čtvrtek 30. června 2016

Odpočatá máma = spokojená rodina

"Víš co, nechej mi tu děti a dvě hodiny tě tu nechci ani vidět!" Těmito slovy se se mnou manžel loučil a tlačil mě ven ze dveří. Je tomu už více než rok, Adámkovi byly dva roky a Robinkovi pár měsíců a já už byla ze všeho vyčerpaná. Ale nepřipouštěla jsem si to. Říkala jsem si, zvládli to jiní, zvládnu to taky.. A tak nějak mi ušlo, že je to doma se mnou k nevydržení. Že jsem protivná, rozčílí mě každá maličkost a že ten klid a harmonie se z našeho domova tak trochu vytratily. Protože jsem si neuvědomovala, že kromě toho, že jsem matka, tak jsem taky člověk. Člověk, který má své limity a taky potřeby. A jednou z těch potřeb je odpočinek. Když mě manžel "vyhnal" ven, přemýšlela jsem, co dělat. Protože vždycky, když manžel hlídal děti, našla jsem si nějakou práci - hlídal, abych umyla okna, abych zašla na nákup, abych vytřela, atd, atd. Vždycky bylo něco potřeba. Teď to bylo ale jiné. Tak jsem si řekla, že se projdu na Javorový vrch. To je hora v Beskydech, která se nám tyčí za domem a má cca 1000 m.n.m. Co vám budu povídat, ten tichý les měl na mě úžasný účinek, jako balzám. Přišla jsem s vyčištěnou hlavou, odpočinutá a zbytek dne se linul úplně jinak, než tomu u nás bylo poslední dobou. Ne nadarmo se říká spokojená matka=spokojené děti. A spokojená znamená mimo jiné i odpočatá. A od té doby se snažím myslet i na sebe. Protože díky svému manželovi jsem si uvědomila, jak potřebuji i chvilku pro sebe, jak důležité jsou koníčky, při kterých přijdu i na jiné myšlenky. Vše mám tedy přizpůsobené svým možnostem, spoustu věcí dělám s dětmi nebo když děti spí a také máme skvělé babičky, které rády hlídají.


A jak relaxuji?

Peču chleba

Pečení chleba je pro mě úžasná relaxační metoda, taková chleboterapie. Začala jsem někdy v loňském roce. Nejdříve jsem začala na Facebooku sledovat stránky Pečem pecen. Pročítala jsem recepty, postupy, obdivovala fotky bochníků ostatních a jednoho dne jsem se odhodlala a vyrobila kvásek a tím začala dlouhá etapa, na jejímž začátku byl nevzhledný, placatý, popraskaný chleba, který postupně dolaďuji. Moc mě baví ten proces výroby chleba a nejvíce mě baví konečná fáze, kdy nakynutý chleba vyklopím z ošatky a čekám, co se s ním v troubě stane.Zahradničím

Zahradničením mám na mysli pěstování zeleniny. To je můj velký koníček. Jsem tedy začátečník, ale zato nadšený a pořád se učím novým věcem. A miluji ten pocit, když jdu ráno s košíčkem pro úrodu :) A děti se rády zapojují.


Oživuji stereotyp

Je fajn mít zaběhnutou domácnost, všechno funguje, máme určité zvyklosti, které ctíme, role jsou rozdělené, ale přesto je dobré někdy udělat něco jinak. Třeba povečeřet venku.. Ať už na zahradě nebo někde v lese. Teď přes léto často jíme venku, tak nějak nám tam víc chutná. A nemusí to být žádné luxusní hostiny, stačí třeba míchaná vajíčka udělaná na ohýnku s chlebem a jarní cibulkou.


Kávové chvilky
Kafe jsem začala pít na škole při zkouškách a piji dodnes. Nejsem žádný gurmán ani znalec, mám ráda jakoukoli kávu a vždycky se těším na tu kofeinovou chvilku. Když je venku hezky, udělám si kafe ven, zabořím se do sedacího pytle, a po očku sleduji své kloučky na pískovišti. Sedací vak máme nový z tohoto eshopu. Záměrně jsme si vybrali jeden z větších vaků Island, protože málokdy na něm sedíme sami... A nemůžeme si ho vynachválit. Můžete se brzy těšit na podrobnější recenzi.Sportuji

O Javorovém vrchu jsem vám už psala výše. Snažím se chodit alespoň dvakrát týdně. Kromě toho, že je to sportovní aktivita, má to pro mě i sociální význam, protože málokdy jdu sama. Mám kolem sebe maminky, které si taky rády odfrknou, po cestě pokecáme, nahoře si dáme pivo nebo kofolu a hurá domů.  Také ráda s manželem jezdím na kole. Musím se tedy trochu sebezapřít, protože můj muž má neskutečnou fyzičku a zatímco já vyjedu jeden kopec rychlostí asi takovou, že se můžu v klidu dívat po houbách, můj manžel ho vyjede několikrát a nahoře vypadá svěží jako vánek, k čemuž já mám teda hodně daleko.


Tak takhle relaxuji, když tedy pominu můj oblíbený spánek nebo časté zírání do zdi :) A jak relaxujete vy? Co vás baví?

1 komentář:

  1. Pravda pravdoucí... Taky na sobě se začátkem léta vidím, že jsem unavenější a nervní, protože se mi nedaří obě děti sladit na spaní a nemám tu svojí hodinku. :-)

    OdpovědětVymazat