pondělí 20. června 2016

Čteme: Jak funguje svět

Minulý týden jsem se vypravila do knihkupectví a zakoupila dětem knížku z nakladatelství Albatros Jak funguje svět. Už jsem ji měla delší dobu vyhlédnutou, zaujala mě především svým provedením a krásnými ilustracemi od Tomáše Tůmy, pro které mám tak trochu slabost (Můžete vidět například v Atlasu zvířat pro děti nebo v Mraveništi). I když autor uvádí, že knížka je pro děti starší sedmi let, po prolistování jsem usoudila, že zaujme i našeho tříletého Adámka. A nespletla jsem se.
V knížce jsou čtyři kapitoly - rostliny, počasí, zemská kůra a živočichové. Ke každé kapitole je velká rozkládací mapa světa, kde jsou zaznamenány různé zajímavosti. Třeba kde co roste, jak vypadá koloběh vody v přírodě, proč vybuchují sopky nebo že v Africe to vypadá jinak než u nás. Toto je první knížka, ve které jsou novinky i pro mě. Takže se vzděláváme tak nějak všichni. Když si spolu prohlížíme, narážím na pojmy, které mám mlhavě v paměti ze školní lavice a z hrůzou si uvědomuji, co všechno jsem zapomněla.


Knížka je vytvořena tak, aby děti bavila, je krásně a srozumitelně ilustrována a také je doslova nabušená zajímavými informacemi z celého světa. 
U nás ještě asi chvíli potrvá, než si s dětmi povykládáme o problematice geotermální energie nebo otázce bioplynu, ale knížka obsahuje spoustu zajímavostí uchopitelných i pro mladší děti. Nechci je zahlcovat zbytečnostmi, takže dávkuji s rozumem.  Je to pro mě výzva srozumitelně vysvětlit dětem složitější děje v přírodě. 

1 komentář:

  1. Miluju mapy! Mám mám už "zmapovanou" snad celou nabídku atlasů pro děti, tuhle taky připisuju na seznam. Jen nákup stále odkládám, přesvědčuju se, že pro půlroční dítě to je ještě opravdu trochu brzo :)

    OdpovědětVymazat