pátek 30. září 2016

5 triků jak dostat do dětí zeleninu

Zelenina u dětí často nepatří k nejoblíbenějším potravinám. Děti nás dokáží pěkně potrápit pečlivě vypreparovanými hromádkami hrášku, mrkve nebo jiné zeleniny na talíři, která se papat prostě nebude.. Jak na ně? Jak děti motivovat, aby zeleninu jedly s chutí a vnímaly ji jako nedílnou část svého jídelníčku? Sepsala jsem pro vás několik tipů, které se mi doma osvědčily.

Zajímavé servírování
Atraktivně vypadající jídlo dokáže udělat zázraky. Říká se, že se jí očima a u dětí to platí dvojnásob. Snadno se dokáží nadchnout, pokud je jídlo hravě servírované. Zeleninu můžeme nakrájet do tvarů, poskládat na talíř do nějakého obrazce nebo ji můžeme rafinovaně "schovat". Třeba do bramborové kaše. Já do kaše přidávám uvařenou mrkev, celer nebo řepu. Je to výborné a děti jsou navíc nadšené, že mají kaši barevnou. Nebo můžeme v troubě upéct hranolky z kořenové zeleniny. Také má u nás velký úspěch nakrájená čerstvá zelenina s dipy (na fotce můžete vidět chedarový s kapií, brynzový se smetanou a cottage s pažitkou).
Stylové misky s bambusovým podnosem mám z eshopu www.alamaison.cz, naleznete je konkrétně zde. Mám ráda pěkné stolování a tyto mističky jsem si na první pohled zamilovala. Často je využívám na dipy, olivy, sušené ovoce a jiné dobroty. 
 (okurkový had, loďky a dip)

(vejce s rajčaty a rukolou)

(mini pizza se sugem ze spařených rajčat, bazalkou a mozzarellou)

Zeleninové šťávy

Před dvěma lety jsem si koupila odšťavňovač a od začátku září až do jara děláme ovocné i zeleninové šťávy ve všelijakých kombinacích. Nejraději máme asi mrkvovo-jablkovou, jablkovo - řepovou, nebo citrusovou. U čerstvých šťáv je výhodou, že v jedné skleničce do sebe děti dostanou opravdu velké množství vitaminů.Jdeme příkladem
Byl by asi nesmysl kázat dětem o tom, jak je zelenina zdravá a přitom se cpát od rána do večera chipsami. Děti všechno vidí. Když jsem si u nějaké zeleniny nebyla jistá, jestli ji děti sní, nandala jsem jen sobě a manželovi. A děti se ptaly: maminko, co to máte? A dáte mi ochutnat? A můžu si taky dát? Dobrovolně s chutí všechno zbaštily. Taková malá nevinná lest :-) Postupně jsem se k tomu dobrala, protože nucení jídla se mi nikdy nevyplatilo. Je to kontraproduktivní a averzi k jídlu to mnohdy ještě posílí. Zahradničíme
Úžasnou motivací, jak si zamilovat zeleninu, je zapojit děti do zahradničení. Děti se seznámí s celým procesem pěstování zeleniny a věřte mi, že vlastnoručně vypěstované plodiny budou jíst s daleko větší chutí. Na naší zahradě pěstujeme vše od bylinek, přes rajčata, papriky, až po brambory, řepu a všelijaké ovoce. Na jaře jsme společně sázeli do kelímků semínka, přes léto pleli, zalévali a pak sklízeli. Oba kluci mi s radostí pomáhají.


Zapojujeme děti
Ptejme se dětí, jakou zeleninu by rády ochutnaly. Zapojme děti do přípravy jídla. Zabaví se a třeba sní i zeleninu, nad kterou vždycky ohrnovaly nos.

A jak to vypadá u vás? Mají vaše děti zeleninu rády nebo se u vás odehrávají boje o každé zdravé sousto?

Žádné komentáře:

Okomentovat