úterý 24. května 2016

Čteme: Slovo, slovíčko, otevři se maličko


Děti milují, když jim rodiče čtou. A ještě víc milují, když se k nim můžou přitulit a u knížky si s nimi i povídat. U nás se ani jedna večerní pohádka neobejde bez neustálých dotazů, a tak vybavuji knihovničku i knížkami, při kterých se děti mohou aktivně čtení účastnit. Už jsme vám představily pár naučných knih a dneska je na řadě jedna moc krásná, která je pohádková a zároveň i povídací.

Pojďte s námi nahlédnout do knížky Slovo, slovíčko, otevři se maličko od pana Michala Černíka!

"Všechno začíná v domku v jednom městečku. V domku bydlí Katka, Ondra, maminka a tatínek. Katka chodí do školky a Ondra už začal chodit do školy. Maminka pracuje ve svém knihkupectví a tatínek vymýšlí nové programy pro počítače. Do jejich rodiny patří i pes Bojar a kočka Cilka." Každá kapitola v knize začíná otázkou. Co všechno stojí? Co všechno létá? Co všechno je hluboké? A naše rodinka nám v krátkých příbězích pomáhá odpovědět na otázky. Na konci každého příběhu potom najdeme další otázky k rozvinutí tématu a můžeme se dětí ptát.

Marušce jsem nejdřív přečetla první příběh, a když jsem začínala druhou kapitolu a přečetla úvodní otázku, hned se sama rozpovídala, co všechno hřeje. A tak jsme každou kapitolu začínaly nadpisem - otázkou, nejdřív si dlouho povídaly a potom si doplnily, případně potvrdily příběhem, co všechno se může pod určitým pojmem skrývat. Musím říct, že jsem byla hodně překvapená, jak je Maruška ve svých čtyřech letech vnímavá a že se nenechá nachytat jen prvotním významem slova.


Líbí se mi, že knížka dokáže vyvolat spoustu dalších otázek a témat ke konverzaci. Dítě nenásilným způsobem rozmluví a pobaví. Naše holky jsou hodně zvídavé, takže jsem ráda, že se k nám zrovna tato kniha dostala. Listují v ní, i když zrovna nejsem po ruce a rozvíjí spolu debaty podle obrázků.


Za knížku děkuji www.knihcentrum.cz

3 komentáře:

  1. Předčítate dětem před spaním?

    OdpovědětVymazat
  2. Já každý večer, v poslední době si nejvíce pochvalují pohádku kráska a zvíře od nakladatelství egmont, všeobecně kupuji pohádky jen od nich, vždy se dětem líbí

    OdpovědětVymazat
  3. Já nakupuji knihy dětem do školky, a také se držím nakladatelství Egmont, mají velice pěkný sortiment pohádek

    OdpovědětVymazat