čtvrtek 24. března 2016

Být doma neznamená nudit se

Když je nemocný dospělý, leží v posteli, potí se a dělá vše pro to, aby se co nejdříve uzdravil. A když jsou nemocné naše děti, běhají, skáčou a lítají po celém bytě jako neřízené střely. Jak jen je udržet v klidu a zabavit je? To je pro mě někdy, přiznám se, trochu oříšek. Zaručeně v klidu je udrží akorát Krteček nebo animovaná pohádka Doba ledová. Ale pořád se na pohádky dívat nemůžeme. Tak co tedy děláme?


Vaříme, pečeme
Jakmile se rozezní metličky kuchyňského robota, je to signál pro mé synky, aby si okamžitě přisunuli židličky a pomáhali. Když peču, sypou přísady do robota. Když děláme bramborové placky, pomáhají strouhat brambory. Adámek se rád zapojuje do vaření, rád obaluje řízky, míchá saláty, těstoviny. I když jsou kluci někdy ještě trochu neohrabaní, tu a tam jim něco spadne nebo sypnou do těsta přísadu, která tam nemá být, říkám si, že tohle jejich nadšení z pomoci mamince rozhodně potlačovat nebudu. Naopak, budu je v tom dál podporovat a třeba si později užívat to, že bude navařeno a napečeno, aniž bych musela hnout prstem :-) Během našeho společného vaření někdy vznikne nápad (který teda z mé hlavy rozhodně není), že bychom mohli kromě řízků obalit v mouce třeba figurky zvířátek nebo  všechna auta. Párkrát jsem se nechala přemluvit a pak jsem trpce litovala. Ale ty jejich šťastné výrazy za to stojí :)

Tvoříme
Adámka baví tvořit, rád pracuje s razítky, stříhá, maluje, lepí. Donedávna jsem všechny přípravy ke tvoření dělala ručně. Vytvářela jsem si šablony, omalovánky nebo třeba loutky na stínové divadlo. Ne, že by mi to vadilo, ale zabralo mi to hodně času. Tak jsem se začala poohlížet po nějaké kvalitní tiskárně, která by pro mě byla srozumitelná, za dobrou cenu a zároveň splňovala mé očekávání. A jsem ráda, že jsem narazila na inkoustovou tiskárnu HP DeskJet Ink Advantage 4535, která nám nyní spoustu věcí usnadní. Oceňuji především to, že tiskárna je multifunkční. Je to vlastně tiskárna, skener a kopírka v jednom. Takže se teď u nás tiskne v jednom kuse. Hodně jsem si oblíbila pinterest, kde je spousta věcí volně k vytisknutí, třeba jsme si našli velikonoční girlandy, omalovánky s jarní tematikou a další loutky na stínové divadlo. Pro spoustu zajímavých aktivit na rozvoj dětí chodím na facebookové stránky Montessori bazar. Odtud máme třeba aktivitu na nácvik stříhání, různé přiřazovací kartičky, apod. Tiskárnu máme zatím krátce, ale těším se, až poznám, co všechno tato elegantní dáma v černém dokáže. 


"Nové" hračky
Když jsou děti celé dny doma, hračky se za chvíli omrzí  a pro tyhle případy mám na půdě schované dvě, tři knížky, pár hraček a her. A v případě nouze je vytáhnu. Děti jsou šťastné, že mají nové hračky a já jsem šťastná, že se na chvíli zabaví a já mohu v klidu něco udělat. 


Výlet pro marody
Dlouhodobá nemoc dětí se vždycky odráží i na našem vztahu s manželem. Jsme nevyspalí, nemáme žádné zážitky, čas sami na sebe a už vůbec ne jeden na druhého. A když už je nám doma těsno a my s manželem chceme být trochu spolu, oddechnout si a zároveň chceme, aby děti měly mini zážitek, sedneme do auta a jedeme na výlet, kde cesta autem je cíl. Tedy pouze v případě, že děti nemají teplotu, ale ven je ještě brát nechceme. Objedeme třeba naše krásné Beskydy, v Mekáči si koupíme kávu a cookies. Děti většinou půlku cesty prospí a my s manželem máme chvilku pro sebe.

Horší je, když onemocníme všichni... To je pak každá rada drahá :-D

1 komentář: