pátek 13. května 2016

Čteme: Mraveniště

Máme doma novou knížku celou jen a jen o mravencích. Knížka vyšla v nakladatelství Albatros a autory jsou Jitka Petřeková a Tomáš Tůma. Tuto knížku jsem si vybrala záměrně kvůli ilustracím Tomáše Tůmy (můžete vidět například v nedávné recenzi na Atlas zvířat pro děti). A taky mě zajímalo, jak může vypadat knížka pro děti, ve které se píše jen o mravencích. 
Knížka je rozdělena na dvě části. První částí je encyklopedie, kde je spoustu zajímavostí o mravencích. Kde žijí, jaké druhy známe, čím se živí a jak takový mravenec vlastně vypadá zblízka. 


Vše je doprovázeno ilustracemi. Obrázky jsou krásné, jen tedy ne vždy odpovídají realitě. Dokáži si představit, že ilustrovat knížku o mravencích pro děti tak, aby je to bavilo, není nic jednoduchého. Asi by to působilo trošku nudně a pro děti nesrozumitelně, kdyby tam byly vykresleny druhy mravenců, které se liší jen v drobných detailech. Robinkovi (1,5 roku) to ještě nevysvětlím, ale Adámek (3 roky) ví, že mravenci ke stavbě mraveniště ve skutečnosti vrtačky ani štětce nemají. Vysvětlili jsme si, že je to taková legrace, aby tomu malé děti rozuměly. 


Druhou částí je rozkládací model mraveniště, díky kterému si děti lépe představí, jak to uvnitř doopravdy vypadá a že všechno má své místo i řád. 
Knížka je krásná, atlas zvířat od Tomáše Tůmy měl u nás sice větší úspěch, ale to je tím tématem. Myslím, že autorům se povedlo vytvořit zajímavou knížku, která u dětí ještě více podpoří zájem o přírodu a také získávají konkrétnější představu o životě hmyzu. Knihu jsem zakoupila tady, zrovna teď mají v Albatrosu poštovné zdarma a slevy na nezlevněné knihy. 

Žádné komentáře:

Okomentovat