neděle 5. června 2016

Náš pokojíček


Už nějakou dobu vám slibuji článek o našem pokojíčku :-) Tak konečně je tady! Na pokojík pro holky jsme se chystali už od podzimu. Tehdy už jsem začala pociťovat, že holky potřebují promyšlený prostor pro hru, že už nemají potřebu mi pořád viset za zadkem a mnohem raději se někam zašijí. A jeden z důvodů bylo také naše společné spaní, které už se mi zdálo nekomfortní.

I když máme velký dům, tak pokoje jsou malé, dětský pokoj má konkrétně 4,5m x 2,5m a vzhledem k tomu, že máme francouzská okna, tj.přes většinu jedné stěny a u nich ještě topení v úrovni podlahy, museli jsme pracovat s dost limitovaným prostorem (dodnes moc záměr architekta nechápu, jelikož nemáme ani půdu, ani sklep, musíme se spoléhat na úložné prostory v domě, kterých je nedostatek).

Holkám jsou teď necelé 3 roky a 4 roky, chtěli jsme už pokoj, který jim vydrží minimálně do puberty. Moje přání bylo, aby každá měla svůj prostor na oblečení, hračky či učebnice a hlavně svůj stůl a židli, aby se nemusely krčit u kuchyňského stolu, nebo se střídat u jednoho stolu v pokojíčku. Jedno řešení bylo koupit palandy, druhé postel s výsuvným lůžkem, ale ani jedno se mi nejevilo dostatečně komfortní. Na palandu mi přeci jen přijdou malé, Maruška je dost divoká a neváhá skočit ani ze dvou metrů :-) Nakonec jsme objevili vyvýšené postele, které mají lůžko v jednom metru, zábranu a pod nimi je na výšku 70cm místa. A jak to dopadlo? Čtěte dál :-)

Nejsem člověk, který má cit pro design, takže upřímně píši, že jsem se snažila toho co nejmíň zkazit a nepouštěla jsem se do barev a přehnaných dekorací. Chtěli jsme hlavně praktičnost. Jelikož jsme pracovali s malým prostorem, bylo jasné, že budeme volit světlé barvy. Stěny máme proto s lehkým nádechem šedé, doplňky bílé, šedé a růžové a nábytek je buk v kombinaci s bílou.

V nedávném příspěvku jsem vám ukazovala naše nové letní samolepky na dveřích. Líbí se mi, že je jasné, že vstupujete do dětského pokojíčku a jak jsem psala v článku, nálepky se dají kdykoli sloupnout a obměnit, takže se člověk neutopí ve stereotypu.


Tady už vidíte pohled do pokojíčku. Po straně mají holky postele a vzadu je nábytková stěna a pytel na plyšáky. Na stěně jsou vidět bodová světla, která večer zajišťují příjemné světlo při uspávání a čtení pohádky a holky mohou nerušeně usínat. Protože máme dům na jižním svahu, máme v něm hodně horko, takže klimatizace v každém pokoji byla nezbytností. 


Vpravo je ono zmiňované okno, které nám sice ubírá místo pro nábytek, ale na druhou stranu máme celý den krásně prosvětlený dům a chodbu. Pod sedacím vakem je ono zmiňované topení.


Vedle okna je výklenek, do kterého jsme nechali udělat velkou vestavěnou skříň, kvůli nedostatku prostoru jsme nechali skříň vyrobit až ke stropu. 


Nemám ráda holé stěny, ale naše holky jsou tak trochu aktivistky. Než jsme udělali výmalbu, byly na stěně ještě obrázky, jenže po výměně klasické postele za zvýšenou už byly holkám na dosah a jak se po postelích pohybují (rozuměj skáčou a běhají), tak je téměř všechny strhly. Nabízela se tedy otázka, co na stěnu, aby nebyla holá, ale zároveň, aby na ní bylo něco nezničitelného. Jedna z myšlenek byly samolepky, což jsem si ale byla jistá, že by holky dřív či později lákalo ke sloupnutí. Nakonec jsme zvolily kapsáře, které plní funkci dekorační i praktickou. Maruška se ráda obklopuje nezbytnými "blbůstkami", takže si je má konečně kde syslit :-) 


Sranda byla je navrtat, protože postele jsou napevno u nábytku, takže si manžel musel vylézt nahoru. Sláva tomuto udělátku k vysavači pod vrtačku, ani smítko nazmar a nemuseli jsme postele obalovat igelitem. 

Nástavec k vysavači pod vrtačku, Vorwerk

A takhle kapsáře vypadají, každá z holek má svůj.


A teď už k samotným postelím, co si myslím, že vás bude zajímat nejvíc. Tady vidíte sestavu pod postelí, která je pod každou postelí zrcadlově. Za žebříkem je skříňka s policemi, uprostřed, co zdánlivě vypadá jen jako police, je vysouvací stůl a na kraji skříňka na oblečení, za ní, aby nebyla příliš hluboká, jsou ještě police, uvidíte níže. 


Pro vysunutí stolu je nad poličkami skryté tohle madlo.


A takto stůl vypadá, když se úplně vysune z pod postele. Je na kolečkách a je na volno, takže se může přesouvat libovolně po prostoru. Pohled do skříňky na oblečení.

Pohled na police, které jsou ukryté za žebříkem. 


A pohled na poličky, které jsou ještě zasunuté pod postelí za skříňkou s oblečením. Prostor využitý na maximum.


Plyšáci jsou podle mě postrach každé matky, nasbírá se jich moc a blbě se ukládají, my jsme to vyřešili tímhle pytlem na hračky :-)


A poslední věc, kterou jste mohli vidět už na předchozích fotkách, je sedací vak. Tohle je konkrétně Mini sofa od Tuli vaky. Já si sedací vaky nemůžu vynachválit, protože se mi moc osvědčily u miminka, které se do něj zaboří a je moc spokojené a holky ho využívají k odpočinku pořád, včetně hafana i kocoura. Já v něm ráda čtu večer pohádky, kdy se jen zabořím a můžu taky relaxovat.

Dřív jsme měli textilní vaky, ale kolikrát jsme měli nehodu s čůráním nebo pitím a časem byly kuličky uvnitř na vyhození a výměna náročná. Teď jsem holkám pořídila koženkový, který je zcela nepropustný. Je to trochu nepříjemné, když si na něj v létě sednete s holou kůží, tak se přilepíte, což řeším nějakým přehozem. Ale jinak jsem s praktičností velmi spokojená, nemusím nic prát a drhnout, stačí otřít a je 100% čistý.


Tak takový je náš pokojíček :-) Musím ale napsat jednu věc, kterou jsme úplně nedomysleli a to jsou židle. Mysleli jsme si, že koupíme kolečkové, které budeme zasouvat pod stůl. Nakonec jsme ale došli k tomu, že nejsou pro děti, které ještě nedosáhnou na zem, vhodné. Teď máme dřevěné židle Mony od Wood partner, se kterými jsme moc spokojení, i dospělému se na nich velice dobře sedí. Problém je ten, že je nemáme kam zasunout. Jednu zatím uchovávám ve skříni, druhá má místo u okna. Zatím to takto jde řešit, protože holky zase tak často stůl nevyužívají. Ale do budoucna mě to trochu trápí. Máte nějaký nápad? :-)

P.S.: Kdyby vás zajímalo, postele jsme kupovali tyto, je to masivní buk a jsou velmi kvalitní za skvělou cenu, navíc variabilní: http://www.davlen.cz/postel-lucas-zvysena-buk-hp.html

Zbytek nábytku máme vytvořený naší dvorní firmou od Berouna, která nám dělala nábytek v celém domě, je velmi kvalitní, prestižně provedený: http://www.linea-nabytek.cz/

3 komentáře:

  1. No tohle nás teď taky čeká, máme syna, doteď neměl pokojíček a spal s náma v ložnici s přiraženou postýlkou k naší posteli. Ale už to pomalu vypadá, že by chtěl vlastní pokojíček. Jediný problém je, že máme tak malý byt, že tady prostě místnost na další pokojíček není :( Pokukujeme teď tady po větším, ale nevím, jestli bychom to finančně utáhli.

    OdpovědětVymazat
  2. Zdravím koilk jste investovala do rekonstrukce pokojíčku? Jinak jste si to navrhovala sama? Máte to dobře vymyšlené :) A neznáte tuhle firmu? Taky vyrabí dřevěný nabytek komplet do celeho domu i snad na zahardu? Jinak díky za recenze a inspiraci. Taky hledáme vhodný nabytek do dětského pokojíku a obývacího pokoje.

    OdpovědětVymazat
  3. Ahoj tedka si budem nechat taky navrhovat pokojík pro 2 leteho syna. A přemýšlíme jestli si pozvat nějakého designéra aby to mělo nějaký smysl a nebo to nějak vymyslet sami. Myslíte že se to vyplatí? Už máme i vymyslenou tuhle firmu na návrh designu pokojíčku jen jestli se vyplatí pomoc odborníků.

    OdpovědětVymazat