pondělí 4. července 2016

Recept - levandulový olej

Levandule je úžasná léčivá rostlina. Má zejména uklidňující, protizánětlivé, protibolestivé a protiinfekční účinky. Ne náhodou je často přezdívána jako evropské Tea tree. Letos máme velkou úrodu  a i když jsem si toho hodně nasušila, pořád mi ještě zbývá. Tak jsem přemýšlela, jak ji využít. Prohledávala jsem všemožné tipy, až jsem narazila na recept na levandulový olej. Zaujal mě především svou nenáročností. Jediné, co potřebujeme jsou květy levandule, nosný olejnádobu a potravinářskou fólii.
Jako nosný olej jsem si vybrala olivový. Ale můžeme použít třeba mandlový, který je dobrý na sušší typy pleti nebo se v některých receptech objevoval i olej slunečnicový. Květy jsem použila čerstvé.

A jaký jsem zvolila postup?

1. Do vymyté a usušené sklenice jsem napěchovala levanduli.

2. Sklenici s květy jsem dolila nosným olejem (tak, aby levandule byla ponořená), promíchala jsem a přikryla potravinářskou fólií, kterou jsem zagumičkovala. 

3. Takto nechám ležet na slunečném místě 6-8 týdnů, s tím že občas sklenici protřepu. 

4. Po uležení sundám fólii, lžící květy promačkám a přecedím přes plátno. 

5. Olej je nelepší uskladnit ve tmavé skleněné lahvi s uzávěrem. 


A jak levandulový olej můžeme používat? Pár kapek do koupele, při bolestech hlavy potíráme spánky, k masáži bolavých svalů, při bolestivé menstruaci, k relaxačním účinkům, při kožních problémech (různé ekzémy, drobné ranky, atd) nebo třeba jako originální dárek k Vánocům.

Dočetla jsem se, že vzniklý levandulový olej není tak silně aromatický jako ten kupovaný, ale na druhou stranu je poctivý, domácí, bez chemie. 

Tak co, kdo do toho jde se mnou? Zatím mám naloženou levanduli a sama jsem zvědavá, jak to dopadne. Je to trošku hokus - pokus :) 


Recept je čerpán z různých zdrojů (není tedy můj vlastní, já jsem si to jen trošku poupravila):

1 komentář: