úterý 5. dubna 2016

Čteme: Atlas zvířat pro děti

My rodiče máme možnost spoustu věcí u svých dětí ovlivnit výchovou. Kromě jiného třeba i to, jaký budou mít vztah ke knihám. Já si moc přeji, aby moji kluci měli knížky rádi. Aby to pro ně byla přijatelná alternativa ke všem těm technologiím, kterými jsme obklopováni. Aby pro ně knihy byly relax, zábava, ale zároveň také zdroj zajímavých informací. A jak vést děti ke knihám? Nechci psát žádné poučky, ale myslím, že jedna z klíčových věcí je začít s knížkami už odmalička. Současná nabídka knih pro nejmenší je opravdu pestrá, takže je z čeho vybírat. Tituly je dobré volit adekvátně k věku dítěte a snažit se dětem nabízet to, co odráží jejich zájmy. Naši kluci milují vše, co se týká přírody. Proto jedna z dalších knížek, která zaujala čestné místo v naší knihovničce je Dětský atlas zvířat a vy do něj teď můžete nahlédnout.

Kniha je z nakladatelství B4U Publishing a autorem je Tomáš Tůma, který také vytvořil krásné barevné ilustrace. Obrázky jsou veselé a pro děti atraktivní, ale zároveň zachovávají reálnou podobu. Děti mohou objevovat svět díky sedmi rozkládacím mapám, třinácti přiloženým mini-knížečkám a několika otevíracím okénkům. Nejdříve je napsáno pár slov ke konkrétnímu světadílu a k vybraným živočichům a po otočení dvoustrany (směrem nahoru) je mapa ve velkém formátu. 

V knížce jsou představeny zvířata ze všech sedmi světadílů. Děti se mohou seznámit nejen s jednotlivými zvířátky, ale také poznávají jejich přirozená prostředí. I na mapě jsou zvířata vyobrazena v přirozených stanovištích. To znamená, že liška a jelen jsou v lese, štír na poušti a kamzík si vesele hopká po horách. 
Líbí se mi, že kniha kromě všeobecně známých druhů obsahuje i ta nepříliš známá zvířátka. U nás má jednoznačný úspěch mořské prase, upír a bazilišek. 


V přiložených mini-knížkách se děti mohou dozvědět o různých zajímavostech - jaké úkryty mají zvířata nebo jak si brání svá teritoria. Která zvířátka jsou typická pro města, jak se žije v moři nebo třeba na sněhu.


Knížka je doporučena dětem od šesti let. Ale je to pouze orientační údaj. Pro nás je to už druhý atlas zvířat a stejně jako ten první má velký úspěch. Jen tedy trochu trnu, když si stránky prohlíží Robinek (1,5 roku) sám. V tom jediném vidím věkové úskalí. Adámek (3 roky) je šetrný a ví, jak se ke knížkám chovat, ale Robinek v tom ještě trochu tápe :)  Proto si raději čteme společně. 

Pokud vás knížka zaujala, můžete ji zakoupit třeba tady. V Megaknihy.cz mají obrovský výběr knih nejen pro děti a mají opravu skvělý servis. Poštovné vyjde na 39 Kč a ještě k tomu vám přijde balíček zabalený ekologicky. Prostě paráda.

Žádné komentáře:

Okomentovat