenkování (které proběhlo před rokem a půl!) bojujeme s opruzeninou  několikrát do měsíce a už jsem z toho fakt nešťastná. Tak jsem se rozhodla sepsat článek, co jsem vysledovala, že pomáhá a uleví, případně jak opruzenině předcházíme. Je mi jasné, že co téma, to tisíc názorů a zkušeností, proto budu ráda i za vaše reakce. Je tu někdo kdo byl ve stejné situaci, ale zvládl s opruzeninou na dobro zatočit?

Hned na začátek bych vás ještě odkázala na moc pěkný článek mojí kamarádky, který se zabývá dětskou kůžičkou a péčí o ni všeobecně: http://www.vanickovani.cz/sucha-kuze-novorozence-supinky-ve-vlasech/

Už v porodnici jsem narazila na sestry, které z dětského zadečku dokázaly udělat jednu bílou kouli v rámci prevence. Já si myslím, že už tady začíná to "všechno špatně". Dětská kůže po porodu si musí zvyknout na přechod z vody na souš a chvíli trvá, než se z miminka stane to krásné heboučké mláďátko. Mezi tím se mu začne loupat kůže, naskočí pupínky a nezřídka i ta opruzenina. Kromě nového ovzduší, do kterého přijde, se musí vypořádat taky s aviváží, plenkou a v neposlední řadě kosmetikou, kterou na něj vyplácáme. Po dvou dětech jsem došla k názoru, že méně je mnohdy více a postupně jsem různá mazadla ubrala na minimum. A co se týče oblasti zadečku, mazat tlustou vrstvu krému od pupíku až ke kostrči je podle mě hloupost, nedáte šanci kůži, aby se uměla sama dobře regenerovat a potom už neustálé promazávání vyžaduje a o to víc je náchylná k opruzeninám.U Marušky vypadalo nejhorší opruzení jen jako zarudlá kůže, nic s čím by si neporadil běžný Sudokrém, nebo moje oblíbená Weleda. Co je to opruzenina jsem zjistila až u Darinky, když jsme začali přikrmovat. Tehdy nejspíš vinou agresivnějšího vyměšování začalo peklo, nejdřív v podobě drobných pupínků, postupně to šlo až do popraskané krvavé kůže. Pořád jsme lovili ruku z plenky a stříhali nehtíky, nejednou si to dole rozedřela až jí tekla krev... A na dlouhou dobu se u nás stal velkým pomocníkem Imazol (který v lékárničce máme neustále po ruce).

U miminka je základ určitě kvalitní plena. Pokud má dítě sklony k opruzeninám, je pro něj sucho a zároveň prodyšnost pleny nejdůležitější. A určitě je dobré častěji přebalovat a hlídat, aby bylo dítě v "nadílce" co nejkratší dobu. V tomhle mi vyhovovaly u Darinky pleny s indikačním proužkem. Ale samozřejmě pokud to jde, je pro dítko nejlepší zadeček větrat bez pleny.

Začal u nás boj s jídlem, které musím dodnes hlídat, opruzeninu u nás spouští citrusové plody, ovocné šťávy a některá koření.

Jak už jsem psala výše, omezila jsem používání kosmetiky na minimum. Holky myju převážně vodou, Darinku krátce, žádné dlouhé namáčení, pokud používám mýdlo (ryze přírodní), musím si dávat dobrý pozor, abych ho pořádně z intimních partií umyla a velmi důležité je potom dítě i opatrně, ale důkladně v těch místech osušit - protože bakteriím se nejlépe daří ve vlhku.

Když jsme se zbavili pleny, doufala jsem, že se zbavíme i opruzení, ale bohužel je Darinka stále dost citlivá. Musím hlídat oblečení, kalhotky i legíny nosí hlavně bavlněné, jakmile dostane něco z větší části polyesterového, něco, co je špatně prodyšné, tak je okamžitě problém. Taky jsem omezila na praní spodního prádla aviváže, aktuálně testuji i ekologičtější přípravky a doufám, že zmírní potíže.A v neposlední řadě je důležité dítě naučit hygieně. Dbát na to, aby si říkalo (nebo samo umělo) o utření zadečku po každé návštěvě nočníku a aby si hlásilo případnou (i drobnou) nehodu do kalhotek.

Co se týče samostatných krémů, tak si každý musí vyzkoušet, co mu bude vyhovovat. Neexistuje jeden univerzální na všechny zadečky a stejně tak ne s každou opruzeninou u jednoho dítěte uspěje člověk jen s jedním druhem krému. Myslím, že kdo řeší dlouhodobě opruzeniny, už má za sebou slušnou sbírku mazadel, co? :-)

My právě testujeme Zitenax, který pro mě byl neznámý. Je ve formě krémpasty a do testování jsem zapojila taky sestru a kamarádku, které mají malá miminka. Všechny tři jsme se shodly na příjemné lehké konzistenci a ocenily jsme, že je bez parfemace. Mojí sestře vadilo delší vstřebávání a kamarádka jej hodnotila kladně, přesto však podle ní nebyl tolik účinný v porovnání se Sudokrémem. Darinka měla za dobu testování opruzení několikrát, naštěstí vždy jen zarudnutí bez pupínků a s tím si Zitenax vždy dobře poradil. Ještě když bylo teplo, tak jsem jej využila i já na problémových partiích jako jsou stehna a moc mi vyhovuje, že je po aplikaci průhledný a nenechává mastný filtr, takže jsem neměla strach o oblečení a taky jsem neměla ten nepříjemný pocit, kdy dlouho po aplikaci krém cítíte. Celkově jsem určitě spokojená a naše nejmladší testovačka prý taky!


Žádné komentáře:

Okomentovat