úterý 21. června 2016

Autem s dětmi na dovolenou

Za týden budeme touto dobou někde na území Itálie,  těšit se na první závany mořského vzduchu a nalodění na trajekt. Už teď se ale trochu bojím toho, jak cestu zvládneme, protože jsme se rozhodli jet autem přes den a čeká nás minimálně 14 hodin cesty. Jak se hodlám po předchozích zkušenost vyzbrojit?

Jídlo, jídlo, jídlo... 

Jestli vám teď naskočil úsměv, máte doma stejně pažravé děti, které lehce uplatíte jídlem :-) U nás se žádný výlet neobejde bez jídla a jídlo většinou zabere i na tu největší "prudu".Co si balíme na cestu my?

Na daleké cesty se mi určitě neosvědčilo nic sladkého, jak je teplo, dětem to za chvíli leze krkem. Nehledě na to, že to, co obsahuje cukr či glukózák děti nabuzuje a sezení v sedačkách je pro ně peklo. Proto doporučuji vyhnout se všem sušenkám, jupíkům, brumíkům, ale i zdánlivě neškodným ovocným křupkám...

K pití je ideální obyčejná voda - ve vedru nekvasí, osvěží, nepřepije se. Z bublinek může tlačit bříško, ze sirupu jsme zase u onoho cukru... Pokud dítě pije málo, přijde mi nejlepší naředit 100% džus, ale zase pozor na to, ať to nezkvasí, ve vedru stačí pití pár hodin.

K jídlu - z drobných mlsek vozíme vždycky všemožné křupky, kukuřičné či pohankové neochucené, nebo v DM prodávají kukuřičné, které jsou s příchutí mrkve a dýně. Kousky zeleniny, k osvěžení i co do výdrže a čistoty je nejlepší okurka. Pozor na mrkev, je to potvora, která ráda zaskočí a za jízdy řešit dusící dítě není nic příjemného. Z ovoce máme rádi třeba borůvky, jablka, hrušky... K nezaplacení jsou přesnídávky (kaše, jogurty, tvarohy) v kapsičkách. Když víme, že po cestě nebude příležitost dojít si na pořádné jídlo, tak děláme na výlety sýrové placičky (nastrouhaný sýr smíchaný s vajíčkem, moukou, udělají se placičky a obalí ve strouhance, osmaží), jsou výborné i za studena.Jak zabavit dítě v autě?

Manžel už před lety koupil DVD přehrávač do auta a za to jsem vděčná. Tablet je fajn, ale když ho děti drží v ruce, často se jim dělá špatně. Pohádky ale beru jako krajní mez, když už na děti nic neplatí.

Časopisy - jsou neokoukané a poměrně skladné. Můžete koupit dětské, ale mně se osvědčilo kouknout i po bazarech, kdekdo dneska prodává za pár korun nebo i daruje, našim dětem se zavděčí i dospělácké o zvířátech, přírodě, či vaření :-)

Okénkové knížky - u nás teď hodně frčí, na blogu jste mohli vidět i několik recenzí, zatím jsem na ně narazila jen u Svojtky, interaktivní knížky má také Albatros. Výhodou je, že rychle neomrzí, nakukování pod okénka je pro děti fascinující a vždycky objeví něco  nového. Z interaktivních knížek jsou potom pěkné i v kroužkové vazbě přiřazovací - např.maminka k mláďátku, zvíře ke svému
domečku.Spy bag - jestli vám název nic neříká, tak se mrkněte na fb na Montessori bazar, kde se to spy bagy jen hemží. Jedna se o pytlíček s okénkem, ve kterém jsou nasypané průsvitné granulky a mezi nimi jsou ukryté hračky, které dítě musí šikovnými prstíky hledat.Quiet Book - tu tedy nevlastníme, ale moc se mi nápad líbí. Jedná se o šitou látkovou knihu, ve které dítě najde spoustu zajímavých aktivit. Do auta je jako dělaná, nevýhodou je cena a taky delší zpracování, jedná se přeci jen o ruční práci. Magnetická tabulka - velice se nám osvědčila už u roční Darinky. Například v Dráčikovi se dá koupit i malý rozměr (zhruba jako A5), který je do auta jako dělaný.

Lego v krabičce - moc se mi líbil nápad, opět na Montessori bazaru, kdy se dá Lego do svačinové či jiné krabičky s víčkem, na víčko se upevní malá podložka a do krabičky se dá pár kostiček a figurek, dítě si tak může skládat přímo na cestách.Neznámé hračky - všeobecně nejlépe děti zaujmou hračky, které jsou nové, nebo které dlouho ležely ve skříni. Často to nemusí být nic exkluzivního, u nás kolikrát na "krizi" zabral pytlíček se zvířátky, nebo pár starých dudlíků. Děti mají obrovskou fantazii a vždycky něco vymyslí!

Kouzelné čtení - holky k narozeninám dostaly kouzelnou tužku od Albi, kterou jsem pro ně chtěla právě z důvodu dlouhého cestování. Zatím jsme ji doma pustili jen párkrát, aby se neokoukala, tak doufám, že v autě ty naše cácorky chvilku zabaví. Výhodou je, že se dá dobíjet přes USB kabel, takže ji můžeme dobít i v autě.

Sešit se samolepkami - nevím, jak vaše děti, ale ty naše milují, když můžou cokoli lepit. Výborné jsou sešity s hladkým povrchem a znovu použitelnými samolepkami.Vodní malování - tuto inspiraci jsem pochytila také na Montessori bazárku a moc mě zaujala. Jedna maminka konkrétně doporučovala magickou omalovánku od Melissa and Doug. Malování by mě dětem nenapadlo do auta vzít, ale tohle je výborná alternativa, jedná se o fixy, které jsou naplněné pouze vodou a barevně zreagují až na papíře.Dětské CD - vím, že ne každý rodič holduje dětským hitům, ale děti toho koukání někdy už mají dost a chtějí si odpočinout, zároveň se ale nechtějí nudit a někdy je řešením úplně obyčejná pohádka k poslouchání, nebo nějaký ten dětský hit :-) A když do toho spustí i rodiče, je to pro ně velká legrace!

(Náš tip na CD je Bob a Bobek, písničky Ryba z Havaje a pro nejmenší Lovely Baby Music)

I když jsem vypsala hodně aktivit, nezapomínejte na to, že děti potřebují hlavně klid. Není potřeba je pořád zaměstnávat, mluvit na ně  a udržovat je v akci. Tím akorát dosáhnete toho, že je vše rychle omrzí, budou přetažené a protivné. Stejně jako my dospělí rádi na chvilku vypneme rádio, natáhneme si nohy a koukáme z okna, tak i děti potřebují svou chvíli klidu. Nic se nemá přehánět a děti když potřebují, tak se ozvou :-) 

A co ještě s sebou? 

Kapsář, batůžek - není potřeba se pořád otáčet k dětem a něco jim podávat, mezi sedačky vždycky nachystám každé batůžek, kde mají své pití, svačinku a nějakou hračku, zbytek hraček se schová do kapsáře na sedadlo před děti.

Pokud cestujete za teplem a dlouho, tak je dobré zvážit prodyšnou vložku do autosedačky. Děti se neskutečně potí a to i když není kdo ví jaké vedro. Doporučuji mít po ruce svetr (mikinu) - i když se zdá, že je venku teplo, vždycky děti při vyndávání z autosedačky obleču, až se aklimatizují, tak jim ho zase vysleču. Zvlášť na parkovištích dost vyfukuje a můžete si zadělat na průšvih. A určitě mít po ruce náhradní oblečení, i dostatek trik. To pocení je někdy fakt šílené a nepříjemné. Do autosedačky dítě určitě nenavlékejte! Když ještě holky měly pleny, jezdily v létě klidně jen v triku a pleně, s sebou jsem měla látkovou plenu nebo tenkou deku, která se dala v případě potřeby vždycky přes dítě přehodit.

Vlhčené ubrousky, sáčky, kapesníčky - i když už nemáte miminko, vlhčené ubrousky mám všude. Vpředu, vzadu, v kufru. Tam se rozmaže nanuk, tam se otře bahno z botičky, občas se i dítě pozvrací a pak je to peklo. Ubrousky vždy a všude. Sáčky se hodí na odpad, špinavé oblečení... Nudle je vždy přítomná, kapesníčky nutností! :D

Léky - i když si řeknete, že za těch pár hodin se nemůže nic stát, tak může. Stačí dítě přehřát v autosedačce, jedna zatoulaná vosa v kabině auta, nebo nešikovné seskočení ze sedačky na beton a průšvih je na světě. Není nutné mít léky přímo u sebe, ale aspoň v kufru je mít tak, aby byly hned po ruce. Můžu z vlastní zkušenosti říct, že není nic horšího, než vybalovat pečlivě uskládaný kufr uprostřed parkoviště.


Na závěr si snad jen popřejeme pevné nervy! Věřím, že můj příští článek z cest bude pěkně peprný :-) 


Šťastnou cestu!
3 komentáře:

 1. Díky za tipy! Čeká nás cesta na Slovensko, určitě něco z toho využiju. Albi tužku máme už dva roky a je na cestování top...

  OdpovědětVymazat
 2. Moc děkuji za tipy. Nás čeká cestování "jen" v rámci ČR, ale i tak to dá za víkend tam a zpět 10 hodin. Takže se inspiruji!

  Ať se vám moc daří! ♥
  Silvi

  OdpovědětVymazat
 3. No, já si vždycky myslela, proč že se to cestování tolik řeší, vždyť je to v pohodě..první dvě děti opravdu (do vzdálenosti Vysočina - Malá Fatra) byly..vozili jsme nějakou malou sváču, pití, cd na poslouchání a to je celkem všechno. No, tak ta třetí mi to dává pěkně sežrat, protože spí většinou jen chvíli, zbytek se jí snaží zabavit ti starší, ale snad polovinu z toho stejně provříská..hračky odstrkuje nebo vezme do ruky a zahodí, jídlo po čase taky, když bychom praktikovali častější zastávky, naštvem jí pokaždé znovu strkáním zpátky do sedačky.. Takže hltám každou inspiraci :D

  OdpovědětVymazat