čtvrtek 30. června 2016

Recenze: Audiokniha Čekáme děťátko

Některé recenze jsou pro mě výzva. Z mých článků můžete vědět, že nejsem člověk, který vyhledává mateřské příručky a často tak odmítám nabídky spolupráce, které mi právě tyto příručky, ať už knihy nebo videa, nabízí.

Nedávno jsem dostala nabídku od Progresguru.cz poslechnout si jejich audio knihu Čekáme děťátko. I když je tohle téma pro mě už neaktuální (respektive u třetího dítěte už mě málo co překvapí), tak mě nápad audio knihy pro (budoucí) maminky oslovil a na nabídku jsem ráda kývla.


Čtu ráda, ale zrovna odbornými knihami se s těžkostí prokousávám. Navíc, co mám děti, tak je čas na čtení vzácný. Takže se mi líbí, že se dá audio kniha pustit, i když zrovna vařím, žehlím, nebo jsem jinak zaneprázdněná. 

Knížku Čekáme děťátko můžete znát hlavně v tištěné podobě. Autory knihy jsou Miloš Velemínský (gynekolog, perinatolog) a Martin Gregora (lékař v oboru pediatrie). Kniha je pojata odborně, ale psaná tak, aby jí rodiče lehce porozuměli. 

 "Během těhotenství dochází ke změnám ve vnímání, chování a názorech jak u budoucí matky, tak i budoucího otce. Podobnými změnami prochází i partnerský vztah. Zejména první těhotenství může představovat možné úskalí ve vývoji partnerských vztahů. Může přinést sblížení, ale může být také důvodem ke vzájemnému odcizení. Proto je důležité, aby se oba partneři před založením rodiny vzájemně dobře znali, věděli o sobě co nejvíce, chápali reakce a chování druhého. V těhotenství se obecně klade důraz zejména na tolerantní postoj partnera k partnerce. Ve správně fungujícím vztahu by tomu ale mělo být i naopak." (ukázka z audioknihy Čekáme děťátko)

V audio knize objevíte celkem 129 souborů k přehrání, kdy každý se věnuje jednomu určitému tématu. První kapitoly začínají u plánování rodiny a početí, dozvíte se všechny informace, které mohou zajímat ženu v těhotenství, informace o porodu, novorozenci až po batolecí věk. Zjistíte, jaké nejčastější nemoci můžete u dítěte řešit a co vaše dítě čeká v péči lékařů. 

Přehled všech témat najdete zde.  Mám pocit, že snad není vynecháno žádné téma, které mě kdy zajímalo. 

Na audio knize se mi líbí, že se můžete lehce dostat k tomu, co zrovna řešíte. Jednotlivá témata jsou opravdu podrobně rozdělená, takže oproti knížce, kde jste odkázáni déle listovat, jste "u zdroje" za pár vteřin. Jak už jsem psala výše, jako největší výhodu vnímám to, že při poslouchání se můžete věnovat běžným činnostem. 

"Pro vývoj nožní klenby je důležité, aby dítě v teplých letních dnech chodilo naboso, zvláště venku po nerovném terénu. S botičkami se obvykle nemusí spěchat. K prvním krůčkům je dítě většinou nepotřebuje, stačí je začít obouvat, když samo chodí, a to ještě když nemůže běhat naboso." (ukázka z audioknihy Čekáme děťátko)

Co se týče obsahu, je především odborně pojatý.  Mně osobně tato forma moc nesedí, ale jak už jsem psala v začátku, nejsem cílová skupina pro literaturu o mateřství. Vím, že mám okolo sebe kamarádky, které se v těhotenství zajímaly právě hlavně o odborná fakta a ty se na internetu značně rozcházejí. Proto se mi líbí, že je knížka psaná lékaři z oboru, kteří tomu rozumí. Všechny rozsáhlé informace najdete na jednom místě.

Co bych doplnila, tak přidat ke staženému balíčku soubor, kde bude vypsán obsah. Jednotlivé soubory k poslechu jsou sice popsány podle toho, co obsahují, ale některé názvy jsou dlouhé a nezobrazují se hned.


"Rodiče se při výchově svých dětí často opírají o názory a zvyklosti, podle nichž byli sami vychováni.
 Přitom každý z nich pochází z jiného prostředí, a tak se i jejich názory mohou značně lišit. A tak 
jednou ze základních podmínek správného působení na dítě je výchovné sjednocení rodičů. Oba
se musí dohodnout a snažit se o stejný cíl stejnými metodami. Dítě napodobuje chování rodičů, 
a tak se jejich slova nesmějí rozcházet s činy." (ukázka z audioknihy Čekáme děťátko)

A taky mě mrzí, že poslechem jsme ochuzeni o fotografie a obrázky z knížky, takže by se mi líbilo i doplnění, alespoň částečně, v tomto ohledu.

Pokud plánujete rodinu, nebo máte v bříšku prvního mrňouska, tak si myslím, že by mohla knížka či audiokniha pomoci zodpovědět vaše otázky, případně sloužit jako odrazový můstek k hledání a rozšíření témat mateřství.

Audio knihu Čekáme děťátko a podrobný popis, včetně spousty ukázek z knihy, najdete zde: https://www.progresguru.cz/audioknihy/61-cekame-detatko-martin-gregora-milos-veleminsky-ml
Žádné komentáře:

Okomentovat