neděle 11. září 2016

Do Zlínského kraje (nejen) za zvířátky


Prázdniny už nám skončily, ale vypadá to pořád na povedené září, a tak věřím, že spousta z vás ještě bude vyrážet na výlety. Já mám pro vás jeden tip z naší mini dovči, kterou jsem si s holkami udělala v srpnu a to do zlínského kraje.

Není to pro mě oblast neznámá, protože mám v Buchlovicích tetu, ke které jezdím od dětství, proto těch tipů na výlety bude o něco více, než jsme s holkami stihly.


Naše výletování začalo v Modré u poutního místa Velehrad. V Modré najdete archeoskanzen, který leží na místě původního Velkomoravského sídliště a můžete se tu seznámit se životem naší dávné historie, s nejrůznějšími řemesly a potkat se i se zvířátky, oslíkem a roztomilými prasátky. Naše cesta však vedla do vedlejší expozice a to do Živé vody, kde jste přírodě a především pak vodním živočichům na dosah. Areál má venkovní a vnitřní část, venku je rybník s mnoha rybami a také přírodní koupaliště, které můžete využít k osvěžení, nechybí ani sprchy a možnost se převléct. Bylo mi sympatické, že se při okrajích můžou děti i cachtat, aniž bychom přímo využily koupání, a tak se z výletu nestalo jen klasické: Koukej a na nic nesahej a nespadni tam. Okolo rybníků je potom hustý přírodní porost, kde najdete označené rostliny typické pro danou oblast. Ve vnitřní části je pro děti nachystáno mnoho aktivit, kde se seznámí s vodním světem, podívají se např. na stopy zvířat nebo zjistí, čím se živí kapr. V budově pak najdete akvária, vycpaná zvířata, obrazy a modely zvířat, která můžete potkat u vody či v ní. Ale největším lákadlem je bezpochyby podvodní tunel, který vede přímo do rybníka a můžete zde pozorovat ryby z minimální vzdálenosti! A když máte štěstí, uvidíte i potápěče. Naše holky měly úžasný zážitek!Ve Starém Městě u Uherského Hradiště vznikla unikátní ZOO a to z kovu :-) Podívejte se s námi do KovoZOO! Rozsáhlý areál plný uměleckých děl ze šrotu, krásně upravené místo, kde děti najdou vyžití mezi dřevěnými i kovovými atrakcemi. Trochu jsem se bála, jak se holkám bude líbit tento neživý svět, ale obavy byly zbytečné, byly nadšené! 


A pokud toužíte po opravdové ZOO, určitě si nenechte ujít tu ve Zlíně: http://www.zoozlin.eu/, my jsme ji tentokrát nestihli, ale je to jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad v Česku a aktuálně jsou tam největším lákadlem rejnoci: http://www.zoozlin.eu/zatoka-rejnoku-je-velkym-magnetem

Přímo v Buchlovicích, kam jezdíme za tetou, je nádherný zámek a hrad. My jsme se s holkami vydaly k zámku v pondělí, kdy zrovna vše bylo zavřeno (prohlídky a výstavy), takže jsme si udělaly jen procházku zámeckým parkem, ale to vůbec nevadilo. Moc jsme si to užily mezi vzrostlými stromy, po kterých holky šplhaly, našly jsme mezi stromy spoustu hub, dokonce i jednu vzácnou muchomůrku a potkaly i zvířátka - kozy, lamy, králíky, slepice a pávy.

Poslední den naší mini dovolené za námi dorazil i táta a před odjezdem zpátky do Prahy jsme se byli podívat ještě na hradě Buchlov. Nevím proč, ale zjistila jsem, že jsem tam ještě nikdy nebyla a to už do Buchlovic jezdíme pěknou řádku let. Hrad je jedním z nejhezčích v Česku. S holkami jsme si moc netroufali na prohlídku, takže jsme se prošli jen po nádvoří, kde bylo přístupných několik výstav a nahlídli jsme do hladomorny. Myslím, že děti nebyly o nic ochuzené a užily si to. Potom jsme se vydali na 4 km stezku lesem okolo hradu, která měla celkem 12 stanovišť a téměř u každého stanoviště byla rodinka dřevěných zvířátek. Okruh nás vedl okolo Kaple sv. Barbory a vyšli jsme na parkovišti pod hradem.A tolik z našeho výletování, máte ještě nějaký tip v okolí? :-)

1 komentář:

  1. mám jeden tip na výlet s dětmi, už to není Zlínský kraj, ale není to zase tak daleko...ve Vracově na Hodonínsku funguje zahradní železnice, zmenšené vláčky, které skutečně jezdí a vozí návštěvníky, více na zeleznice600.cz
    úspěch zaručen:-))) a máte od dětí celé odpoledne pokoj:-))

    OdpovědětVymazat